Dojazd do Dźwirzyna
Dojazd do Dźwirzyna samochodem
Najszybszy dojazd do Dźwirzyna z południa Polski prowadzi od strony Szczecina, do którego można dotrzeć drogą ekspresową S3. Następnie należy kontynuować jazdę drogą S6, po czym na wysokości Rościęcina skręcić w DW162 i 102. Po dotarciu do Ronda Solankowego wystarczy skręcić w ulicę Grzybowską i jechać około 10 kilometrów aż do celu. Podróż ze środkowej i wschodniej części Polski wiedzie przez Koszalin i pokrywa się z wcześniej opisaną trasą od zjazdu z S6 pod Kołobrzegiem.
Dojazd do Dźwirzyna innymi środkami transportu
Bezpośrednie połączenie z Dźwirzynem oferuje przewoźnik FlixBus. Autobusy kursują z takich miejscowości, jak np. Kraków, Poznań czy Koszalin. Dojazd pociągiem jest możliwy pod warunkiem przesiadki w jednym z nadmorskich miast do autobusu FlixBus, Lider lub ExpressBus. Składy PKP bez konieczności zmiany środka transportu aż do pobliskiego Kołobrzegu odchodzą m.in. ze Szczecina, Krakowa, Piły i Warszawy.
Gdzie zaparkować w Dźwirzynie
Bezpłatny parking w Dźwirzynie znajduje się obok zejścia na plażę Biała Mewa, a zarazem niedaleko Ścieżki Zdrowia w nadmorskim lesie sosnowym. Płatny parking bliżej centrum kurortu mieści się przy posterunku policji, na rogu ulic Wyzwolenia i Wczasowej. Można również skorzystać z placu sklepu Biedronka, który znajduje się przy zejściu na plażę Centrum, jednak i tu należy liczyć się z kosztami.
Cykliczne wydarzenia i imprezy w Dźwirzynie
Otwarcie lata w Dźwirzynie
Początek lata w Dźwirzynie obchodzony jest z niezwykłą pompą. Kurort przygotowuje dla turystów mnóstwo atrakcji, które wprowadzają w radosny, energiczny i beztroski klimat wakacji. W ramach wydarzenia stacja radiowa Eska urządza koncerty z cyklu Eska Summer City. Gorące rytmy sprawiają, że nogi same rwą się do tańca. Organizowane są też liczne konkursy sportowe i zręcznościowe, w których mogą brać udział nawet najmłodsi plażowicze, a w strefie relaksu sponsorzy rozdają gadżety promocyjne.
Żeglarskie otwarcie lata i Regaty Admirals Cup
Tradycją Dźwirzyna jest żeglarskie otwarcie lata, które ściśle wiąże się z Regatami Admirals Cup. Zmagania sportowców rozpoczynają się w przystani jachtowej, gdzie każdego roku gromadzi się wielu widzów. Kolorowe żagle przepięknie wyglądają na pamiątkowych zdjęciach, dlatego wśród turystów nie brakuje też zapalonych fotografów. Dużą atrakcją jest wieczorna uroczysta parada uczestników regat, a także imprezy towarzyszące, takie jak strefa latawców, slackline czy strefa skimboard.
Festiwal kulinarny Smaczna Ryba
Wakacyjna oferta kurortu dostosowana jest również do wszystkich osób, które lubią dobrze zjeść. Festiwal kulinarny Smaczna Ryba ma na celu promocję zdrowych posiłków z bałtyckich ryb. W przygotowaniu potraw na żywo uczestniczą najlepsi kucharze, wśród których znajdują się gwiazdy popularnych telewizyjnych show, takich jak Master Cheff Junior. Oprócz solidnej porcji wiedzy zgromadzeni widzowie mają szansę skosztować ryb przyrządzonych przez rodzimych mistrzów patelni.
Festiwal Indii
Dźwirzyno należy do szczęśliwej grupy nadmorskich kurortów, w których organizowany jest niezwykle barwny i radosny Festiwal Indii. W trakcie imprezy można podziwiać tradycyjny taniec, joginów, obejrzeć sztukę teatralną, pokaz sztuk walki i poznać tę bogatą, starożytną kulturę. W festiwalu biorą udział artyści i wolontariusze z wielu różnych krajów, którzy potrafią stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Oferta skierowana jest również do dzieci i ich rodziców.
