Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Walentynki 2025

znaleziono 17 ofert dodatkowychofert
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia

Walentynki 2025

Luty, najkrótszy miesiąc w roku serwuje nam zwykle mroźne i krótkie dni. Radość i euforia wywołane pierwszym śniegiem są już dawno za nami, a do wiosny jest jeszcze tak daleko… Jest jednak w lutowej aurze promyk nadziei - dzień, który ma wielu zwolenników, lecz również spore grono przeciwników. Mowa o walentynkach. Dzień świętego Walentego przypada na 14 lutego i niemal na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Zakochanych.
Pierwowzoru walentynek poszukiwać można w europejskich legendach. Najsłynniejsze opowieści przenoszą nas do czasów trzeciego stulecia, gdy żył święty Walenty. Ksiądz Walenty pomimo zakazu wydanego przez Klaudiusza II udzielał potajemnie ślubów żołnierzom z armii cesarskiej i ich wybrankom. Za błogosławienie małżeństw młodych legionistów poniósł karę. Został skazany na śmierć. Inna legenda głosi, że podczas pobytu w więzieniu zakochał się w niewidomej córce swego strażnika, a ta pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Walenty zdążył jeszcze wysłać do niej list miłosny, który podpisał słowami „Twój Walenty”. Popularność Dnia Zakochanych rozpoczęła się w zachodniej i południowej Europie już w średniowieczu. Do reszty Europu dotarła zdecydowanie później. Brytyjczycy twierdzą, że Dzień Świętego Walentego to typowe brytyjskie święto. Rozsławił je na cały świat pisarz sir Walter Scott. Polska tradycja walentynek jest bardzo młoda. Trafiła do nas w latach 90. ubiegłego wieku i od tej pory ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.
14 lutego to Dzień Zakochanych, Dzień świętego Walentego lub po prostu, dzień jak co dzień. Niezależnie od tego jaki jest nasz stosunek do tej tradycji, trudno będzie przeżyć 14 lutego udając, że nic się wokół nie dzieje. Witryny sklepowe, radio i telewizja kwitną czerwonymi serduszkami, a wizerunek pulchnego Kupidyna znajduje się niemal na wszystkim. Zakochani planują dla siebie niespodzianki, wysyłają miłosne listy, organizują romantyczne kolacje. Wśród planów znajdują się także pomysły na walentynkowe wyjazdy. Oferty dedykowane walentynkom są bardzo urozmaicone. Bez problemu znajdziemy Bale Walentynkowe, specjalne pakiety w Spa dla zakochanych, drinki świętego Walentego i wiele, wiele innych. Coraz częściej zakochani decydują się na wyjazd w jakieś romantyczne miejsce. A tych w Polsce nie brakuje! Kazimierz nad Wisłą, Sandomierz, Lublin. A może malownicza Lanckorona, zwana miastem artystów? Sporym zainteresowaniem cieszą się także wyjazdy w góry. W końcu walentynki to zimowe święto, które można celebrować na stoku lub w górskim Spa. Wiadomo nie od dziś, że sceneria sprzyja miłosnym uniesieniom. Dlatego warto wszystko starannie zaplanować. Sporo kwater, hoteli, pensjonatów proponuje w tym terminie specjalne oferty dedykowane zakochanym. Na stronach portalu społecznościowego e-turysta odnaleźć można mnóstwo ciekawych propozycji walentynkowych. Jedne są droższe, inne tańsze, jedne wykwintne, inne skromniejsze. Pozostaje tylko podjąć decyzję. Gdzie w tym roku na walentynki? Bo, z kim? To już chyba wiadomo!