Dojazd do Warszawy
Dojazd do Warszawy samochodem
Podróż do Warszawy z południowo-wschodniej części kraju odbywa się zwykle trasą S7 przez okolice Radomia i Grójec, a następnie DK7. Szybki dojazd z południowo-zachodnich rejonów Polski jest możliwy dzięki drodze S8 i autostradzie A2, z której należy zjechać na wysokości Piastowa. Autostrada A2 to również najlepszy wybór dla mieszkańców Łodzi i Poznania. Komfortową podróż z Trójmiasta zapewnia natomiast droga ekspresowa S7, a z Białegostoku – S8.
Dojazd do Warszawy innymi środkami transportu
Wybierając się do Warszawy, warto rozważyć godzinny lot, który jest możliwy z takich miast, jak np. Kraków, Gdańsk, Szczecin, Wrocław czy Rzeszów. Do stolicy kursują również pociągi z najdalszych zakątków kraju. Najwygodniejsze z nich, Express InterCity Premium, odjeżdżają m.in. z Katowic, Iławy i Gdyni. Dojazd do Warszawy jest także możliwy za pomocą komfortowego autokaru FlixBus lub PKS Polonus. Wiele dużych miast oferuje bezpośrednie połączenia ze stolicą.
Gdzie zaparkować w Warszawie
W pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie znajduje się kilka płatnych parkingów. Są to m.in. miejsca przy ulicy Emilii Plater 49 i 53, przy ulicy Marszałkowskiej 105 i obszar strzeżony przy ulicy Henryka Sienkiewicza 9. Wybierając się na Zamek Królewski, najlepiej pozostawić samochód na podziemnym strzeżonym parkingu TOWING przy placu Krasińskich. Planując zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, można spróbować znaleźć miejsce na parkingu obok skrzyżowania ulic Karolkowej i Wolskiej.
Cykliczne wydarzenia i imprezy w Warszawie
Orange Warsaw Festival
Czerwcowy Orange Warsaw Festival jest wydarzeniem, którego miłośnicy popularnej muzyki nie mogą przegapić. Wśród gwiazd, które do tej pory pojawiły się na festiwalowej scenie, znalazły się m.in. Rita Ora, Miley Cyrus, Quebonafide, Taco Hemingway oraz Florence and the Machine. Dwudniowa impreza odbywa się na Torze wyścigów konnych Służewiec przy ulicy Puławskiej 266. Największe hity, wspaniała oprawa i organizacja koncertów to gwarancja świetnej zabawy nie tylko dla młodych.
Warsaw Fashion Weekend
Trzydniowe święto mody odbywa się w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo. Swoje kolekcje przedstawiają znani projektanci: modelki na wybiegu prezentują najnowsze kolekcje takich sław jak Eva Minge, Maciej Zień czy Łukasz Jemioł. Wydarzenie uświetniają również goście specjalni; do tej pory była to m.in. Patrizia Gucci. W trakcie Warsaw Fashion Weekend istnieje możliwość zakupienia ubrań prosto od projektantów. Aby wejść na halę, należy się zarejestrować lub uzyskać zaproszenie.
Noc Muzeów
Prawdziwą gratką dla miłośników sztuki jest Noc Muzeów, czyli bezpłatne zwiedzanie galerii, muzeów oraz innych instytucji kultury pod osłoną nocy. W trakcie wydarzenia udostępniane są również obiekty zazwyczaj niedostępne dla turystów. Organizatorzy dbają również o zapewnienie uczestnikom imprezy poczęstunku i rozwijających warsztatów. To wspaniała okazja, aby zobaczyć nie tylko najbardziej znane ekspozycje, ale też wnętrze ambasady lub Komendy Głównej Policji.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Sztuka Ulicy”
Każdego roku na przełomie czerwca i lipca w Warszawie ma miejsce wydarzenie, którego celem jest promocja teatru wśród szerokiej publiczności. Międzynarodowy Festiwal „Sztuka Ulicy” z wielkim powodzeniem odbywa się od 1993 roku m.in. na rynkach Nowego i Starego Miasta, na Polu Mokotowskim, Placu Zamkowym oraz ulicach stołecznej starówki. Wszystkie spektakle i towarzyszące im pokazy są całkowicie bezpłatne. Udział w imprezie to świetna okazja do obcowania z teatrem w niecodziennym wydaniu.
