Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie
fot.: Spens03 Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Wypełniony trzema milionami litrów wody basen pojawił się na płycie boiska.

"W moich snach wciąż Warszawa, pełna ulic, placów, drzew, Rzadko słyszysz tu brawa, częściej to drwiący śmiech" fragment piosenki kultowego zespołu Lady Pank „Stacja Warszawa”.

Stadion piłkarski z prawdziwego zdarzenia czy Basen Narodowy?

W przypadku Warszawy trudno nie nadmienić słowem o Stadionie Narodowym. Wstąpiło tutaj już ok. 4 mln Gości, którzy brali udział w ok 700 wydarzeniach sportowych, biznesowych, rozrywkowych, a także kulturalnych. Drwiący śmiech również pojawił się przy okazji tego tematu. W 2012 r. głośno było o zamianie naszego Stadionu Narodowego w Basen Narodowy. Obiekt wówczas został doszczętnie zalany i to w trakcie meczu piłki nożnej: Polska : Anglia. Dach nie został zasunięty, ponieważ tak podobno życzył sobie Prezes PZPN.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Kibice nie zostawili suchej nitki na organizatorach „odkrytej pływalnia”. Miejmy nadzieję, że będzie jednak odwrotnie niż w przypadku piosenki i częściej na Stadionie usłyszymy oklaski i zadowolony śmiech kibiców – najlepiej oczywiście polskich. W ciągu ostatnich trzech lat Stadion trafił do piątki najlepiej zarządzanych stadionów w całej Europie. Z pewnością jest to powód do dumy! Stadion znajduje się przy alei Księcia Józefa Poniatowskiego 1. Obiekt sportowy został wybudowany w miejscu sławnego Stadionu Dziesięciolecia, gdzie odbywał się handel, w latach 2008-2011.

EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie

Była to inwestycja podjęta, ponieważ zbliżał się turniej finałowy Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012, który wówczas odbywał się właśnie w Polsce. Jego standard to dwukondygnacyjne trybuny z 58500 miejscami, a w tym 4600 stanowisk o standardzie podwyższonym, a także 69 lóż przeznaczonych dla 800 osób. Stadion piłkarski, ale nie tylko, ponieważ przeznaczony ma być również, np. na koncerty gwiazd, zaprojektowało konsorcjum JSK Architekci sp. Z o.o., Gerkan, Marg und Partner International GnbH współpracując z Schlaich Bergmann&Partner GmbH.

Minister Sportu i Turystyki powołał oficjalnego operatora stadionu i jest nim spółka Skarbu Państwa, która odpowiada za zarządzanie obiektem i zapewnić ma przychody umożliwiające pokrycie kosztów, promowanie marki Stadion Narodowy. Stadion nazywany jest piłkarskim, jednakże w zamyśle jest przeznaczony także do organizowania koncertów i wydarzeń kulturalnych różnego rodzaju. Stadion jest w posiadaniu 50 barów typu fast-food z czego połowa jest już czynna. Wspaniale też więc sprawdza się w roli gastronomicznej. Jeśli chcemy poszukać więcej plusów inwestycji warto zauważyć, że PGE Narodowy od samego początku daje pracę wielu ludziom. Przy jego budowie, w wyżej wymienionych barach choćby.

Windsurferzy w Warszawie

O stadionie jako o basenie można też jednak powiedzieć w pozytywny sposób. Otóż w 2014r. (5-7 września dokładnie) pojawili się tam najlepsi windsurferzy na świecie. Wypełniony trzema milionami litrów wody basen pojawił się na płycie boiska. Do tegoż sportu potrzebny jest jeszcze dość duży wiatr... w tym celu pracowały 34 wiatraki. Wiało więc w porywach nawet do 70 km/h. To całkiem niezły wynik jak na sztuczny jednak wiatr. Na PWA World Tour pojawili się mistrzowie świata w windsurfingu Antoine Albau, Marcilio Browne oraz Kiri Thode.

Ważna postać Steve Alle, który zasłynął z tego, że poszczycić się może aż 9-cio krotnym tytułem najlepszego Windsurfera na świecie, również zaszczycił imprezę swoją obecnością. Do Halowego Pucharu Świata PWA w windsurfingu także przystąpili Polacy. Było ich 8, a cała lista windsurferów liczyła sobie ok. 70 nazwisk. Polacy w tych zawodach to m.in. Justyna Śniady, Zofia Klepacka i Maciej Rutkowski. Ten sport jest bardzo widowiskowy. Wyczyny zawodników na desce często zapierają po prostu dech w piersiach.

Smaczku dodaje fakt, że niecodziennie tego typu sporty można oglądać w centrum miasta, a nie na prawdziwych falach oceanów i mórz. Konkurencje wave&jump polegają na najechaniu zawodnika na rampę, skoku i akrobacjach. Potem slalom, czyli wyścig 4 surferów Na polu w kształcie ósemki. Freestyle jest to styl własny, w którym wygrywa ten kto zachwyci sędziów swoją techniką, ale przede wszystkim pomysłowością. Jeżeli chodzi o Polaków w tym właśnie konkursie to Zofia Klepacka zajęła drugie miejsce w slalomie. Wygrała Lena Erdil z Turcji. Justyna Śniady natomiast zdobyła także srebro w konkurencji wave&jump. Jeżeli chodzi o wyniki slalomu mężczyzn to wygrał Ben Proffitt z Wielkiej Brytanii, natomiast w skokach zwyciężył Thomas Traversa z Francji.

PGE Narodowy w Warszawie od 2014 roku

Od 10 lipca tego roku Stadion Narodowy nosi nazwę PGE Narodowy. Partner tytularny stadionu, PGE Polska Grupa Energetyczna, jest największym przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego w kraju. Umowa ze sponsorem podpisana jest na 5 lat i nazwa stadionu przez te 5 lat nie zmieni się. Od 2014 roku PGE Narodowy jest samofinansującym się przedsiębiorstwem. Pozyskanie partnera tytularnego to następny etap w rozwoju potencjału biznesowego tego obiektu sportowego. Doświadczenie spółki PL.2012+ oraz ścisła współpraca z PGE Polską Grupą Energetyczną może być gwarancją sukcesu PGE Narodowego. Złośliwi twierdzą, że teraz my, wszyscy, podatnicy i w szczególności klienci PGE staliśmy się sponsorami Narodowego... czy ktoś nas pytał o zdanie?