Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Noclegi Poronin

znaleziono 110 ofert noclegowychofert
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia

Noclegi w Poroninie, województwo małopolskie, powiat tatrzański

Noclegi Poronin – Blisko Zakopanego, z dala od tłumu i gwaru, znajduje się malownicza wieś podhalańska, Poronin. Osada należy do powiatu tatrzańskiego, co gwarantuje odwiedzającym niezapomniane, majestatyczne pejzaże. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, słynna zakopianka a także międzynarodowa droga nr 981 prowadząca do polsko-słowackiego przejścia granicznego na Łysej Polanie. W latach 1975-1998 Poronin należał do województwa nowosądeckiego, aktualnie to rewiry województwa małopolskiego.
Poronin stał się odrębną osadą dopiero w siedemnastym wieku. Do tamtego czasy uważany był za przysiółek Białego Dunajca, a w miejscu w którym znajduje się centrum Poronina znajdowała się najprawdopodobniej duża polana na której wypasano zwierzęta. Swojego własnego kościoła doczekał się Poronin dopiero dwa wieki później. Również w tamtym okresie powstała Kuźnia Poroniańska słynąca z wysokiej jakości kos i lemieszy.
Już w dziewiętnastym wieku Poronin stał się bardzo popularnym letniskiem w którym przebywał cały szereg znanych osobistości tamtego okresu, szczególnie artystów, którzy upodobali sobie tatrzańskie widoki. W Poroninie bawili więc Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy Leopold Staff.
Również dzisiaj miejscowość znana jest głównie ze swoich turystycznych walorów. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania zarówno turystyki pieszej jak i rowerowej. W zimie oczywiście królują narty. Znajduje się tutaj także jedna z nielicznych w Polsce skoczni narciarskich, Galicowa Grapa (K30), lecz jej stan nie pozwala na używanie jej przez skoczków.
Miejscowość położona jest na wysokości od 740 do 800 metrów nad poziomem morza na trasie Kraków-Zakopane (popularna Zakopianka).

Poronin – na spacerowym szlaku


Wioska położona u podnóży Łosiówek, Dunajeckiej Góry, Galicowej Grapy jest siedzibą gminy Poronin. Organizując pobyt w okolicy, warto zwrócić uwagę na noclegi w Jesionkówce, Kośnych Hamrach, Majerczykówce oraz Stasikówce – to przysiołki i części Poronina. Poronin znajduje się na wysokości 743 m n.p.m. przy wartkich, górskich potokach, co sprawia, że można się w nim spodziewać malowniczych pejzaży. Noclegi Poronin to doskonały pomysł na udany wypoczynek. Miejscowość może się pochwalić bogatą ofertą noclegową oraz świetnie zorganizowaną infrastrukturą turystyczną. Noclegi w Poroninie cieszą się niesłabnącą popularnością. Na turystów czekają ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, apartamenty, kwatery prywatne, a także pokoje gościnne. Ze względu na bliskość Zakopanego oraz niczym nieprzesłonięty widok na Tatry jest to jedno z najlepszych miejsc, w których warto się zatrzymać, planując pobyt na Podhalu.

Noclegi Poronin – to już tradycja


Podhalańska osada istniała na mapach już w 1624 roku, a pierwsze zapisy nazwy sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Złote lata Poronina rozpoczęły się już na początku XIX wieku. Wówczas było to letnisko chętnie odwiedzane przez artystów, a w rankingu popularności stało wyżej niż Zakopane. W Poroninie znajduje się mnóstwo miejsc, w których skorzystać można z oferty noclegowej. Ciekawy i szeroki wybór znajduje się na stronach portalu e-turysta. Najpopularniejszą opcją są prywatne domy, przystosowane przez gospodarzy do przyjmowania turystów. To typowe podhalańskie wille, które otwierają swe podwoje dla gości z miasta. Polecamy także szukać wymarzonego miejsca na odpoczynek pod hasłami: kwatery Poronin, pokoje Poronin.

