Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Noclegi Szczawnica

znaleziono 199 ofert noclegowychofert
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia

Noclegi w Szczawnicy, województwo małopolskie, powiat nowotarski

Nocleg Szczawnica – Szczawnica, słynne uzdrowisko posiada aż dwanaście źródeł wód mineralnych. Są to bogate w liczne mikroelementy i sole mineralne szczawy: jodkowe, wodorowęglanowe, bromkowe, sodowe. Kuracja wodami polecana jest szczególnie przy schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej oraz miażdżycy tętnic z wysokim poziomem cholesterolu i osteoporozie. Odwiedzając Szczawnicę warto spróbować wód mineralnych: Jana, Józefa, Józefinę, Pitoniakówkę, Wandę, Magdalenę, Stefana, Szymona. W końcu, zdrowie jest najważniejsze!
Uzdrowisko Szczawnica jest położone w urokliwej dolinie Grajcarka – prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Większa część zabudowy i terenów miasta znajduje się w obrębie Beskidu Sądeckiego, natomiast za doliną potoku Grajcarka wznoszą się już Pieniny. W pobliżu znajduje się Pieniński Park Narodowy, a także lasy iglaste i modrzewiowe dzięki którym Szczawnica zyskuje swój niepowtarzalny mikroklimat. Można tu nie tylko wypoczywać, ale przede wszystkim leczyć się z wielu chorób. Powietrze nie zawiera alergenów, a specyficzny mikroklimat korzystnie wpływa na rekonwalescencję. Szczawnica prócz swoich niewątpliwych walorów uzdrowiskowych (docenianych już od połowy XIX wieku) słynie z idealnych warunków do uprawiania sportów wodnych, między innymi spływów Dunajcem, raftingu, spływów kajakowych a także innych form aktywności jak korzystanie z licznych wyciągów narciarskich, kolei linowych, tras rowerowych. Nie posiadanie własnego sprzętu nie jest problemem gdyż na miejscu istnieją liczne wypożyczalnie różnorodnego sprzętu sportowego i rekreacyjnego. W Szczawnicy każdy znajdzie coś dla siebie, pobyt w niej zarówno latem jak i zimą dostarczy wiele niezapomnianych wrażeń.

Noclegi Szczawnica – pobyt w uzdrowisku


Noclegi z wyżywieniem w Szczawnicy to oferta całoroczna, a pobyt u gościnnych gospodarzy stanowi tradycję szczawnickich kuracji. Szczawnica to niezwykle malowniczy i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach pomiędzy pasmem Radziejowej i Małymi Pieninami. Miasto znajduje się w strefie przygranicznej polsko – słowackiej, na wysokości 430 – 560 metrów n.p.m. i położone jest w pięknej dolinie, prawobrzeżnego dopływu Dunajca, rzeczki Grajcarek. Miasteczko znajduje się niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około czterdziestu kilometrów od Nowego Targu. Nazwa miejscowości pochodzi od „kwaśnych wód” zwanych przez górali „szczawami”. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z początku XV wieku, chociaż osadnictwo na tym terenie istniało już wcześniej. Za twórcę uzdrowiska uznaje się Józefa Szalaya , który miał ambicje, by z niewielkiej pienińskiej osady uczynić słynny europejski kurort. Wzniósł pierwsze budynki zdrojowe, kaplicę zdrojową, projektował pensjonaty, rozszerzył i urządził Park Górny, dbał również o reklamę uzdrowiska. Z tego okresu pochodzą ciekawe przewodniki po Szczawnicy, opisy rodów szczawnickich. Pierwsza połowa XIX wieku to także czas pierwszych spływów Dunajcem. W czasie zarządu Józefa Szalaya Szczawnica stała się popularnym letniskiem arystokracji i sfer artystycznych. Bywali tu, między innymi: Cyprian Kamil Norwid, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Asnyk, Michał Bałucki, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Lucjan Siemieński, Jan Matejko, Wojciech Gerson (malował znane pejzaże z Pienin, m.in. „Widok na Trzy Korony”), Wincenty Pol, Ludwik Zejszner. Już około 1860 roku frekwencja w uzdrowisku wynosiła 1200 osób w ciągu sezonu. Szczawnica do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością wśród kuracjuszy. Planując pobyt warto skorzystać z oferty pod hasłem: noclegi Szczawnica, która znajduje się na stronach portalu społecznościowego e-turysta. Przystępne ceny noclegów pozwalają na zorganizowanie długiego pobytu, który gwarantuje pełną kurację leczniczymi wodami. Wiadomo nie od dziś, że najlepiej leczyć się „u źródła”.

