Dojazd do Kudowy-Zdroju
Dojazd do Kudowy-Zdroju samochodem
Najszybsza droga do miejscowości położonych na wschód od Kudowy-Zdroju prowadzi autostradą A4, z której należy zjechać w kierunku DK46. Na trasie znajdują się takie miasta jak Nysa i Kłodzko. Po dotarciu do drugiego z wymienionych ośrodków pozostaje już tylko niewiele ponad 30 kilometrów do pokonania za pomocą DK8. Dojazd z miast położonych na północ od Kudowy-Zdroju prowadzi przez Wrocław i drogę ekspresową S8, a następnie odcinek DK8 wiodący przez Kłodzko aż do celu.
Dojazd do Kudowy-Zdroju innymi środkami transportu
Do Kudowy-Zdroju można się również dostać pociągiem, ponieważ w mieście znajduje się dworzec turystyczny. Dociera do niego Kolej Dolnośląska, której wagony kursują z takich miast, jak Wrocław, Wałbrzych czy Legnica. Do Kudowy-Zdroju docierają też wygodne autokary przewoźników Polonus. Wiele opcji podróży pojawia się w Kłodzku, z którego odjeżdżają autobusy P.W. Beskid i ŁŁ-Bus.
Gdzie zaparkować w Kudowie-Zdroju
Bezpłatne parkingi w Kudowie-Zdroju znajdują się przy ulicy Stanisława Moniuszki w pobliżu Kaplicy Czaszek oraz przy Drodze Stu Zakrętów niedaleko Błędnych Skał. Za pozostawienie samochodu nie trzeba również płacić, wybierając się do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej i do Doliny Sportów Narciarskich. Obok sanatoriów w Kudowie-Zdroju funkcjonują strzeżone, ale płatne miejsca parkingowe.
Cykliczne wydarzenia i imprezy w Kudowie-Zdroju
Festiwal Moniuszkowski
Pierwsza edycja Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju odbyła się w lipcu 1962 roku. Od tej pory koncerty upamiętniające słynnego kompozytora cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Bogaty program uwzględnia spektakle operowe, operetki, pieśni do wierszy zagranicznych poetów, a także spotkania z muzykologami. Znakomitych artystów można podziwiać m.in. w Teatrze Zdrojowym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 oraz w Teatrze pod Blachą, który znajduje się przy tej samej ulicy, ale pod numerem 57.
Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicza „Róża Kłodzka”
Wieloletnią tradycją cieszy się również „Róża Kłodzka”, czyli przegląd dorobku artystycznego najlepszych zespołów ludowych regionu. To doskonała okazja do wysłuchania tradycyjnych piosenek folkowych i poznania miejscowej kultury. Jedną z atrakcji dwudniowego festiwalu jest uroczysty przemarsz grup muzycznych przez Park Zdrojowy. Występy odbywają się w Muszli Koncertowej przy ulicy Zdrojowej 41, a także w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej.
Noc Świętojańska
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego zaprasza na huczne i pełne radości obchody Nocy Świętojańskiej. Organizatorzy gwarantują świetną zabawę w klimacie sprzed wieków. W trakcie imprezy można szukać kwiatu paproci, uczestniczyć w konkursie na najładniejszy wianek, wróżyć albo uczyć się sztuki średniowiecznych tańców. Wszystko to przy blasku tradycyjnego ogniska, czyli świętojańskiej sobótki. Wstęp na imprezę dla osób dorosłych jest odpłatny, dla dzieci darmowy.
Międzynarodowy Bieg Homolan im. Józefa Duba
Doskonałą propozycją dla wszystkich aktywnych rodzin jest uczestnictwo w Międzynarodowym Biegu Homolan, który od kilkudziesięciu lat odbywa się w trakcie wakacji. W osobnych kategoriach mogą uczestniczyć dzieci z klas 1-6, młodzież oraz dorośli. Ci ostatni mają do pokonania najdłuższy, bo 15-kilometrowy dystans. Każdy z zawodników otrzymuje pamiątkowy medal, natomiast dla najlepszych przewidziano okazałe puchary. Warunkiem udziału jest uiszczenie niewielkiej opłaty startowej.
Bieg Uliczny „Polsko-Czeska Dwudziestka”
Kolejną imprezą dedykowaną osobom lubiącym ruch jest Bieg Uliczny „Polsko-Czeska Dwudziestka”. Zawodnicy z Polski i Czech zacięcie rywalizują na trasie liczącej 21,1 kilometrów, czyli drodze z Kudowy-Zdroju do czeskiego Hronova. Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie szesnastu lat. Wydarzeniu towarzyszą prawdziwe sportowe emocje, choć w oryginalnym Biegu Ulicznym warto wystartować nawet dla samej satysfakcji pokonania pokaźnego dystansu.