Poronin – noclegi na każdą porę roku


Zima na Podhalu ma magiczny charakter. Śnieżne pejzaże, góralskie tradycje i podhalańskie smaki tworzą niebanalny kolaż wrażeń. Zabawy na śniegu, szusowanie na nartach oraz świetnie utrzymane trasy dedykowane narciarstwu biegowemu to propozycje dla aktywnych turystów. Wybierz noclegi Poronin, zapraszamy! Zimą w Poroninie zatrzymują się osoby, które nie lubią zakopiańskiego gwaru i szukają wytchnienia od miejskiego zgiełku. Miłośnicy białego szaleństwa mają tu do dyspozycji wiele stacji narciarskich, szkółek oraz tras dostosowanych do umiejętności jeżdżących. Rodziny z dziećmi znajdą tu trasy spacerowe i miejsca do śniegowego szaleństwa. Zadowoleni też będą fani narciarstwa biegowego. Zimowy odpoczynek na Podhalu to już tradycja. Zapraszamy! Poronin noclegi z wyżywieniem to świetne rozwiązanie, szczególnie podczas zimowych ferii z dziećmi. W Poroninie nie sposób się nudzić!
Jeżeli interesują Cie również noclegi w najbliższej okolicy miejscowości Poronin, sprawdź naszą ofertę noclegową w okolicznych miejscowościach:
FAQ atrakcje turystyczne

Najczęściej zadawane pytania dotyczące oferty noclegowej w Poroninie

Jakie obiekty noclegowe w Poroninie znajdują się blisko szlaków?
Z miejscowości możemy wybrać się zarówno na niezbyt wymagającą wycieczkę po okolicznych górkach, w tym na Gubałówkę, ale możemy zaplanować również bardziej ambitną wyprawę w Tatry. Wędrówkę warto rozpocząć z obiektów, które położone są blisko szlaków turystycznych w Poroninie.
Dodanie prezentacji obiektu noclegowego do serwisu e-turysta.pl jest bardzo łatwe. Wystarczy przejść do strony dodawania obiektu. Cała operacja zajmuje kilka minut, a w dodatku nasi redaktorzy służą wszelką pomocą.
W Poroninie warunki dla narciarzy i snowboardzistów są bardzo dobre, a stoki dopasowane szczególnie do stawiających pierwsze kroki w zimowych sportach. Planując wyjazd do tej miejscowości sprawdź nasze zestawienie noclegów blisko tras narciarskich w Poroninie.
Z centrum blisko będzie zarówno na stok, do szlaków turystycznych, ale również do restauracji czy karczmy. Jeżeli potrzebujesz takiego zakwaterowania, to zobacz jakie propozycje noclegów blisko centrum Poronina posiadamy w bazie.
Jeśli na wakacyjny wyjazd zamierzamy zabrać psa lub kota warto zorientować się, które obiekty noclegowe pozwalają na przyjazd ze zwierzętami. W tym miejscu znajduje się lista 35 obiektów w Poroninie, które akceptują zwierzęta.
Ceny noclegów w Poroninie zależne są m.in. od standardu obiektu, jego położenia i bliskości atrakcji turystycznych. Średnie ceny za osobę w Poroninie kształtują się na poziomie 45-50 zł za osobę. Bardziej przystępne cenowo oferty można znaleźć w pokojach gościnnych, gospodarstwach agroturystycznych czy kwaterach prywatnych.
W Poroninie znajdują się obiekty oferujące wyżywienie na miejscu i/lub dostęp do kuchni. Jeśli nie chcesz gotować na wakacjach, w naszym serwisie znajdziesz pełną ofertę obiektów noclegowych w Poroninie, zapewniających wyżywienie na miejscu.
W Poroninie znaleźć można wiele budżetowych obiektów noclegowych w różnych kategoriach. Mogą to być pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne czy też kwatery prywatne. Tanie noclegi znaleźć można używając opcji sortowania (cena od najniższej) lub filtrując obiekty i ustalając maksymalną cenę na przykład na poziomie 50 zł za osobę.
W Poroninie baza obiektów noclegowych jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie ofertę w odpowiadającym mu standardzie i lokalizacji. Najwięcej ofert znajdziemy w pokojach gościnnych, pensjonatach oraz gospodarstwach agroturystycznych.
W naszym serwisie wyszukanie ofert w Poroninie spełniających kryteria zorganizowanych grup lub większej liczby osób jest bardzo łatwe. Wystarczy na przykład przejść do sekcji obiektów posiadających pokoje dla przynajmniej 15 osób lub do sekcji obiektów oferujących noclegi dla grup 30-osobowych. Liczbę osób możesz też określić samodzielnie.
W Poroninie 52 noclegi znaleźć można w ścisłym centrum, co przekłada się między innymi na bliskość atrakcji turystycznych oraz lepszą dostępność komunikacji zbiorczej i gastronomii.

