Dojazd do Ustronia Morskiego
Dojazd do Ustronia Morskiego samochodem
Osoby decydujące się na dojazd do Ustronia Morskiego z południowej i zachodniej części kraju mają do dyspozycji komfortową drogę S3, która prowadzi do Szczecina. Kolejnym etapem jest trasa S6, skąd należy skręcić w ulicę Kolejową i krótki odcinek DK11. Najszybsza opcja dotarcia do celu z centralnej lub wschodniej Polski obejmuje autostradę A1, z której trzeba zjechać w DW238 na wysokości miejscowości Warlubie. Po minięciu Koszalina drogą S11 do Ustronia pozostaje już tylko 10 km drogą DK11.
Dojazd do Ustronia Morskiego innymi środkami transportu
Do Ustronia Morskiego można się również dostać koleją. Pociągi z wielu zakątków kraju zatrzymują się w pobliskim Koszalinie, gdzie należy wysiąść i skorzystać z połączenia Przewozów Regionalnych. Składy tego przewoźnika docierają do samego Ustronia Morskiego. Inną komfortową opcją podróży jest dojazd autobusem FlixBus lub Voyager Transport.
Gdzie zaparkować w Ustroniu Morskim
Od 1 lipca do 31 sierpnia w Ustroniu Morskim obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, dlatego należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów za pozostawienie samochodu. Duży płatny plac blisko morza znajduje się przy ul. Nadbrzeżnej, natomiast parking nieopodal centrum usytuowany jest przy ul. Wojska Polskiego.
Cykliczne imprezy i wydarzenia w Ustroniu Morskim
Spotkania z Satyrą i Karykaturą „Morka”
Już od kilkunastu lat przy ul. Nadbrzeżnej w Ustroniu Morskim odbywa się impreza, która promuje nadmorską miejscowość jako „Stolicę Dobrego Humoru”. W ramach wydarzenia odbywają się występy kabaretowe, warsztaty plenerowe, koncerty orkiestry dętej „Morka”, pokazy ratownictwa wodnego i rysowanie karykatur. Kilkudniową zabawę kończy wernisaż wystawy poplenerowej. Udział w Spotkaniu z Satyrą jest bezpłatny.
Helios Cup
Jedną z największych atrakcji dla osób zainteresowanych sportem jest Wakacyjny Turniej Tenisa Ziemnego „Helios Cup”. Rywalizacja odbywa się na kortach CSR Helios przy ul. Polnej 3. Jednodniowy turniej o charakterze open jest świetną okazją, aby zweryfikować swoje umiejętności. W grze mogą brać udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na najlepszych zawodników czekają nagrody, puchary i pamiątkowe medale. Wstęp na zawody jest płatny.
Święto Chleba
W Skansenie Chleba, który znajduje się przy ul. Kołobrzeskiej 9 w Ustroniu Morskim, organizowane jest Święto Chleba. W trakcie wydarzenia można poznać proces wypieku rumianego bochenka, a także uczestniczyć w jego wyrobie. Największą atrakcją jest oczywiście okazja do spróbowania własnoręcznie przygotowanego chleba. W ramach zajęć dla całej rodziny prowadzone są również prelekcje dotyczące historii piekarnictwa. Wstęp na festiwal jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Rajd rowerowo-pieszy do dębu „Bolesław”
Na terenie Gminy Ustronie Morskie tradycyjnie organizowana jest wyprawa do dębu, który niegdyś został mylnie uznany za najstarszy w Polsce. Kilkuwiekowe drzewo, dotychczas rosnące w Lesie Kołobrzeskim, zostało powalone przez wichurę, jednak spoczywa na ziemi w świetnym stanie. W dniu imienin Bolesława każdy chętny turysta, poruszający się pieszo lub rowerem ma szansę uzyskać pamiątkowy certyfikat pokonania trasy o długości 16 km z Ustronia Morskiego do Bagicza i z powrotem.
