Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Kuracjusze do Szczawnicy

Kuracjusze do Szczawnicy
fot.: Jerzy Opioła / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Do Szczawnicy przybywają turyści i kuracjusze z całej Europy, a nawet i ze świata.

Szczawnica, to piękne miasto uzdrowiskowe w Beskidach Zachodnich. Miasto ma swój wspaniały mikroklimat, niezwykle czyste powietrze, które bez wątpienia ma wpływ na nasze zdrowie i górne drogi oddechowe. Największą popularnością cieszą się tutaj bijące wody, które mają działanie lecznice, przez górali potocznie nazywane są „szczawami”.

Uzdrowisko Szczawnica

Położenie Szczawnicy i walory, jakie z tego wynikają, piękne krajobrazy, Pieniński Park Narodowy i liczne rezerwaty przyrody dookoła, wszystko to sprawia, że w Szczawnicy z roku na rok przybywa turystów i kuracjuszy. W Szczawnicy istnieją kurorty, które oferują moc zabiegów i dostęp do kilku sanatoriów. Rok 2004 to data powstania rodzinnej spółki Thermaleo, której założycielami byli państwo Andrzeja i Monique Mańkowscy. W Szczawnicy rodziców, reprezentuje trójka ich dzieci i to oni są odpowiedzialny za sprawy związane ze spółką. Warto dodać iż Thermaleo jest jednym z głównych akcjonariuszy spółki Uzdrowisko Szczawnica S.A.

Szukasz noclegów w Szczawnicy? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczawnicy

W związku z powstaniem nowej spółki w Szczawnicy rozpoczęły się gorące prace, by kurort odzyskał renomę, jaką posiadał w latach swojej świetności. Zaczęły powstawać nowe obiekty, sanatoria, pijalnie wód i inne. W 2008 roku do użytku kuracjuszy i turystów oddano nowo powstały obiekt, jakim był „Dom nad zdrojami”. To miejsce w którym mieści się wiele, między innymi najważniejsza część obiektu, czyli pijalnia wód szczawnickich. N kuracjuszy czeka również piękna galeria z wystawami różnego rodzaju prac, dzieł sztuki, kawiarnia oraz willa „Holenderka” i willa „Szwajcarka”.

Kolejno w roku 2009 do użytku oddano kolejny obiekt, odrobina luksusu oraz kolejne miejsce z bogatą ofertą noclegową, mowa oczywiście o pięciogwiazdkowym hotelu pod piękną nazwą „Modrzewie Park Hotel”. Również rok 2010 nie był próżny, jeśli chodzi o nowe obiekty, tym razem miejsce miało wielkie otwarcie „Muzeum Uzdrowiska”, natomiast rok później czyli w roku 2011 zakończono pracę nad odbudową Dworku Gościnnego, co niezmiernie ucieszyło zarówno mieszkańców Szczawnicy jak i kuracjuszy i turystów.

Do Szczawnicy przybywają turyści i kuracjusze z całej Europy, a nawet i ze świata. Wszyscy bardzo chętnie korzystają z uzdrowiskowej mocy szczawnickich wód, a jest ich aż 12 na terenie całego uzdrowiska. Są to wody kwaśne (szczaw), pierwsze wzmianki o ich leczniczych właściwościach pochodzą już z XV wieku i po dziś dzień cieszą się niesłabnącą popularnością.

Sanatoria w Szczawnicy

Sanatoria Uzdrowiskowe w Szczawnicy oferują bogatą gamę zabiegów leczniczych, rehabilitacyjnych. To idealne miejsce szczególnie dla tych, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego, szczególnie częste i nawracające infekcje gardła czy przewlekłe stany zapalne w obrębie nosa i gardła, także choroby i schorzenia związane z aparatem głosowym oraz inne schorzenia laryngologiczne. Dodatkowo sanatoria specjalizują się w leczeniu różnego rodzaju alergii, astmy oskrzelowej, to także idealne miejsce na poprawę stanu zdrowia dla wszystkich, którym problemy z kręgosłupem nie są obce: reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia i zapalenia stawów, to schorzenia, które z całą pewnością leczyć możemy w szczawnickich sanatoriach.

W każdym sanatorium na kuracjuszy czekają lekarze, pielęgniarki i wykwalifikowany personel medyczny, który zadba o dobór odpowiednich zabiegów, ćwiczeń, diet. Szczawnickie uzdrowiska do leczenia kuracjuszy wykorzystują wszystko, to, co natura ofiarowała w tym regionie, a jest to przede wszystkim mikroklimat, mający właściwości lecznicze oraz wody mineralne. Dodatkowo wyposażone są w najnowszej generacji sprzęty do wykonywania 42 rodzajów zabiegów.

Szczawnickie sanatoria oferują między innymi turnusy rehabilitacyjne z ZUS, wszystko w ramach prewencji rentowej. Skierowanie na takie leczenie rehabilitacyjne może wydać każdy lekarz, a skierowanie zainteresowany dostarcza do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod który należy. Program ten skierowany jest do osób pobierających okresowe świadczenia rentowe wynikające z niezdolności do pracy, do osób przebywających na świadczeniu rehabilitacyjnym oraz do osób, którzy ze względów chorobowych zagrożeni są całkowitą bądź częściową niezdolnością do pracy.

Po złożeniu wniosku, orzecznik ZUS decyduję czy istnieje konieczność leczenia rehabilitacyjnego w ramach prewencji rentowej, jeżeli tak, koszta leczenia, wyżywienia, noclegi, wszystko to pokrywa ZUS. Turnus taki powinien trwać 24 dni.  Najczęściej na takie turnusy kierowani są pacjenci z problemami z narządem ruchu. Możemy również skorzystać z leczenia uzdrowiskowego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowanie na takie leczenie może wystawić każdy lekarz posiadający kontrakt z NFZ, bądź pracujący w przychodni, która taki kontrakt posiada.

Wniosek wypełnia i wysyła lekarz, następnie jest on weryfikowany przez lekarza, konsultanta, który decyduje o miejscu leczenia w zależności od schorzeń pacjenta. Na taki rodzaj leczenia uzdrowiskowego kieruje się pacjentów, którzy są zdolni samodzielnie się poruszać i korzystać z zabiegów. Czas trwania leczenia, to zwykle 21 dni. Jest to czas przeznaczony na kojące zabiegi, rehabilitację oraz rozrywkę.