Wielka Majówka
Długi wiosenny weekend w Kudowie-Zdroju wypełniony jest licznymi atrakcjami. Impreza Wielka Majówka to okazja do wysłuchania różnorodnej muzyki na żywo, udziału w ciekawych konkursach i zabawie na świeżym powietrzu. W trakcie wydarzenia prezentowane są również przedmioty wykonane przez utalentowanych artystów-rzemieślników. Niecodzienna Majówka organizowana jest w Teatrze pod Blachą w Parku Zdrojowym przy ulicy Stanisława Moniuszki 57.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Kudowie-Zdroju i okolicy
Uzdrowisko i Park Zdrojowy
Kudowa-Zdrój to miasto z wieloma specjalistycznymi szpitalami i sanatoriami, do których przyjeżdżają kuracjusze z całego kraju. Wody lecznicze Śniadecki i Marchlewski pomagają m.in. w przypadku anemii, osłabienia, chorób nerek i otyłości. Centrum uzdrowiska zajmuje Park Zdrojowy w stylu angielskim z wieloma oryginalnymi roślinami. Okazałe kaktusy, agawy i saganowce sąsiadują z jesionem, który liczy aż 300 lat. Na terenie parku znajduje się też Teatr pod Blachą, a na jego krańcu staw z fontanną.
Kaplica Czaszek
Niepozorna barokowa kapliczka, która stoi przy ulicy Stanisława Moniuszki 8, kryje osobliwe, a dla niektórych wręcz przerażające, wnętrze. Budynek jest tak naprawdę zbiorowym grobowcem. Jego ściany w całości pokryte są kośćmi i czaszkami ofiar wojen, które przed wiekami toczyły się na ziemi kłodzkiej. Dodatkowo około 20-30 tysięcy szczątków spoczywa w krypcie. Kapliczka została zbudowana z inicjatywy proboszcza parafii w Czermnej, księdza Wacława Tomaszka.
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
Skansen w Pstrążnej, jak zwykle mówi się o Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, to zbiór drewnianych budynków, które w 1984 roku sprowadzono z terenu Kotliny Kłodzkiej. Oprócz typowych dla regionu wiejskich chat, turyści mogą zobaczyć wnętrze kuźni i zajazdu. Najstarsze meble i sprzęt gospodarski pochodzą z XVIII wieku. Wizyta w skansenie to świetna lekcja historii, a także możliwość wypróbowania tradycyjnego chleba, który co jakiś czas jest tutaj wypiekany.
Szlak Ginących Zawodów
Przy ulicy Chrobrego 43A znajduje się gospodarstwo, którego celem jest przekazywanie wiedzy o ginących zawodach. Zgromadzono w nim narzędzia służące m.in. do wyrabiania masła, lepienia garnków i pieczenia chleba. Turyści mogą też na własne oczy przekonać się o ciężkiej pracy kowala, poznać tajniki tkactwa oraz zwiedzić drewniany wiatrak. Na terenie obiektu mieści się również mini-zoo, którego mieszkańcami są jelenie, owce, kozy, kury i bażanty.
Park Narodowy Gór Stołowych
Oryginalne Góry Stołowe to pasmo wypiętrzone z płyt piaskowców, które zostały ułożone poziomo. Nie są wysokie, dlatego mogą nimi wędrować nawet mało doświadczeni turyści. Choć najbardziej wyniosłym szczytem jest Szczeliniec Wielki, większość urlopowiczów zmierza do Błękitnych Skał. Jest to rozległy obszar szczelin i wąwozów, które tworzą swoisty skalny labirynt. Na terenie urzekającego Parku Narodowego kręcono niektóre ujęcia filmu „Opowieści z Narnii”.
Dolina Sportów Narciarskich
Kudowa-Zdrój to miejscowość atrakcyjna nie tylko latem. Wyciąg Narciarski pod Świńskim Grzbietem jest nowoczesnym obiektem, który został stworzony dla wszystkich zapalonych narciarzy i snowboardzistów. Wytyczono dwie oświetlone i ratrakowane trasy zjazdowe (450 i 300 metrów). Krótsza z nich dedykowana jest oryginalnym pojazdom przypominającym duże dętki, którymi można sunąć po specjalnym torze. Na terenie kompleksu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, bar i bezpłatny parking.