Festiwal Indii
Festiwal Indii to cykl imprez przybliżających kulturę Indii, które dzień po dniu odbywają się w wielu nadbałtyckich miejscowościach, również w Ustroniu Morskim. W trakcie wydarzenia turyści mają szansę uczestniczyć w pokazach sztuk walki, obejrzeć klasyczne tańce, nałożyć hennę lub wypożyczyć tradycyjny strój. Organizowane są również warsztaty jogi, widowiska teatralne i spotkania z astrologiem. Wstęp na każdą z imprez festiwalu jest bezpłatny.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Ustroniu Morskim i okolicy
Nowy Western Park w Ustroniu Morskim
Nowy Western Park to miejsce wakacyjnej rozrywki dla całej rodziny. Na terenie kompleksu znajduje się wiele stylizowanych budowli, indiańskie namioty, a także równoważnia, trampolina i plac zabaw. Każda chętna osoba ma szansę nauczyć się tańca kowbojskiego, poznać tradycyjne narzędzia, ubiór i niezwykłą historię Dzikiego Zachodu. Wizyta w parku to wspaniały relaks zwłaszcza dla dzieci i okazja do spotkania z urodziwymi wierzchowcami w oryginalnej, westernowej uprzęży.
Park Linowy Gibon w Ustroniu Morskim
Pobyt w Parku Linowym Gibon dostarcza ogrom adrenaliny i radości każdemu członkowi rodziny. Trasy przygotowano w taki sposób, aby nawet najmłodsi ani chwili nie nudzili się w trakcie wizyty i byli przy tym całkowicie bezpieczni. Wśród atrakcji znajduje się przejazd gokartem i możliwość skoku na ziemię z 11 metrów wysokości. Zabawa związana ze wspinaniem się i pokonywaniem rozmaitych przeszkód to świetne urozmaicenie wakacji nad polskim morzem.
Dąb Bolesław w Lesie Kołobrzeskim
Powalony już niestety przez wichurę dąb Bolesław to cenne świadectwo bogatej flory Pomorza. Drzewo rosło około 400 lat w pobliżu innego słynnego pomnika przyrody, szypułkowego dębu Warcisław w Lesie Kołobrzeskim. Przez pewien czas dąb Bolesław mylnie uchodził za najstarsze drzewo w Polsce, a jego imię odnosi się do króla Bolesława Chrobrego, związanego z powstaniem biskupstwa w pobliskim Kołobrzegu. Spacer do leżącego pnia to okazja na służącą zdrowiu aktywność w malowniczym otoczeniu.
Latarnia Morska w Gąskach
Imponująca Latarnia Morska w Gąskach została wybudowana w II połowie XIX wieku, a jej wysokość wynosi aż 50 m. W trakcie wakacji nad Bałtykiem warto wejść na taras widokowy, do którego prowadzi 190 krętych schodów. Trud związany ze wspinaniem się po licznych granitowych stopniach wynagradza przepiękna panorama morza i okolic. U stóp zbytku znajduje się dom latarnika, a także kramy, na których można kupić oryginalne pamiątki.
Latarnia Morska w Kołobrzegu
Latarnia Morska, którą obecnie można podziwiać w Kołobrzegu, została postawiona w 1947 roku. Jest to niewątpliwie jedna z piękniejszych tego typu budowli na polskim wybrzeżu. Choć wysokość wieży wynosi zaledwie 26 m, konstrukcja do dziś doskonale spełnia swoje zadanie. W sali pierwszego piętra latarni zwiedzającym udostępniono liczne eksponaty, m.in. skamieliny, kamienie półszlachetne i przedmioty związane z nawigacją.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Bogate zbiory Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu obejmują m.in. uzbrojenie, jakim dysponowały siły wojska polskiego, począwszy od średniowiecza. Turyści zainteresowani historią mogą podziwiać choćby broń drzewcową, miotającą i palną, a także przedmioty przydatne w trakcie walk morskich. Wśród eksponatów znajduje się również oryginalne umundurowanie żołnierzy I i II wojny światowej, stare samochody i samoloty oraz broń artyleryjska.