Tanie noclegi Szczawnica na turystycznym szlaku


Szczawnica to miasteczko, przez które przechodzą słynne pienińskie szlaki. Czerwony szlak pieszo -rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca: Szczawnica Dolna – Droga Pienińska – Czerwony Klasztor. Niebieski szlak: Trzy Korony – Sokola Perć – Sokolica – Szczawnica Dolna – Szafranówka – Durbaszka – Wysokie Skałki oraz alternatywny wybór: niebieski szlak ze Szczawnicy przez dolinę Sopotnickiego Potoku – Czeremchę – Schronisko PTTK na Przehybie . Żółty szlak: Dzwonkówka – Bereśnik – Bacówka pod Bereśnikiem – Bryjarka – Szczawnica – Palenica – Szafranówka oraz zielony szlak: Szczawnica dworzec PKS – Łysiny – Schronisko PTTK na Przehybie – Jazowsko. Szczególną atrakcją Szczawnicy jest kolej linowa na Palenicę, ciekawy i popularny pieniński szczyt (722 metrów n.p.m.). Na szczyt góry wjeżdża się wygodnymi czteroosobowymi kanapami. Po kilku minutach podróży przed turystami pojawiają się widoki zapierające dech w piersiach. Widać stąd Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, a przy dobrej pogodzie również Tatry. Palenica to miejsce przyjazne dzieciom. Najmłodsi turyści skorzystać mogą z licznych atrakcji, miedzy innymi ze zjeżdżalni grawitacyjnej oraz ścieżki „Mali Zdobywcy Gór”. Popularność pobytów w Szczawnicy, górskie spacery są nierozerwalnie związane z tradycją korzystania z gościnności miejscowych gospodarzy. Baza noclegowa jest tu niezwykle rozbudowana. W Szczawnicy odnaleźć można hotele, schroniska i urokliwe pensjonaty. Jednak nadal, turyści najchętniej korzystają z noclegów zgrupowanych wokół hasła: tanie noclegi Szczawnica. Na stronach portalu społecznościowego e-turysta można odnaleźć mnóstwo takich ogłoszeń. Oferty precyzyjnie opisują warunki noclegowe, a propozycje udokumentowane są zdjęciami. Świetna lokalizacja, dogodne warunki cenowe to atuty noclegów w centrum Szczawnicy.


Noclegi w Szczawnicy na E-turysta


Wybierając noclegi w Szczawnicy ucieszą się szczególnie ci, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Kwatery w Szczawnicy można wybrać w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, np. tuż nad potokiem Grajcarek. Wzdłuż niego przebiega piękna promenada spacerowa – zaczyna się podstacją kolejki linowej na Palenicę prowadząc na Słowację. Będąc na wczasach w Szczawnicy warto zwiedzić też okolicę. Turyści chętnie odwiedzając również Wąwóz Homole – liczący ponad 800 metrów długości i zbudowany z różnokolorowego wapienia. Jego dnem przepływa potok Kamiona – malownicze miejsce nie bez przyczyny przyciąga rzeszę odwiedzających. Nocleg w Szczawnicy powinien zadowolić amatorów aktywnego wypoczynku. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy uprawniania sportów zimowych – jak trekkingu czy wycieczek rowerowych. Pokoje w Szczawnicy to rozwiązanie które zadowoli zarówno urlopowiczów, którzy cenią aktywny wypoczynek w górach jak i lenistwo nad Grajcarkiem. Tanie noclegi w Szczawnicy pozwalają wybierać między różnymi obiektami noclegowymi – ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, pensjonatami a nawet domkami letniskowymi, campingami lub agroturystyce.

