Na studia do Warszawy
fot.: Adrian Grycuk / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Warszawa daje niezwykle dużo możliwości młodym ludziom, kończącym edukację w szkołach średnich, bowiem jest ona największym ośrodkiem akademickim w Polsce.

Warszawa, największe  polskie miasto, stolica, położone nad Wisłą. Warszawa jest największa zarówno pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców. Stolicę zamieszkuje około 1 700 000 ludzi. Duża część z nich, to przyjezdni, szukający w stolicy lepszych możliwości rozwoju, lepszej pracy. Warszawa jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, dlatego też mieszka w niej bardzo duża liczba studentów, którzy przyjeżdżają nieraz z drugiego końca Polski, by w stolicy móc kształcić się. Warszawa, to także siedziba Prezydenta Polski, siedziba Sejmu i Senatu, Rady Ministrów czy Narodowego Banku Polskiego.

Studenci ciągną do Warszawy

Warszawa daje niezwykle dużo możliwości młodym ludziom, kończącym edukację w szkołach średnich, bowiem jest ona największym ośrodkiem akademickim w Polsce. Swoją siedzibę ma tutaj aż 66 uczelni, które dają wachlarz możliwości na bardzo wielu wydziałach i kierunkach. Do najważniejszych i najlepiej ocenianych warszawskich uczelni, należy oczywiście Uniwersytet Warszawski, założony 19 listopada 1816 roku. Uniwersytet oferuje 127 kierunków studiów na 20 wydziałach. Każdego roku uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce, jako najlepszy z polskich uczelni publicznych (rywalizuje zwykle o pozycję lidera z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie) w rankingu „Rzeczpospolitej”.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska i inne uczelnie

Uczelnia ta ma swój prestiż, wspaniałych wykładowców, profesorów, daje ona ogromne możliwości rozwoju swoim studentom. Z Uniwersytetem Warszawskim powiązanych jest wiele jednostek, m.in. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Archiwum, Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego czy Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Kolejną uczelnią, jedną z najlepszych i największych wyższych uczelni technicznych w Polsce jest Politechnika Warszawska, która jest bezkonkurencyjna w rankingach „Perspektywy”, jako najlepsza uczelnia techniczna w Polsce. Obecnie uczelnia oferuje naukę na 19 wydziałach i 1 kolegium, tym samym daje swoim studentom ogromny wachlarz możliwości rozwojowych.

Wśród absolwentów Politechniki Warszawskiej jest wiele znanych osobistości, wielu uczonych i inteligencji naszego kraju. Uczelnia ma również swoją bibliotekę, jest to Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, która prowadzi również działalność badawczą.  Przy Politechnice działa również najstarsze Radio Studenckie w Warszawie, założone w 2004 roku. W warszawie studiować mogą także miłośnicy medycyny, przyszli lekarze, farmaceuci, taką możliwość daje bowiem Warszawski Uniwersytet Medyczny, będący największą publiczną uczelnią w Polsce. Kształci ona swoich studentów na 14 kierunkach a także dodatkowo na jednej specjalności, oferuje także studia podyplomowe, doktoranckie i kształcenie ustawiczne.

Warszawski Uniwersytet Medyczny założył 5 szpitali klinicznych i w nich prowadzi swą działalność leczniczą, a także badania naukowe. Uniwersytet jest także członkiem wielu organizacji międzynarodowych np.: UNESCO czy European Credit Transfer and Accumulation System – Medical Association (ECTS-MA). Warszawa to wiele możliwości dla młodych ludzi, uczelnie oferują studia dla przyszłych psychologów- Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej, wielką sławą cieszą się również takie uczelnie jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Woskowa Akademia Techniczna czy Akademia Obrony Narodowej. W stolicy każdy młody człowiek znajdzie to, czego szuka.

"Po godzinach" w Warszawie

Warto również wspomnieć, że nie samą nauką żyją uczniowie i studenci. W stolicy nie sposób się nudzić. Chcąc odpocząć od zgiełku codziennego życia, możemy wybrać się do teatru, a w Warszawie znajduje się około 30 teatrów z czego największe to, Teatr Narodowy i Teatr Wielki- Opera Narodowa. W Warszawie mieści się także Filharmonia Narodowa, kilkadziesiąt muzeów i galerii sztuki. Są to wspaniałe miejsca mające piękną historię i tradycję, pozwalające na stałe obcowanie z kulturą i rozwijanie swoich pasji. Warszawa, to także festiwale, takie jak:  Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, Festiwal „Sztuka Ulicy”, Festiwal Festiwali Teatralnych "Spotkania" i wiele innych.

Dla lubiących innych rodzaj rozrywki, też bardziej luźny również w stolicy nie zabraknie atrakcji. Największą i najważniejszą imprezą dla warszawskich studentów, są Juwenalia. Impreza ma charakter integracyjny, na obchody składa się Wielka Parada Studentów, liczne koncerty i imprezy, impreza trwa kilka dni. Stolica, to także ogromna liczba klubów, pubów, oferujących mase imprez tematycznych w których każdy odnajdzie coś dla siebie. Dużą popularnością ciszy się klub Opera, znajdujący się w podziemiach Opery Narodowej Teatru Wielkiego. Jest to bardzo ekskluzywny lokal utrzymany w klimacie orientalnym, klub oferuje również imprezy w rytmach muzyki tworzonej na żywo.

Dużą popularnością cieszy się także klub Luzztro w którym imprezy trwają nawet do niedzielnych popołudni. Dominuje tu deep house na jasnej sali i tech house/minimal na ciemnej. Ponadto masa innych klubów oferujących przeróżne klimaty, różną muzykę. Warszawa, to miejsce dające dużo możliwości. Uczelnie warszawskie mają prestiż i kształcą masę późniejszych, świetnych specjalistów. Warszawa, to także wspaniałe zabytki, atrakcje turystyczne i wielka gama ofert w świecie rozrywki.