Dojazd do Jastrzębiej Góry
Dojazd do Jastrzębiej Góry samochodem
Wybierając się w podróż samochodem do Jastrzębiej Góry, należy kierować się na Trójmiasto, do którego prowadzi wiele komfortowych dróg, m.in. autostrada A1. Aby przyspieszyć czas jazdy na Pomorzu, warto skorzystać z obwodnicy miast, po czym zjechać na drogę krajową nr 6 w kierunku Redy. Kolejnym odcinkiem jest droga wojewódzka nr 216, a następnie trasa od Gnieżdżewa ulicą Pucką do samej Jastrzębiej Góry.
Dojazd do Jastrzębiej Góry innymi środkami transportu
Do Jastrzębiej Góry można również dotrzeć pociągiem i autobusem PKS. W sezonie wakacyjnym dodatkowe połączenia PKP uruchamiane są z wielu rejonów Polski, a pociągi licznie docierają do Gdańska lub Władysławowa. Po zakończeniu podróży składem PKP należy przesiąść się do autobusu, który za niewielką opłatą dowozi turystów do Jastrzębiej Góry. Z dworca w Gdyni kursują również busy prywatnych przewoźników.
Gdzie zaparkować w Jastrzębiej Górze
Każdego lata od 15 czerwca do 31 sierpnia na terenie Jastrzębiej Góry obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Pozostawiając samochód przy ul. Puckiej, Słowackiego, Drogi Rybackiej, Rozewskiej, Piastowskiej lub Kaszubskiej trzeba się liczyć z określonymi taryfami. Publiczny parking leśny znajduje się w dużej odległości od Bałtyku, za wsią Tupadły przy ul. Puckiej.
Cykliczne imprezy i wydarzenia w Jastrzębiej Górze
Festyn Kultury Kaszubskiej
Od kilku lat w Jastrzębiej Górze na Promenadzie Światowida organizowany jest Festyn Kultury Kaszubskiej. Weekendowa impreza jest bezpłatna i ma na celu przybliżenie ciekawego folkloru regionu. W ramach programu artystycznego można wysłuchać piosenek lokalnych kapel i podziwiać tancerzy w oryginalnych strojach. Na głodnych czekają tradycyjne potrawy kuchni regionalnej oraz wypieki pań z Kółka Gospodyń Wiejskich „Jastrzębianki”. Warto też zakupić oryginalną pamiątkę, np. kaszubską koronkę.
Plażowe Mistrzostwa Budowniczych
Co roku nad Bałtykiem w wielu turystycznych miejscowościach odbywają się Plażowe Mistrzostwa Budowniczych. Swoich sił w ulepieniu jak najwyższej budowli z piasku można spróbować również w Jastrzebiej Górze. Udział w wydarzeniu jest świetną zabawą zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Usypywanie ogromnego kopca na czas wiąże się z ogromną dawką śmiechu i ruchem na świeżym powietrzu. Wysokość budowli w każdym kurorcie mierzona jest laserowo, dlatego nie ma miejsca na pomyłkę.
Spotkanie z Muzyką
W okresie letnim w Jastrzębiej Górze odbywa się cykliczna impreza muzyczna, która umila turystom czas spędzony w kurorcie i przybliża im twórczość lokalnych artystów. Koncertujące zespoły umożliwiają m.in. wysłuchanie klimatycznych marynarskich szant. W trakcie Spotkania z Muzyka organizowane są również liczne zabawy i konkursy z nagrodami. Wydarzenie odbywa się na Promenadzie Światowida, a wstęp nie wymaga opłat.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Jastrzębiej Górze i okolicy
Promenada Światowida
Szeroka Promenada Światowida to miejsce, które w sezonie turystycznym do późnych godzin nocnych tętni życiem. To właśnie tu odbywają się cykliczne imprezy i koncerty, a liczne bary i restauracje zapraszają do wypróbowania lokalnych przysmaków. Jednym z charakterystycznych punktów promenady jest okrągła fontanna z przylegającym skwerem. Na końcu deptaku mieści się punkt widokowy i zejście na piaszczystą plażę.
Gwiazda Północy
Gwiazda Północy to ogromny pamiątkowy głaz ustawiony na postumencie. Obelisk powstał dla podkreślenia wyjątkowości Jastrzębiej Góry. Według przeprowadzonych pomiarów to właśnie w pobliżu oryginalnego pomnika znajduje się najdalej wysunięte na północ miejsce Polski. Granitowa tablica wskazuje dokładne dane szerokości i długości geograficznej. Monumentalna Gwiazda Północy stoi w malowniczym otoczeniu wybrzeża klifowego na końcu ul. Norwida.
Jastrzębski klif
Kolejny punkt na mapie Jastrzębiej Góry, który jest obowiązkowy dla wielbicieli przyrody, to efektowny Jastrzębski klif. Nazwa formacji prawdopodobnie nawiązuje do króla, który miał niegdyś sprawować władzę nad okolicą. Należy dodać, że jest to najwyższy spośród polskich klifów, a widok, jaki się z niego rozciąga, zapiera dech w piersiach. Wzdłuż imponującego 33-metrowego wzniesienia biegnie niebieski szlak turystyczny, którym warto wyruszyć na silnie dotleniający spacer.
Muzeum Figur Woskowych
Fascynujące Muzeum Figur Woskowych mieści się przy Promenadzie Światowida. Doskonale odwzorowane postaci ze świata filmu, sportu lub polityki są świetną atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To właśnie tu można spotkać się twarzą w twarz z Robertem Lewandowskim, Jasiem Fasolą lub wesołą ferajną zwierząt znanych z cyklu pełnometrażowych bajek Epoka Lodowcowa. Niewątpliwym plusem muzeum jest możliwość zrobienia zdjęć z największymi idolami.
Zabytkowe domy i wille
Jastrzębia Góra jest miejscowością, która może poszczycić się wieloma pięknymi, zabytkowymi budynkami. Każdy miłośnik sztuki i architektury powinien przespacerować się ulicą Bałtycką lub Królewską. Przy tej ostatniej znajdują się dwie okazałe wille z lat 20. ubiegłego wieku, czyli willa Szymańskiego i willa Pawłowicza. Kolejną ze świetnie zachowanych budowli jest odrestaurowana willa hrabiego de Rosset z 1932 roku, którą można podziwiać przy Lisim Jarze.
Lisi Jar
Lisi Jar jest integralną częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Zbocza wąwozu polodowcowego, którego głębokość dochodzi nawet do 50 m, porastają wiekowe drzewa, stanowiące o wyjątkowym klimacie tego popularnego miejsca spacerowego. Obecna długość Lisiego Jaru wynosi 350 m. Wejście znajduje się przy ul. Rozewskiej, a zdobi je obelisk, który upamiętnia przybycie floty króla Zygmunta III Wazy na bałtycki brzeg w okolicy Jastrzębiej Góry w 1598 roku.