Dojazd do Polańczyka
Dojazd do Polańczyka samochodem
Trasa do Polańczyka ze środkowej, północnej i południowo-zachodniej części kraju wiedzie przez okolice Dębicy, do której prowadzi zarówno autostrada A4 jak i, w dużej części, droga ekspresowa S7. Kolejny odcinek to poruszanie się w stronę Sanoka i kontynuowanie jazdy na południe drogą krajową nr 84. Na rondzie w Lesku należy wybrać zjazd na Małą pętlę bieszczadzką/Wielką pętlę bieszczadzką. Ten odcinek trasy wiedzie aż do samego Polańczyka.
Dojazd do Polańczyka innymi środkami transportu
Do Polańczyka z wielu polskich miast kursują komfortowe autobusy przewoźników takich jak FlixBus, Neobus lub San-Bus. Dalekobieżne pojazdy zapewniają dość szybkie i bezpośrednie połączenie z bieszczadzką miejscowością. Ze względu na dużą odległość od stacji kolejowej i portu lotniczego, podróż do Polańczyka samym pociągiem lub samolotem nie jest możliwa.
Gdzie zaparkować w Polańczyku
Na terenie Polańczyka bezpłatny parking znajduje się przy ulicy Zdrojowej 1, która wiedzie w kierunku Jeziora Solińskiego, a także na Osiedlu na Górce, znajdującym się na trasie do punktu widokowego na Sawinie. Za pozostawienie samochodu nie trzeba uiszczać żadnych opłat również na niestrzeżonym, dość obszernym placu w pobliżu ulicy Bieszczadzkiej, skąd roztacza się piękny widok na jezioro.
Cykliczne imprezy i wydarzenia w Polańczyku
Solińskie Lato z Gwiazdami
Jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń w Polańczyku jest Solińskie Lato z Gwiazdami. Weekendowe imprezy należą do bardzo urozmaiconych, dlatego każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Na scenie pojawiają się znane zespoły kabaretowe, aktorzy i prezenterzy telewizyjni. Do największych atrakcji należy Letni Turniej Piłki Nożnej na miejscowym stadionie oraz Noc Kabaretowa, która odbywa się w Amfiteatrze przy samym Jeziorze Solińskim.
Wieczór Disco-Polo
Podczas Majówki w Polańczyku organizowany jest Wieczór Disco-Polo, który zapewnia wesołe chwile dla całej rodziny przy niezwykle lubianej muzyce rozrywkowej. Koncerty odbywają się w Amfiteatrze przy ulicy Zdrojowej, który oferuje 500 miejsc siedzących i 1500 stojących. W trakcie imprezy można zarówno wysłuchać piosenek ulubionych wykonawców, jak i podziwiać niezwykłej urody Jezioro Solińskie o zachodzie słońca.
Dożynki Gminne
Koniec wakacji to okres organizowania Dożynek, czyli Święta Plonów. To duże wiejskie wydarzenie jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które tęsknią za sielską atmosferą. Po uroczystym przyjęciu delegacji rozpoczyna się Msza Święta, na której zostają poświęcone tradycyjne wieńce dożynkowe. Kolejnym etapem są barwne Korowody Dożynkowe oraz występy folkowych kapeli. Udział w imprezie jest wspaniałą okazją, do zapoznania się z bogatą kulturą ludową Bieszczadów.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Polańczyku i okolicy
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii, która obecnie funkcjonuje jako rzymskokatolicki kościół pw. NMP Królowej Polski, to przykład greckokatolickiego budownictwa z początków XX wieku. Choć wnętrze świątyni utraciło pierwotny wygląd, warto do niej zajrzeć, bo nadal ujmuje oryginalnym klimatem. Wspaniałym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości, który został tu przeniesiony z greckokatolickiej cerkwi wybudowanej w nieistniejącej już wsi Łopienka. Ikona wisi w głównym ołtarzu kościoła.
Zabytkowe kapliczki
Nad Jeziorem Solińskim w Polańczyku znajduje się kapliczka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obiekt został wybudowany z kamienia w 1908 roku. Malownicze otoczenie kapliczki zachęca, by niewielki zabytek uczynić jednym z celów codziennych spacerów po okolicy. Budynek znajduje się w pobliżu drogi Świętego Jana, tuż przy skalnym urwisku z widokiem na bieszczadzkie jezioro.
Port Polańczyk
Położenie Polańczyka nad Jeziorem Solińskim umożliwia wspaniały wypoczynek zarówno w górach, jak i nad wodą. Wypożyczalnie sprzętów wodnych zapewniają pełen atrakcji czas na świeżym powietrzu, czyli np. poruszanie się rowerkami wodnymi, windsurfing lub kitesurfing. W trakcie wakacji warto również wypłynąć w relaksujący rejs statkiem turystycznym, który gwarantuje niezapomniane widoki na strome i zalesione wybrzeże.
Parki Linowe
Nad Jeziorem Solińskim w Polańczyku funkcjonują dwa parki linowe, które oferują dzień pełen adrenaliny dla całej rodziny. Zarówno Park Linowy Lemur Park, jak i Park Linowy Jawor znajdują się przy ulicy Zdrojowej, a ich oferta skierowana jest zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci. Urozmaicone trasy wspinaczkowe z przeszkodami i licznymi atrakcjami, takimi jak zjazdy na pasku lub linki z obręczami, dostarczają moc wrażeń i uśmiechu. Nad bezpieczeństwem czuwają doświadczeni instruktorzy.
Szlaki rowerowe
Polańczyk znajduje się na trasie trzech szlaków rowerowych. Najkrótszy z nich, czerwony „Greenway Solina” mierzy 20 kilometrów długości. Podobny dystans prezentuje niebieski „Greenway Polańczyk”. Dla wytrawnych rowerzystów przygotowano zielony szlak „Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie”. Zapewnia on niemal 100 kilometrów sportowych zmagań w przepięknych okolicznościach dzikiej, bieszczadzkiej przyrody.
Wyciąg narciarski
W okresie świątecznym oraz ferii zimowych wszyscy początkujący adepci narciarstwa mogą skorzystać z Wyciągu Polańczyk, który należy do Ośrodka Wypoczynkowego „Dedal”. Północno-wschodni stok góry Horb pozwala nawet małym dzieciom opanować trudną sztukę jazdy na nartach. Trasa o długości 320 metrów i przepustowości około 300 osób na godzinę jest oświetlona i bezpieczna. Wyciąg zapewnia również punkty gastronomiczne, które umożliwiają rozgrzanie się i odpoczynek w komfortowych warunkach.