Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie
fot.: Matpol222 / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Oprócz budynków pałacowych, pawilonów, znajdują się tutaj również cztery ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Chiński.

Warszawa to największe polskie miasto z największą liczbą mieszkańców, położone na historycznym Mazowszu, nad Wisłą i będące stolicą Polski. Co ciekawe Warszawa jest jedynym miastem w naszym kraju, którego ustrój został określony odrębną ustawą, bowiem od 2002 roku Warszawa jest gminą miejską o statusie miasta na prawach powiatu. Warszawa jako miasto, ma bardzo ciekawą historię, na dzień dzisiejszy jest to bardzo ważny ośrodek naukowy, dydaktyczny czy np. polityczny. Tutaj swoje siedziby mają Prezydent, Sejm, Senat czy Narodowy Bank Polski.

Nie omiń atrakcji Warszawy

Warszawa jest także miastem, gdzie można zobaczyć wiele wspaniałych zabytków, atrakcji turystycznych, które swą wspaniałą historią mogą zaciekawić każdego turystę. Będąc w Warszawie nie można pominąć Starego Miasta, Zamku Królewskiego, Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu w Wilanowie, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, Archikatedry św. Jana Chrzciciela, która jest jednym z najważniejszych miejsc kulturowych Polski. W katedrze spoczywa wielu wybitnych Polaków. Muzeum Narodowe w Warszawie, to kolejne miejsce, którego ominąć nie można podczas wycieczki po stolicy. Warto również pospacerować śladami wybitnych i odwiedzić Cmentarz Powązkowski. Dalej idąc, nie zapomnijmy o Grobie Nieznanego Żołnierza czy o Łazienkach Królewskich.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Cztery ogrody warszawskich Łazienek Królewskich

Dziś swą uwagę skupimy na Łazienkach Królewskich, wspaniałe miejsce na niedzielną wycieczkę z rodziną. Łazienki Królewskie w Warszawie powstały w XVIII wieku, dzięki Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Niezwykle piękny pałac Na Wyspie ma bardzo bogatą historię. Oprócz budynków pałacowych, pawilonów, znajdują się tutaj również cztery ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Chiński.

Fryderyk Chopin w Łazienkach

Łazienki są miejscem w którym odbywa się wiele wydarzeń o różnym charakterze, są także ulubionym miejscem mieszkańców Warszawy i przyjezdnych na spacery. W 1960 roku w Łazienkach utworzono muzeum, którego dziś dyrektorem jest Tadeusz Zielniewicz. Główne wejście do Łazienek znajduję się w sąsiedztwie Belwederu, obok głównego wejścia stoi pomnik Fryderyka Chopina. Od wielu lat w miesiącach letnich Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, organizuje tam niedzielne recitale na cześć Fryderyka Chopina z udziałem wybitnych pianistów.

Na terenie Łazienek Królewskich znajduje się wiele obiektów architektonicznych m.in.: Ermitaż, budynek łaźni, Biały Domek, Pałac Myślenicki, Stara Pomarańczarnia, Belweder, Świątynia Sybilli, Nowa Pomarańczarnia czy Dom Narutowicza oraz wiele innych, które warto zobaczyć na własne oczy. Na terenie Łazienek Królewskich znajduję wiele pomników i wspaniałych rzeźb: wspomniany wcześniej pomnik Fryderyka Chopina, pomnik Jana III Sobieskiego czy Henryka Sienkiewicza, popiersia Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Kamińskiego czy  posąg Herkulesa. Ciekawą atrakcją na którą warto poświęcić kilka minut, są cztery zegary słoneczne.

Łazienki Królewskie od lipca 2015 roku znalazły się w Prestiżowym Stowarzyszeniu Rezydencji Królewskich ARRE, które to zajmuje się rozpowszechnianiem wiedzy o europejskim dziedzictwem oraz realizacją projektów kulturowych.

Łazienki na liście najważniejszych zabytków

Łazienki Królewskie znalazły się również na liście zabytków przedstawiających historię Polski, które zakłada Kanon Miejsc Historycznych. Wśród 41 miejsc, które bezpośrednio związane są z najważniejszymi wydarzeniami naszego kraju, są właśnie Łazienki. Twórcy projektu wspominają o Teatrze Królewskim w Starej Pomarańczarni, który wraz z Pałacem na Wyspie dają wyobrażenie życia artystycznego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Łazienki Królewskie, to miejsce wielu kreatywnych spotkań. Na terenie Łazienek Królewskich organizowane są różne imprezy tematyczne, które realizują program nowoczesnej edukacji dla każdego. Dla zarządzających obiektem, bliskie jest przekonanie Stanisława Augusta, że dzięki kontaktom ze sztuką, z pięknem, dzięki edukacji i ciągłemu rozwijaniu się ludzie stają się lepsi, a społeczeństwo wciąż rozwija swoje myślenie. Prowadzone są tam warsztaty z różnych dziedzin, m.in. z animacji kultury czy arteterapii.

Na terenie Łazienek realizowane są różne projekty, skierowane do różnych grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków oraz programy skierowane do seniorów, czy debaty i wykłady. M.in. środy europejskie, w trakcie których w najbliższych miesiącach organizowane będą wykłady na temat: „Czy Europa jest Utopią?”.
Łazienki Królewskie to niezwykłe i magiczne miejsce, które choć raz w życiu powinien zwiedzić każdy Polak. Obiekty muzeum otwarte są 7 dni w tygodniu. To świetne miejsce na niedzielny, rodzinny spacer z rodziną, na świeżym powietrzu. Łazienki Królewskie, to nie tylko niezwykłe ogrody, piękne alejki, piękne wnętrza i przestrzenie, ale także kolekcje sztuki wielu znakomitości.

Chcąc zwiedzić Łazienki Królewskie, najkorzystniej jest wykupić bilet jednodniowy- 40zł-normalny, 30zł ulgowy, który upoważnia do całodniowego zwiedzania i wstępu do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Teatru Królewskiego, Pałacu Myślenickiego i Białego Domku. Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na teren Łazienek Królewskich.