Bieg ku Słońcu
Organizowany od kilkudziesięciu lat Bieg ku Słońcu to okazja do rozprostowania kości i zakosztowania silnych sportowych emocji. Trasa biegu liczy 10 kilometrów, a prowadzi plażą Dźwirzyna i Grzybowa oraz międzynarodowym szlakiem rowerowym R10. Meta znajduje się przy Gminnym Ośrodku Sportu Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie. Medal przywieziony z takiej imprezy to najlepsza pamiątka z urlopu nad Bałtykiem. Na wszystkich uczestników czeka poczęstunek i gorący aplauz kibiców.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Dźwirzynie i okolicy
Plaża
Dźwirzyno przyciąga turystów przede wszystkim szeroką i zadbaną plażą z czystym piaskiem. Od centrum wsi oddziela ją wydma, na której rośnie sosnowy las. Przyjemny żywiczny aromat miesza się ze świeżym zapachem bryzy, a unikalny mikroklimat bardzo pozytywnie działa na drogi oddechowe i poprawia samopoczucie. Przy strzeżonym kąpielisku znajdują się wszelkie potrzebne udogodnienia jak leżaki czy przebieralnie. Osoby na wózkach mogą dotrzeć nad morze zejściem przy restauracji Plaza Park.
Port morski Dźwirzyno
Port morski w Dźwirzynie powstał w 1975 roku na ujściowym odcinku rzeki Błotnicy, potocznie zwanym Kanałem Resko. W południowo-wschodniej części kompleksu mieszczą się magazyny rybackie, natomiast nad kanałem góruje stalowy most, po którym biegnie droga powiatowa. Teren portu obejmuje 3 ha powierzchni, a bosmanat znajduje się przy ulicy Wyzwolenia 1. Spacer wzdłuż nabrzeża pozwala bliżej przyjrzeć się kutrom, rybołówstwu i wykonać malownicze ujęcia aparatem fotograficznym.
Ścieżka Zdrowia
Dźwirzyno dysponuje infrastrukturą, dzięki której miłośnicy aktywności fizycznej mają szansę poprawić swoje wyniki sportowe. Ścieżka Zdrowia to pętla o długości około 1,5 kilometra, na której zamontowano 15 maszyn do ćwiczeń, takich jak rowerek, wioślarz czy orbitrek. Urządzenia pozwalają na trening wszystkich grup mięśni, a świeże nadmorskie powietrze sprzyja szybkiej regeneracji po wysiłku w malowniczym otoczeniu. Ścieżka Zdrowia mieści się przy ulicy Wyzwolenia i jest bezpłatna.
Gminne Centrum Sportu i Rekreacji
Ulewne deszcze wcale nie muszą przeszkadzać w dbaniu o formę fizyczną. Gminne Centrum Sportu i Rekreacji, które znajduje się przy ulicy Hanki Sawickiej w Dźwirzynie, czynne jest przez cały tydzień i umożliwia m.in. grę na hali sportowej lub krytym korcie tenisowym oraz ćwiczenia na siłowni. W słoneczne dni i ciepłe wieczory turyści chętnie korzystają z placu do jazdy na wrotkach i boiska do siatkówki. Do kompleksu warto wybrać się również z dziećmi, na które czeka nowoczesny plac zabaw.
Jezioro Resko Przymorskie
Urokliwe Jezioro Resko Przymorskie powstało przez systematyczne nanoszenie piasku przez prądy morskie i ostateczne odcięcie dawnej zatoki mierzeją. W jego wodach pływa wiele gatunków ryb, m.in. leszcze, szczupaki, płocie i krąpie, dlatego do Dźwirzyna warto przyjechać z wędką. Brzegi zbiornika w większości porasta trzcina, dzięki czemu cały obszar jest domem dla wielu gatunków ptaków. W przystani wodniackiej można wypożyczyć łódkę, niewielką żaglówkę, rower wodny lub kajak.
Latarnia Morska w Kołobrzegu
Kilkanaście kilometrów na wschód od Dźwirzyna leży Kołobrzeg, a w nim wznosi się piękna, ceglana latarnia morska. Na szczycie 26-metrowej wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać plażę, Bałtyk i okolicę miasta. Dzięki gruntownemu remontowi obiekt odzyskał suchą fosę wokół fortu, w jednej z sal uruchomiono tawernę, a w dwie inne zaadaptowano na wystawy tematyczne. Latarnia w Kołobrzegu szczególnie pięknie wygląda nocą, gdy sama podświetlona, emituje światło błyskowe.