Sprawdź atrakcje turystyczne Szczawnica


Położona w Beskidach Zachodnich nad potokiem Grajcarkiem Szczawnica to idealne miejsce na wczasy. Miejscowość doskonale sprzyja wypoczynkowi, gwarantując zarówno spokój jak i turystyczne atrakcje nie tylko podczas zimy. Jedną z nich jest cieszący się dużą popularnością spływ przełomem Dunajca. Odbywa się on na odcinku 20 km i daje możliwość obcowania pośród niezwykłych krajobrazów Pienin. Miłośnicy sportów wodnych, powinni być zadowoleni możliwości wypożyczenia kajaka i pokonania toru slalomowego wzdłuż Dunajca.
Jeżeli interesują Cie również noclegi w najbliższej okolicy miejscowości Szczawnica, sprawdź naszą ofertę noclegową w okolicznych miejscowościach:
FAQ atrakcje turystyczne

Najczęściej zadawane pytania dotyczące oferty noclegowej w Szczawnicy

Gdzie w Szczawnicy zarezerwuję noclegi blisko spływu Dunajcem?
Spływy Dunajcem to niepowtarzalna przygoda, którą trzeba koniecznie przeżyć będąc w Pieninach. Już teraz sprawdź jakie obiekty noclegowe położone są w Szczawnicy blisko spływu Dunajcem.
Dodanie prezentacji obiektu noclegowego do serwisu e-turysta.pl jest bardzo łatwe. Wystarczy przejść do strony dodawania obiektu. Cała operacja zajmuje kilka minut, a w dodatku nasi redaktorzy służą wszelką pomocą.
Trasy narciarskie w Szczawnicy, skupione głównie koło Palenicy oraz w Jaworkach-Homolach, zadowolą fanów zarówno nart jak i snowboardu. Zaplanuj swój urlop i już dzisiaj sprawdź noclegi w okolicy tras narciarskich w Szczawnicy.
Szczawnica jest wyśmienitą bazą wypadową do pieszych wędrówek w Pieniny oraz Beskid Sądecki. Oferty noclegowe w okolicy szlaków turystycznych w Szczawnicy znajdziesz na naszej stale aktualizowanej liście obiektów.
Jeżeli udajesz się do tego miasta autobusem PKS i chcesz nocować w okolicy dworca, koniecznie przeglądnij propozycje noclegów położonych w okolicy dworca PKS w Szczawnicy.
Jeżeli szukasz zakwaterowania w centrum, aby mieć blisko do szlaków oraz atrakcji tego miasta, sprawdź nasze propozycje obiektów noclegowych w centrum Szczawnicy.
Jeśli na wakacyjny wyjazd zamierzamy zabrać psa lub kota warto zorientować się, które obiekty noclegowe pozwalają na przyjazd ze zwierzętami. W tym miejscu znajduje się lista 64 obiektów w Szczawnicy, które akceptują zwierzęta.
Ceny noclegów w Szczawnicy zależne są m.in. od standardu obiektu, jego położenia i bliskości atrakcji turystycznych. Średnie ceny za osobę w Szczawnicy kształtują się na poziomie 60-65 zł za osobę. Bardziej przystępne cenowo oferty można znaleźć w pokojach gościnnych, kwaterach prywatnych czy domkach letniskowych.
W Szczawnicy znajdują się obiekty oferujące wyżywienie na miejscu i/lub dostęp do kuchni. Jeśli nie chcesz gotować na wakacjach, w naszym serwisie znajdziesz pełną ofertę obiektów noclegowych w Szczawnicy, zapewniających wyżywienie na miejscu.
W Szczawnicy znaleźć można wiele budżetowych obiektów noclegowych w różnych kategoriach. Mogą to być pokoje gościnne, kwatery prywatne czy też domki letniskowe. Tanie noclegi znaleźć można używając opcji sortowania (cena od najniższej) lub filtrując obiekty i ustalając maksymalną cenę na przykład na poziomie 50 zł za osobę.
W naszym serwisie wyszukanie ofert w Szczawnicy spełniających kryteria zorganizowanych grup lub większej liczby osób jest bardzo łatwe. Wystarczy na przykład przejść do sekcji obiektów posiadających pokoje dla przynajmniej 15 osób lub do sekcji obiektów oferujących noclegi dla grup 30-osobowych. Liczbę osób możesz też określić samodzielnie.
W Szczawnicy 129 noclegów znaleźć można w ścisłym centrum, co przekłada się między innymi na bliskość atrakcji turystycznych oraz lepszą dostępność komunikacji zbiorczej i gastronomii.
W Szczawnicy baza obiektów noclegowych jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie ofertę w odpowiadającym mu standardzie i lokalizacji. Najwięcej ofert znajdziemy w pokojach gościnnych, kwaterach prywatnych oraz apartamentach.