Wianki
Początek lata w Warszawie jest ściśle związany ze słowiańskim świętem przesilenia słonecznego, czyli Nocą Kupały. Chrześcijańską adaptacją tej tradycji stała się Sobótka, w której trakcie rozpalano ogniska, tańczono i rzucano wianki do wody, aby zdobyć ukochanego. Dzisiejsze Wianki to również różnorodne koncerty i spektakularne pokazy laserowe, które każdego roku przyciągają tłumy turystów. Miejscem bezpłatnego wydarzenia jest Podzamcze nad Wisłą.
Festiwal Nauki
Przedostatni tydzień Września w Warszawie należy do przedstawicieli świata nauki, którzy obrali sobie za cel spopularyzowanie trudnych dyscyplin wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W trakcie festiwalu odbywa się kilkaset różnorodnych wydarzeń, przygotowywanych przez różnorodne placówki badawcze stolicy. Dzięki przystępnej formie przekazywania wiedzy każdy ma szansę wynieść wiele ważnych informacji na interesujące go tematy. Wszystkie pokazy, wystawy, filmy i wykłady są bezpłatne.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Warszawie i okolicy
Pałac Kultury i Nauki
Socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, a równocześnie nieodłączny element stołecznej panoramy. Zabytek jest siedzibą m.in. czterech teatrów, trzech muzeów i kina. Na XXX piętrze monumentalnej budowli znajduje się taras widokowy, który umożliwia spoglądanie na Warszawę z lotu ptaka. Zwiedzanie kontrowersyjnego pałacu to również prawdziwa podróż w czasie, zabawne anegdoty i niepowtarzalny klimat PRL-u w ekskluzywnym wydaniu.
Warszawska Syrenka
W Herbie Warszawy widnieje Syrenka, dlatego pomniki i popiersia mitycznego stworzenia licznie ozdabiają stolicę. Najsłynniejszy wizerunek półkobiety półryby znajduje się przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie obok Mostu Świętokrzyskiego. Wysoka na niemal 3 metry figura stanęła nad Wisłą w 1939 roku. Kolejny monument, wykonany z cynku, można zobaczyć na Rynku Starego Miasta. Jest on nieco starszy od Syrenki z Powiśla: posąg został ustawiony w 1855 roku przy okazji budowy warszawskiego wodociągu.
Zamek Królewski
Reprezentacyjny Zamek Królewski w Warszawie początkowo był rezydencją książąt mazowieckich, natomiast od XVI wieku stał się siedzibą króla i Sejmu. Barokowo-klasycystyczna budowla została prawie całkowicie zniszczona w trakcie II wojny światowej, jednak gmach udało się zrekonstruować. Bogato zdobione wnętrza, kolekcja militariów, obrazy słynnych malarzy, skrzypce Stradivariusa, czy insygnia królewskie to tylko niektóre ze wspaniałości, które czekają na zwiedzających.
Łazienki Królewskie
Słynne Łazienki Królewskie w Warszawie to zespół pałacowo-ogrodowy z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zabytkowe pawilony, budynki i rzeźby okala bujna roślinność czterech zadbanych ogrodów: Romantycznego, Królewskiego, Chińskiego oraz Modernistycznego. W trakcie spaceru nie sposób ominąć słynnego Pomniku Fryderyka Chopina i klasycystycznego Pałacu Na wyspie. Warto również zobaczyć Amfiteatr, Pomarańczarnię oraz Świątynię Sybilli.
Muzeum Narodowe w Warszawie
W pomieszczeniach należących do Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się wspaniałe zbiory, które zachwycają archeologów, numizmatyków i wielbicieli wszelkiego rodzaju sztuki. W Galerii egipskiej zebrano starożytne przedmioty wykopane m.in. przez polskiego badacza, Kazimierza Michałowskiego. Na wystawie obrazów i rysunków można znaleźć dzieła takich artystów jak Pablo Picasso, Wassily Kandinsky, Witkacy, Tamara Łempicka czy Tadeusz Kantor.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego zajmuje budynek dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie. W hołdzie dla powstańców powstała ekspozycja, która ukazuje nie tylko walkę z wrogiem, ale też życie codzienne w okupowanej stolicy, komunistyczny terror i dalsze dzieje dzielnych mieszkańców Warszawy. Choć tematyka jest trudna i tragiczna, niezwykle atrakcyjne techniki audiowizualne sprawiają, że nawet młodzież z ciekawością zagłębia się w historię powstania.