Dojazd do Karpacza
Dojazd do Karpacza samochodem
Wybierając się do Karpacza, większość osób mija Wrocław, do którego prowadzi m.in. S8 z Warszawy i A4 z Krakowa. Ważnym punktem podróży jest Węzeł Kostomłoty na A4, który umożliwia skręt w DK5. Po ponad 40 kilometrach jazdy należy skręć w DK3, a następnie na rondzie w ulicę Jana Dzierżonia. Ostatni etap podróży obejmuje jazdę na południe przez Łomnicę i Mysłakowice aż do celu. Wyruszając z okolic Szczecina najlepiej skorzystać z drogi S3, która dołącza się do DK5 na wysokości Bolkowa.
Dojazd do Karpacza innymi środkami transportu
Wiele dużych polskich miast daje możliwość dojazdu do Karpacza za pomocą komfortowych autokarów FlixBus. Tego typu podróż warto rozważyć np. z Wrocławia, Krakowa czy Warszawy. Połączenia autobusowe, za sprawą takich przewoźników, jak Polbus lub Intertrans i innych lokalnych firm, funkcjonują na trasie z Jelenią Górą, Wrocławiem i Głogowem. Dojazd do Karpacza pociągiem jest możliwy tylko pod warunkiem przesiadki na wrocławskim dworcu do jednego z wyżej wymienionych środków lokomocji. Jeśli planujesz zostać na noc, koniecznie przejrzyj nasze obiekty znajdujące się w ofercie noclegi Karpacz.
Gdzie zaparkować w Karpaczu
Płatne parkingi w pobliżu centrum Karpacza znajdują się przy ulicy Łącznej, Parkowej, Nad Łomnicą i Obrońców Pokoju. Wybierając się do Świątyni Wang, samochód można pozostawić przy ulicy Karkonoskiej lub w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, przy ulicy Na Śnieżkę. Udając się na Zaporę na Łomnicy najlepiej skorzystać z płatnego miejsca przy ulicy Świętokrzyskiej, Turystycznej lub Olimpijskiej. Większość tych miejsc parkingowych znajduje się w bliskiej odległości kwater, które można znaleźć na naszym portalu pod hasłem: Karpacz noclegi.
Cykliczne wydarzenia i imprezy w Karpaczu
Rodeo Show
Wizyta na Dzikim Zachodzie to wspaniała rozrywka nie tylko dla małych i dużych chłopców. Na terenie Western City, w którym kowboje popijają drinki w Chacie Trapera, a poszukiwacze złota pieczołowicie płuczą samorodki, nie sposób się nudzić. W trakcie wakacyjnego Rodeo Show można podziwiać jazdę konną z bizonami i cielętami, wziąć udział w ognisku ze smakowitymi kiełbaskami lub nauczyć się tradycyjnego tańca do muzyki country.
Karkonoskie Dni Lajtowe
Dlaczego warto wybrać noclegi w Karpaczu? Już od ponad 20 lat miłośnicy gór spotykają się w wybranym hotelu Karpacza na festiwalu Karkonoskich Dni Lajtowych. Uczestnictwo w listopadowym wydarzeniu jest niepowtarzalną okazją do poznania i wysłuchania najbardziej znanych himalaistów, alpinistów lub taterników. Oprócz prelekcji i pokazów filmowych program obejmuje bieg na Śnieżkę, koncerty muzyczne oraz Mszę Świętą w intencji ludzi gór. Obowiązują bilety wstępu, które można zakupić na stronie organizatora.
Bieg do Kotła Łomniczki
Bieg do polodowcowego Kotła Łomniczki to impreza, która skutecznie popularyzuje tę formę aktywności ruchowej. Trasa o długości trzech kilometrów ciągnie się na malowniczym terenie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego aż do schroniska PTTK „Nad Łomniczką”. W wydarzeniu może wziąć udział każdy; wiek ani kondycja fizyczna nie mają znaczenia. Mniej sprawne osoby zachęcane są do pokonania dystansu spacerem. Zawody odbywają się w październiku, obowiązują wcześniejsze zapisy na listę startową.
Kino Niepodległej
Organizatorem cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ideą
festiwalu jest promocja rodzimej klasyki kina. W trakcie wydarzenia, które odbywa się w kilku różnych miastach kraju, wyświetlane są obrazy najwybitniejszych polskich reżyserów, takich jak np. Krzysztof Zanussi czy Jerzy Kawalerowicz. Pokazom towarzyszą inspirujące rozmowy z twórcami i konkursy z cennymi nagrodami. Wstęp na projekcje Kina Niepodległej jest bezpłatny.
Zimowy Ultramaraton Karkonoski
Zawody Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego poświęcone są pamięci Tomka Kowalskiego, który zakończył życie podczas wyprawy na Broad Peak. Trasa Ultramaratonu przebiega przez prawie cały grzbiet Karkonoszy, od Polany Jakuszyckiej do Karpacza, i liczy aż 53 kilometry. Długi dystans oraz trudne warunki terenowe i pogodowe wymagają odpowiedniego przygotowania – dla wielu osób samo ukończenie biegu jest wielkim osiągnięciem. Imprezie towarzyszą filmy i prelekcje o zmarłym himalaiście.