Dojazd do Szczawnicy


Dojazd do Szczawnicy samochodem

Trasa do Szczawnicy z większości miejscowości w Polsce prowadzi przez obwodnicę Krakowa oraz popularnym i niestety często zakorkowanym odcinkiem drogi ekspresowej S7, Zakopianki. Osoby udające się na wypoczynek ze wschodniej części kraju, np. z Lublina, korzystają z autostrady A4, a następnie drogi wojewódzkiej nr 975, która wiedzie do Nowego Sącza. Ostatnim odcinkiem tej trasy jest malownicza droga wojewódzka nr 969 biegnąca do samej Szczawnicy.

Dojazd do Szczawnicy innymi środkami transportu

Bezpośrednie połączenia autobusowe ze Szczawnicą oferują pobliskie miasta Nowy Targ i Nowy Sącz. Tego typu transport, za sprawą przewoźnika Flixbus, jest również dostępny z wielu innych miejscowości w Polsce. Próba dojazdu pociągiem nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ kolej nie kursuje do Pienin. Najbliższe stacje PKP znajdują się w Starym Sączu, Nowym Sączu i Nowym Targu.

Gdzie zaparkować w Szczawnicy

Bezpłatnych parkingów w Szczawnicy jest całkiem sporo. Prz ul. Głównej znajdują się aż trzy z nich. Są to miejsca pod Domem Towarowym „Halka”, obok cmentarza oraz, sezonowo, przy Szkole Podstawowej nr 1. Warto również poszukać wolnego miejsca przy ul. Skotnickiej. Oprócz tego w pienińskiej miejscowości funkcjonuje wiele płatnych parkingów, np. strzeżony „Hutnik”, działający przy ul. Połoniny.

Cykliczne imprezy i wydarzenia Szczawnicy


Memoriał Wernerów
Od wielu lat w Szczawnicy odbywają się Międzynarodowe Regaty Slalomowe, czyli Memoriał Anny i Artura Wernerów. Jest to najstarsze wydarzenie poświęcone kajakarstwu górskiemu, w którym mogą uczestniczyć zawodnicy ze wszystkich grup wiekowych. Zmagania rozpoczynają się przy przystani kajakowej KS Pieniny na Dunajcu. Każdego roku w konkursie startują najlepsi sportowcy z Polski, a także innych krajów, m.in. Litwy i Słowacji.

Festiwal Bajki i Baśni
W Dworku Gościnnym w Szczawnicy organizowane jest wyjątkowe wydarzenie dedykowane głównie dzieciom. W trakcie Festiwalu Bajki i Baśni najmłodsi mają szansę uczestniczyć w pokazach filmowych, spektaklach teatralnych, plenerach malarskich lub warsztatach robienia maskotek. Poza licznymi kursami pociechy biorą udział w rozmaitych zabawach i konkursach, m.in. na zaśpiewanie ulubionej piosenki z podkładem muzycznym.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Szczawnicy odbywają się w lipcu. Dwudniowe obchody stanowią świetną okazję do zapoznania się z bogatą historią stosunków polsko-węgierskich oraz z kulturą zaprzyjaźnionego kraju. W trakcie wydarzenia warto wypróbować przysmaków góralskich i węgierskich, zakupić ciekawe książki oraz wysłuchać koncertów zespołów ludowych. Uroczystość wiąże się również z uhonorowaniem Jánosa Esterházy oraz Józefa Szalaya.

Sentymentalny Wyjazd do Wód
Pod zagadkową nazwą kryje się impreza kończąca sezon automobilowy w Małopolsce. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Radia Kraków, które w swoich audycjach ze studia w Szczawnicy przybliża historię motoryzacji wszystkim miłośnikom starych samochodów. Dwudniowy Sentymentalny Wyjazd do Wód jest szansą na przyjrzenie się pięknym, pieczołowicie odrestaurowanym maszynom sprzed lat, które na co dzień można zobaczyć już tylko na filmach.

Góralski Festyn Rodzinny
Już od kilkunastu lat w Szczawnicy organizowany jest Góralski Festyn Rodzinny, który zwykle rozpoczyna się przejazdem dorożek przez miasto na plac Dietla. Publiczność zgromadzona pod sceną podziwia popisy zespołów regionalnych, bawi się przy skocznej muzyce ludowej i występach kabaretowych. Niecodzienną atrakcją, dostarczającą uczestnikom wiele radości, jest konkurs w jeździe na taczkach dla par męsko-damskich. Imprezie towarzyszy losowanie nagród.