Dojazd do Poronina


Dojazd do Poronina samochodem

Najbardziej komfortowa trasa do Poronina prowadzi obwodnicą Krakowa, która stanowi część autostrady A4. Należy z niej skręcić w stronę Chyżnego/Zakopanego, czyli na słynną Zakopiankę. Należące do niej odcinki (droga krajowa nr 7 i droga krajowa nr 47) wiodą przez takie miejscowości, jak Rabka-Zdrój i Nowy Targ. Poronin oddalony jest o około 92 kilometry od Węzła Zakopiańskiego, jednak w sezonie turystycznym należy się liczyć z korkami i czasem przejazdu dłuższym niż przewidywane 1,5 godziny.

Dojazd do Poronina innymi środkami transportu

Poronin jest bardzo dobrze skomunikowany ze stolicą małopolski. Z dworca autobusowego w Krakowie kursują liczne busy i autokary. W Poroninie zatrzymują się m.in. przewoźnicy Max-Bus i Szwagropol. Z wielu miast odjeżdżają również autobusy FlixBus, które mijają Poronin w drodze do Zakopanego. Alternatywą dla transportu kołowego jest dojazd pociągiem PKP wygodnymi wagonami Intercity. Okoliczne miejscowości są połączone z Poroninem koleją Polregio.

Gdzie zaparkować w Poroninie

Bezpłatne miejsca parkingowe w Poroninie znajdują się przy ulicy Józefa Piłsudskiego. Poza tą lokalizacją parkingi, często strzeżone i zamknięte, przynależą do skoczni narciarskiej Galicowa Grapa lub licznych ośrodków noclegowych. Wybierając się do Poronina samochodem, warto zatem wcześniej zapytać o możliwość pozostawienia pojazdu pod jedną z posesji.

Cykliczne wydarzenia i imprezy w Poroninie



Poroniańskie Lato
Każdego roku w Poroninie organizowana jest duża, kilkudniowa impreza plenerowa. Na scenie pojawiają się najlepsze zespoły, które tańczą i śpiewają w tradycyjnych strojach ludowych. Z kulturą Podhala można się również zapoznać na kiermaszu sztuki regionalnej i w trakcie pasowania na honielnika oraz prymistę. Dzieci chętnie biorą udział w licznych konkursach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Poroniańskie lato odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury przy ulicy Piłsudskiego 2.

Dzień Misia, Miodu i Bartników
W wakacje na terenie Gminnego Ośrodka Kultury odbywa się też inna folkowa impreza o wieloletniej tradycji. Głównym punktem programu są kilkugodzinne wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. Kandydatki muszą się wykazać dużą wiedzą na temat słodkiego wyrobu. W trakcie festynu na scenie grają okoliczne kapele ludowe, dzięki czemu panuje sielski i wesoły nastrój. Warto spróbować pysznych produktów oferowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz różnych gatunków miodu i pyłku od pszczelarzy.

Poroniańskie Śpasy
Kolejną rodzinną imprezą plenerową są Poroniańskie Śpasy organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie. Na wakacyjnej scenie pojawia się m.in. utytułowany zespół regionalny im. Jana Jędrola „Regle”, który kultywuje bogatą kulturę Podhala. W programie znajdują się ciekawe konkursy plastyczne i kulinarne, mecze szmacianką oraz wieczorna dyskoteka. Udział w festynie jest świetną okazją do poznania góralskich śpasów, czyli tradycyjnych zabaw, którym towarzyszy mnóstwo śmiechu i radości.