Uphill Race Śnieżka
Tradycja Uphill Race Śnieżka liczy już kilkadziesiąt lat. Każdego roku kilkuset kolarzy górskich wyrusza z centrum
Karpacza malowniczymi szlakami Karkonoskiego Parku Narodowego w kierunku Śnieżki. Cała trasa liczy 13,5 kilometra, a przejazd trwa około trzech godzin. Udział w wyścigu jest świetną okazją do sprawdzenia zarówno kondycji fizycznej, jak i siły charakteru. Aby wziąć udział w sierpniowej imprezie, należy dokonać zapisu na listę startową. Obowiązuje limit 300 miejsc.
Najważniejsze atrakcje turystyczne Karpacza i okolicy
Świątynia Wang
Słynnym na całą Polskę, absolutnie niezwykłym zabytkiem Karpacza, jest Świątynia Wang, czyli ewangelicki Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Został on przeniesiony z Norwegii, gdzie powstał na przełomie XII i XIII wieku jako jeden z drewnianych kościołów klepkowych. Budowla powstała bez użycia gwoździ, a jej uroda, precyzja wykonania i atmosfera panująca we wnętrzu zachwycają każdego turystę. Na starym cmentarzu, który przylega do świątyni, w 2014 roku spoczął poeta Tadeusz Różewicz.
Śnieżka i Kaplica Św. Wawrzyńca
Śnieżka jest najbardziej wyniosłym szczytem Karkonoszy: jego wysokość to około 1603 m n.p.m. Na szczyt można dotrzeć szerokim niebieskim szlakiem, który pozwala nawet na wjazd rowerem. Oprócz budynku Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce na uwagę zasługuje zabytkowa Kaplica św. Wawrzyńca, czyli najwyżej położony czynny obiekt sakralny. Każdego roku, w tej uroczej budowli na planie koła, 10 sierpnia odbywa się uroczysta Msza Święta. Warto zatem zarezerwować tanie noclegi w Karpaczu, by odpocząć po aktywnej wyprawie górskiej i mieć jeszcze okazję do zwiedzenia najciekawszych miejsc tego miasta.
Western City
Prawdziwy Dziki Zachód, czyli Western City, znajduje się w Ściegnach koło Karpacza. Miasteczko oferuje mnóstwo rozmaitej rozrywki: można tu rzucać lassem lub nożem, strzelać z Indiańskiego łuku, jeździć kolejką, podziwiać okazałe pióropusze lub strzelać z westernowych wiatrówek. Na chwilę odpoczynku zaprasza klimatyczna Chata Trapera. Na terenie ośrodka znajduje się stadnina ze zwierzętami rasy American Quarter Horse, w której można podjąć lekcję nauki jazdy konnej.
Ośrodki narciarskie
Noclegi w Karpaczu będą także doskonałym wyborem na urlop zimą. W Karpaczu i jego najbliższej okolicy funkcjonuje kilkanaście ośrodków narciarskich, dzięki czemu każdy wielbiciel szaleństwa na stoku z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na uwagę zasługuje szczególnie Kompleks Narciarski Kopa z wyciągami krzesełkowym „Zbyszek” i „Liczykrupa”, a także Stacja Narciarska Biały Jar wyposażona w sześcioosobowe wyciągi krzesełkowe. Gwarancję dobrze utrzymanych, bezpiecznych, oświetlonych i naśnieżonych tras podczas zimowej wizyty z pewnością otrzymasz w miejscowości Karpacz. Tanie noclegi w tym miejscu są jedną z najczęściej wybieranych opcji przez miłośników sportów zimowych, więc jeśli planujesz wyjazd na narty – nie zwlekaj i zarezerwuj już przed początkiem sezonu!
Muzeum Zabawek
Siedziba Muzeum Zabawek w Karpaczu znajduje się w obrębie dawnego, zabytkowego już dworca kolejowego. Można w nim podziwiać zbiory Henryka Tomaszewskiego, który założył Wrocławski Teatr Pantomimy. Warto również zwrócić uwagę na piękne, ręcznie malowane gabloty. Jednym z najznamienitszych gości Muzeum Zabawek był poeta Tadeusz Różewicz, o czym świadczy jego wiersz zatytułowany „W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek”.
Zapora na Łomnicy
Idealny cel rekreacyjnego spaceru stanowi półkolista zapora na rzece Łomnica. Konstrukcję z granitowych bloków ukończono w 1915 roku, a długość jej korony wynosi około 105 metrów. Zapora jest udostępniona dla pieszych: biegnie nią czerwony szlak do schroniska PTTK „Nad Łomniczką”. Spieniona woda sztucznego wodospadu, spokojny zalew i potężne mury budowli na tle lasu to jeden z ulubionych tematów fotograficznych turystów, którzy zdecydowali się na pobyt w Karpaczu.