Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Białe noce w Jastrzębiej Górze

Białe noce w Jastrzębiej Górze
fot.: Jarba / Wikimedia Commons Public Domain
Jest to duża atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla tych z Państwa którzy nigdy podobnego zjawiska nie obserwowali na żywo.

Na terenie Jastrzębiej Góry są położone trzy kąpieliska morskie. Jedno z nich zlokalizowane jest przy ulicy Bałtyckiej natomiast dwa kolejne są przy ulicy Rozewskiej. 

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

W Jastrzębiej jest położony najbardziej wysunięty punkt naszego kraju na północ. Znajduje się tam również „Gwiazda Północy”, czyli pomnik. Naznacza on okolice właśnie tego punktu tak symbolicznie, ponieważ ów miejsce jest nieco niżej, na plaży. Kiedyś sprawa najdalej wysuniętego na północ punktu naszego kraju nie była taka prosta, bo sądzono, że nie leży on w Jastrzębiej, ale w zlokalizowanym nieopodal przylądku Rozewie. 

Szukasz noclegów w Jastrzębiej Górze? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Jastrzębiej Górze

Białe Noce Żeglarskie we Władysławowie i Jastrzębiej Górze

Białe Noce to astronomiczne zjawiska, które maja miejsce na szerokościach geograficznych dużych ok 55 stopni N bądź S. na czym one polegają? Otóż w nocy nie jest zupełnie ciemno, ponieważ słońce przechodzi pod horyzont, ale płytko. Jego światło wówczas się rozprasza w atmosferze i mamy do czynienia z nocą nie do końca ciemną, właściwie jasną. Jest to duża atrakcja turystyczna, zwłaszcza dla tych z Państwa którzy nigdy podobnego zjawiska nie obserwowali na żywo. Piszę o tym zjawisku, ponieważ występuje ono także i tu nad polskim morzem i obserwować je można we Władysławowie i Jastrzębiej Górze, w miesiącu czerwcu. Mówi się o nich również Białe Noce Żeglarskie.

Zabytki architektoniczne w Jastrzębiej Górze

Willa „Kaszubka” wybudowana została w latach 1921/22 i tym samym jest jednym z trzech budynków najstarszych znajdujących się w Jastrzębiej. Stoi ona przy ulicy Królewskiej, a wybudował ją pan Szymański. Ciekawym i ważnym faktem dotyczącym „Kaszubki” jest to, że pozostała ona niezmienna od czasów jej wybudowania po dziś dzień. Jej budulcem jest drewno, a dach posiada spadzisty. Okiennice ozdobione w tradycyjny sposób kaszubski, czyli namalowane kwiaty kaszubskie. Dom w dalszym ciągu zamieszkują ludzie. Domek wygląda wręcz jak z bajki, kolorowy niebiesko, czerwony.

Obok „Kaszubki” wybudowana jest też druga willa zbudowana przez Kazimierza Pawłowicza. Jest to również wspaniała, wybudowana w drewnie willa. Przy ulicy zaś Kaszubskiej znajduje się trzecia willa. Została ona zbudowana przez pewnego człowieka narodowości niemieckiej. Teraz zarządzają tym budynkiem jezuici, którzy wykorzystali go jako kaplicę p.w. Św. Andrzeja Boboli, gdzie można pomodlić się, pomyśleć.

Unikatowy wyciąg plażowy w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra swego czasu posiadała bardzo cenną rzecz, a mianowicie był to wyciąg plażowy. Został on zbudowany w roku 1938, a dokonał tego inż. Osmołowski. Nazwano ten wyciąg „Światowid”. Turyści korzystający z wyciągu mogli wjeżdżać oraz zjeżdżać z klifu komfortowo, nie pieszo. Wielka więc szkoda, że wyciąg został zniszczony przez sztorm w roku 1981. Niestety z żywiołem raczej nie da się wygrać i w tym przypadku tak właśnie się stało. Sztorm zawładnął Bałtykiem i zburzył „Światowida”. Jednak nie można powiedzieć tak do końca, że człowiek tutaj nie zawinił, ponieważ obiekt nie był konserwowany w związku z czym znacznie się pochylił ku plaży. Na nią w rezultacie w nocy z 6 na 7 stycznia zawalił się. W miejscu wyciągu teraz można zobaczyć przepiękny widok na morze.

Jeżeli chodzi o Kościoły znajdujące się w tej miejscowości to wymienić można choćby Kościół p.w. Św. Ignacego Loyoli. W jego wnętrzu jest cos bardzo cennego dla Jastrzębiej Góry i jest to obraz, który wyszedł spod pędzla M.A. Pietrowskiewgo. Na nim widnieje wizerunek właśnie Ignacego Loyoli, który jest równocześnie patronem tego miejsca. Obraz znalazł się tutaj, ponieważ Niemcy zniszczyli i rozebrali Kościół pod tym samym patronatem znajdujący się w Bydgoszczy, w którym to obraz pierwotnie był zawieszony.

Jastrzębia Góra zgłasza po II wojnie światowej została bardzo rozbudowana. Trend ten wcale zresztą do dziś nie ustaje i ciągle powstają nowe pensjonaty, czy ośrodki wypoczynkowe, bo przecież jest to miejscowość wypoczynkowa. Nie należy zapominać także o tablicy pamiątkowej, dla zacnego i zasłużonego dla kraju człowieka jakim był marszałek Józef Piłsudski. Owa tablica ma swoje miejsce na willi zwanej „Mewa”, która zresztą została zbudowana właśnie dla samego marszałka. Tablica zawisła na budynku w roku 1999, a stało się tak dzięki Miłośnikom Jastrzębiej Góry działającym na tym terenie.
 
Do pięknych i znanych willi na terenie Jastrzębiej Góry dodać można jeszcze jedną z nich. Mowa o willi Rossetówka, która zbudował hrabia Aleksander de Rosset. Znajduje się ona blisko Morza Bałtyckiego i w tej chwili jest odnowiona, by jeszcze długie lata cieszyć oczy Turystów. Jak widać nad naszym polskim morzem długie godziny i dni można spędzić na odkrywaniu darów okolicy. Spacerując spokojnie po tych miejscach napotkać na swej drodze można wiele ciekawych i pięknych zabytków oraz innych atrakcji, a nie o wszystkim piszą w przewodnikach, dopiero samemu badając dany teren możemy dowiedzieć się czegoś nowego i często odkrywczego.