Kumoterki i Parada Gazdowska
Nie tylko latem Poronin obfituje w atrakcje. Zimą na Polanie Lichajówki organizowana jest Parada Gazdowska, w której trakcie gospodarze, ubrani w tradycyjne góralskie stroje, przejeżdżają na saniach. Niezwykle emocjonującym momentem wydarzenia są Kumoterki, czyli wyścigi niewielkich sań prowadzonych przez góralską parę: kumotra i kumoszkę. Oprócz tego zawodnicy rywalizują w ski-skiringu i skiringu. Udział w imprezie to świetna okazja do zrobienia przepięknych pamiątkowych zdjęć.

Najciekawsze atrakcje turystyczne w Poroninie i okolicy



Dawne Muzeum Lenina

Osobom, które lubią historię, Poronin kojarzy się głównie z Leninem. Krwawy rewolucjonista podczas pobytu na Podhalu przesiadywał w karczmie „Wańkówka” w centrum miejscowości. Władze PRL-u wykupiły zajazd i utworzyły w nim muzeum, obok którego stanęła brązowa figura wodza. Po upadku komunizmu pomnik obalono, a placówkę zlikwidowano. Obecnie piękny budynek z drewnianych bali służy mieszkańcom jako Gminny Ośrodek Kultury. Obiekt znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 2.

Kościół pw. św. Marii Magdaleny

Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny został wzniesiony na początku XX wieku. Efektowna bryła świątyni kryje bogato malowane wnętrze. Zdobienia znajdują się nie tylko na ścianach, ale też na łukowym sklepieniu podświetlanym przez ogromne żyrandole. Każdego roku w wakacje odbywają się tu msze w oprawie góralskiej. Nabożeństwa w tak niezwykłym klimacie to niezapomniane doświadczenie dla wszystkich wierzących osób. Kościół znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 17.

Szczyt Galicowa Grapa

Pomiędzy Poroninem a Gliczarowem Górnym wznosi się szczyt o wysokości 980 m n.p.m. W 1910 roku, na pamiątkę bitwy pod Grunwaldem, górale ustawili na górze wysoki, stalowy krzyż. Z Galicowej Grapy można podziwiać przepiękną panoramę Tatr, jednak turyści wybierają się tu nie tylko dla pięknych widoków. Zapaleni kibice skoków narciarskich chętnie odwiedzają zniszczoną już skocznię o punkcie konstrukcyjnym K30. Obiekt należący do klubu LKS Poroniec Poronin został zamknięty w latach 80.

Wyciąg narciarski Galicowa Grapa

Wielbiciele białego szaleństwa mogą śmiało przyjeżdżać do Poronina również zimą. Przy ulicy Piłsudskiego 88 funkcjonują dwa wyciągi orczykowe o długości 885 i 500 metrów. Nawet niesprzyjające warunki nie przeszkadzają w szusowaniu na nartach, ponieważ trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i dobrze oświetlone. Warto skorzystać ze znajdującej się na stoku szkółki narciarskiej, w której doświadczeni instruktorzy uczą zarówno jazdy na nartach, jak i na snowboardzie.

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej

Zaledwie 8 kilometrów na wschód od Poronina znajdują się słynne termy w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli nowoczesny kompleks basenów zasilanych wodą termalną. Zawartość minerałów i mikroelementów, a także optymalną twardość i niski charakter zasadowy sprawiają, że kąpiel w termach pomaga eliminować wiele dolegliwości zdrowotnych. W obiekcie mieści się 12 basenów, jacuzzi, różnorodne sauny i zjeżdżalnie oraz czterogwiazdkowy hotel ze SPA. Termy Bukovina zlokalizowane są przy ulicy Sportowej 22.

Wielka Krokiew w Zakopanem

W trakcie urlopu w Poroninie nie sposób nie wybrać się na wycieczkę do Zakopanego, które jest oddalone o zaledwie 10 minut drogi samochodem. Jedną z najciekawszych atrakcji w stolicy Tatr jest Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, czyli duża, naturalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125. Od lat rozgrywane są tu liczne zawody sportowe, m.in. Puchar Świata, w którym triumfowali polscy skoczkowie. Osłonięta lasem skocznia liczy już niemal 100 lat i na żywo robi ogromne wrażenie.