Redyk Jesienny
Redyk to uroczysty powrót owiec z wypasu na górskich halach. Widowiskowy pochód pasterzy z nawet kilkoma tysiącami zwierząt rozpoczyna się spod pastwisk w Malinowie. Długiemu korowowdowi, idącemu ulicami Szczawnicy, towarzyszą ludowe zespoły muzyczne, dlatego jesienny redyk to bardzo wesołe i głośne wydarzenie. Końcowym przystankiem jest techniczna przystań flisacka na Piaskach, gdzie można spróbować regionalnych potraw i zakupić oryginalne wyroby góralskie.

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Szczawnicy i okolicy


Uzdrowisko w Szczawnicy

W dolinie potoku Grajcarka, dopływu Dunajca, znajduje się uzdrowisko słynące z dwunastu kwaśnych wód, o których właściwościach leczniczych wzmiankowano już w XVI wieku. W Pijalni Wód Mineralnych można spróbować szczawów wodorowęglanowych i sodowych, a także jodkowych i bromkowych. Oryginalna architektura tworzy wyjątkowy klimat miejsca, które sprzyja szybkiemu powrotowi do zdrowia w przypadku chorób oddechowych, alergii, astmy i schorzeń układu ruchu.

Kaplica zdrojowa w Szczawnicy

Piękna, neogotycka kaplica zdrojowa została zaprojektowana przez Józefa Szalaya. Wybudowano ją z białego kamienia na skraju Parku Górnego. Niewielka świątynia, zaopatrzona w dwie wieżyczki i duże gotyckie okna, znajdująca się w malowniczej górskiej okolicy, kojarzy się z bajkowym zamkiem. Równie interesujące jest bogato zdobione wnętrze wraz z ołtarzem Zbawiciela Świata. Do wyposażenia zabytkowej kaplicy należy też relikwia drzewa z Krzyża Świętego.

Zabytkowe wille w Szczawnicy

W Szczawnicy znajduje się wiele zabytkowych willi, które urzekają starą drewnianą konstrukcją i bogatymi zdobieniami. W trakcie spacerów ulicami miasta warto się przyjrzeć niezwykłym domom, np. willi „Danusia”, zaprojektowanej przez architekta wielu innych budowli Szczawnicy, Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Równie pięknie prezentuje się „Holenderka” z charakterystycznym murem pruskim. W północnej, dobudowanej części mieści się obecnie Muzeum Historii Uzdrowiska.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor to tak naprawdę cały kompleks klasztorny położony nad Dunajcem po stronie słowackiej. Jego powstanie wiąże się z postacią węgierskiego magnata, który w ramach pokuty, ufundował opactwo na pograniczu Pienin i Magury Spiskiej. Nazwa wywodzi się od czerwonej dachówki kryjącej zabudowania. Piesza wycieczka ze Szczawnicy wygodnym szlakiem zajmuje ok. 2,5 godziny i jest jedną z najpopularniejszych tras wśród turystów przebywających w okolicy.

Wąwóz Homole

Zachwycający wąwóz Homole to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich turystów ceniących piesze wycieczki. Zielony szlak kilkukrotnie przecina potok, którego brzegi połączone są metalowymi mostkami. Wapienne skały, takie jak Wapiennik, Grzebień czy Prokwitowska Homola tworzą niepowtarzalny krajobraz. Biegnąca lasem ścieżka kończy się na Dubantowskiej Dolince, gdzie można odpocząć na polanie i zjeść kanapki, korzystając z drewnianych stołów.

Spływ przełomem Dunajca

Jedną z największych atrakcji dla całej rodziny jest spływ przełomem Dunajca. Tradycyjne tratwy każdego roku przyciągają tysiące turystów. Podziwianie wapiennych skał, wyżłobionych przez wodę, z perspektywy rzeki, to świetny sposób na zwiedzanie dzikiego Pienińskiego Parku Narodowego. W trakcie wycieczki flisacy snują barwne opowieści o regionie i pokazują najbardziej charakterystyczne punkty na trasie, która rozpoczyna się w przystani Sromowce Kąty lub Sromowce Niżne i trwa ok. 2,5 godziny.