Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Wędrówki po Dźwirzynie
fot.: 7alaskan / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Co ważne, jezioro znajduje się również w obszarze Wybrzeża Trzebiatowskiego, czyli w strefie specjalnej ochrony ptactwa.

Dziś wędrować będziemy po Dźwirzynie. Jest to wieś sołecka czyli jednostka gminy położona w gminie Kołobrzeg. Miejscowość ta leży nad jeziorem Resko Przymorskie. Jezioro to jest chronione w obszarze Natura 2000. jest ono jeziorem płytkim, od morza jest ono oddzielone mierzeją, a tylko jego wschodnia część należy do gminy Kołobrzeg. Co ważne, jezioro znajduje się również w obszarze Wybrzeża Trzebiatowskiego, czyli w strefie specjalnej ochrony ptactwa. Tutaj ptaki mają doskonałe warunki do życia w każdym swoim stadium życia.

Samo jezioro w sezonie letnim jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną. Możemy tutaj spotkać amatorów windsurfingu oraz kitesurfingu, a także innych sportów wodnych. Znajdziemy tu również stanicę turystyczną z miejscami noclegowymi, z miejscem, gdzie można coś zjeść oraz z miejscem na cumowanie łodzi, a także przystań z wypożyczalnią różnego rodzaju sprzętu wodnego. Możemy na przykład skorzystać z wypożyczalni rowerów wodnych i popływać po jeziorze w celach relaksacyjnych, a przy okazji podziwiać piękny krajobraz. Do dyspozycji turystów są również jachty. Jest to miejsce stworzone z myślą o turystach.

Dźwirzyno, to maleńka miejscowość, licząca zaledwie niespełna 700 mieszkańców, którzy zamieszkują tutaj na stałe. W trakcie wakacji  przebywa ich tutaj wielokrotnie więcej, wszystko za sprawą tłumnie przybywających tu turystów z całej Polski i Europy. Jest to miejscowość typowo wypoczynkowa, większość rodowitych mieszkańców trudni się turystyką, usługami skierowanymi typowo pod turystów. Znajdziemy tu także letnie kąpielisko morskie, czyli specjalnie wytyczony teren do zażywania letnich kąpieli morskich, czysty i przede wszystkim bezpieczny, dlatego też tłumnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi.

Szukasz noclegów w Dźwirzynie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Dźwirzynie

Port w Dźwirzynie

Dźwirzyno ma również swój rybacki port morski, jak na miejscowość nadmorską przystało. Zbudowany on został na odcinku Błotnicy, rzeki o długości prawie 27 kilometrów, która swoje ujście ma w jeziorze Resko Przymorskie. Powierzchnia portu morskiego Dźwirzyno wynosi 3 hektary. Miejscowość ta, znajduje się zaledwie 10 kilometrów od Kołobrzegu. To idealne miejsce dla tych, którzy unikają tak licznych tłumów, jakie spotkać możemy na przykład właśnie w Kołobrzegu. Tutaj mimo, że turystów również nie brakuje, panuje raczej kameralny klimat, cisza, która pozwala podziwiać piękno otaczającego krajobrazu.

Dźwirzyno może poszczycić się naprawdę piękną i czystą plażą wzdłuż której rozpościera się las sosnowy. Położenie miejscowości to jej największa zaleta, bowiem zarówno Morze Bałtyckie, jak i jezioro dają mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Na plaży możemy się relaksować, opalać, zwyczajnie oddać się słodkiemu lenistwu. Natomiast nad jeziorem z całą pewnością będziemy mogli poczuć adrenalinę, oddając się różnym sportom wodnym. Nad jeziorem często spotkać możemy także miłośników wędkowania. To świetne miejsce na tego rodzaju rozrywkę.

W miejscowości do dyspozycji mieszkańców jest szkoła podstawowa i gimnazjum. Do szkół ponadgimnazjalnych, niestety uczniowie muszą dojeżdżać na przykład do Kołobrzegu z tego względu, iż Dźwirzyno liczy tylko niespełna 700 mieszkańców. Miejscowość jednak wychodzi do swoich mieszkańców, tych młodszych i starszych z wieloma propozycjami spędzania wolnego czasu na miejscu. Najciekawszą z możliwości jakie oferuje Dźwirzyno jest Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie z wieloma propozycjami dla mieszkańców.

Aktywny wypoczynek w Dźwirzynie

Do dyspozycji w ośrodku mamy między innymi salkę fitness i siłownię, które to cieszą się ogromną popularnością w ostatnim czasie, ze względu na nowy, zdrowy trend, ćwiczeń i dbałości o figurę. W salce fitness często odbywają się zajęcia różnego rodzaju, między innymi pilates, aerobik czy zajęcia zumby, bardzo lubiane przez kobiety. Ponadto znajduje się tutaj boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, kort tenisowy, boisko do badmintona, wszystko to na zewnątrz. Natomiast w środku jest jeszcze sala sportowa, najczęściej możemy spotkać tutaj trenujących fanów piłki nożnej.

Dodatkową atrakcją, bardzo popularną wśród mieszkańców Dźwirzyna jest pole do gry w mini golfa, które funkcjonuje na terenie jest Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Miejsce to od dnia swojego powstania jest bardzo tłumnie odwiedzane, szczególnie przez miejscowe dzieci, które poza sezonem letnim w tak małej miejscowości nie mają zbyt wielu atrakcji.

Dźwirzyno jest sołectwem, czyli krótko mówiąc jednostką pomocniczą, utworzoną przez gminę Kołobrzeg. Do ciekawostek należy z całą pewnością fakt, iż sołectwo to tworzy Dźwirzyno wraz z Wólką, niegdyś osadą rybacką, następnie osadą nie zamieszkiwaną. Z biegiem czasu, Wólka, która taką oficjalną nazwę nosi od roku 1948 została włączona do Dźwirzyna. W sołectwie mieszkańcy wybierają sołtysa, który stoi na czele społeczności, najczęściej jest to społeczność wiejska, służy mieszkańcom radą i pomocą, ale przede wszystkim jest organem wykonawczym. Oczywiście jak każdy funkcjonariusz publiczny, sołtys jest pod prawną ochroną z której korzysta, ale jego uprawnienia określa statut sołectwa.