Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Muzeum Pienińskie w Szczawnicy

Muzeum Pienińskie w Szczawnicy
fot.: Mariusz Rzepkowski (Mariuszr) / Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5
To bardzo ciekawe miejsce, które każdemu odwiedzającemu zapewni swoistą lekcję historii.

Spędzając urlop, wakacje, czy ferie zimowe w Szczawnicy, warto wiedzieć, co można zobaczyć, by nic, co piękne nie umknęło naszej uwadze. Szczawnica dzięki swojemu dobroczynnemu dla zdrowia mikroklimatowi, o każdej porze roku  gromadzi ogromne ilości turystów, kuracjuszy i miłośników szusowania. Atrakcji i rozrywek w Szczawnicy nie brakuje, jest to idealne miejsce zarówno dla turystów indywidualnych, dla par czy rodzin z dziećmi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Muzeum Pienińskie w Szczawnicy

Dla miłośników historii, powstało Muzeum Pienińskie, w którym możemy obejrzeć niezwykłe ekspozycje. Muzeum powstało w połowie XX wieku i po dziś dzień tłumnie gromadzi turystów zainteresowanych poznaniem historii Szczawnicy, historii i życia górali z Pienin. To bardzo ciekawe miejsce, które każdemu odwiedzającemu zapewni swoistą lekcję historii. Do najciekawszych eksponatów w Muzeum Pienińskim, bez wątpienia należą stroje dawnych górali, wyposażenia ich domów, sprzęty jakich używali w życiu codziennym. Szczególnie atrakcyjnym widokiem są godła domów, które niegdyś służyły jako numer gospodarstwa, dziś są okazem i przykładem sztuki regionalnej oraz cenną pamiątką po przodkach.

Szukasz noclegów w Szczawnicy? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczawnicy

Niegdyś muzeum mieściło się w Pałacu w Szczawnicy, dziś Muzeum Pienińskie zwiedzić możemy udając się do dawnej strażnicy w Szachtowej, tuż obok Szczawnicy. Naprawdę warto się tam wybrać, to świetna alternatywa na deszczowe dni, bądź na odpoczynek od innego rodzaju, aktywnych rozrywek. Za wejście do muzeum pobierana jest opłata, jedynie niedziela jest dniem wolnym od opłat.

Szczawnicka promenada spacerowa

Chyba każdy, który odwiedził Szczawnicę, niejednokrotnie przeszedł po Promenadzie spacerowej. To miejsce stworzone dla turystów, kuracjuszy, a także dla mieszkańców miasta. Promenada spacerowa z której podziwiać możemy góry, potok Grajcarka, miejsce gdzie oddychamy najczystszym powietrzem, mający działanie uzdrowiskowe, czegóż chcieć więcej. Widoki z promenady zapierają dech w piersiach i na pewno zapadną w pamięć, bowiem wrażenia estetyczne jakich dostarczają, dogodzą nawet najbardziej wymagającemu miłośnikowi gór. Deptak ten, jest jednym z najdłuższych w Polsce, mierzy ponad 1800 metrów, a swój początek ma tuż przy dolnej stacji kolejki, zabierającej turystów na Palenicę.
 
Po deptaku można spacerować pieszo, wyznaczone są również trasy rowerowe dla zwolenników tego typu zwiedzania oraz odcinki do jazdy samochodem. Wszystko, by jak najlepiej dogodzić turystom i mieszkańcom Szczawnicy. Promenada niezwykle pięknie wygląda również wieczorem i nocą, starannie oświetlona, wyposażona w ławeczki, otoczoną roślinnością, urokliwe mostki, idealne miejsce na romantyczne spacery dla zakochanych. Szum potoku, piękny krajobraz, nadają temu miejscu niezwykły klimat z nutką romantyzmu. U podnóża Pienin powstało miejsce, które jest bardzo tłumnie odwiedzane przez szczawnickich turystów i kuracjuszy.

Sienkiewicz w Szczawnicy

W Szczawnicy, na jednej z najważniejszych ulic w mieście możemy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jakże wybitnym polskim nowelistą, powieściopisarzem i laureatem Nagrody Nobla w dziadzienie literatury. Mowa oczywiście o Henryku Sienkiewiczu, autorze takich powieści jak: „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis” czy „Krzyżacy”, którego pomnik możemy podziwiać na ulicy Zdrojowej w Szczawnicy.  Sienkiewicz związany był ze Szczawnicą, bywał tutaj trzykrotnie, podczas jednego ze swoich pobytów, poznał swoją przyszłą żonę. Noblista niezwykle cenił sobie Szczawnicę za uroki, cudowny krajobraz jaki można tu oglądać, niejednokrotnie pisał o tym w listach do swoich przyjaciół, zachęcając do wizyty w Szczawnicy i do podziwiania Pienin. Jego imieniem nazwano nawet jedną ze szczawnickich szkół.

Aby upamiętnić wybitnego Polaka w 2008 roku w Szczawnicy powstał pomnik Henryka Adama Aleksandra Piusa Sienkiewicza. Ciekawą ofertę dla turystów, kuracjuszy, jak i dla mieszkańców Szczawnicy ma obiekt zwany Dworkiem Gościnnym w Szczawnicy. Zlokalizowany jest on w Górnym Parku Zdrojowym i cieszą się dużym zainteresowaniem turystów ze względu na bogatą ofertę. To miejsce kulturalne miasta w którym można obejrzeć spektakl teatralny, spędzić miło czas uczestnicząc w koncertach, których w sezonie letnim szczególnie nie brakuje. To także miejsce spotkań biznesowych lokalnych inwestorów i przedsiębiorców.

Obiekt po tym jak w spłonął w do dziś niewyjaśnionych okolicznościach, odbudowany został dopiero w 2008 roku. Dziś jest tutaj również restauracja, a nawet pokoje gościnne do wynajęcia.  Miejsce to ma swój wyjątkowy klimat, który zachęca, by spędzić tu choć jeden wieczór. Kolejnym obiektem o znaczeniu religijnym, który architekturą wyróżnia się spośród szczawnickich budynków, jest Neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha. Kościół wykonany jest na planie krzyża, warto obejrzeć jego wnętrze, bo jest niezwykle piękne, a czyni je takim przede wszystkim polichromia figuralna, czyli wielobarwna ozdoba malarska na ścianach kościoła, która zachwyci oko każdego. Do kościoła chętnie wybierają się kuracjusze, turyści, jest także często odwiedzany przez lokalnych i okolicznych mieszkańców.