Bajkowy Karpacz
fot.: SkywalkerPL / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
W obiekcie jest też tunel ze skarbem „Ducha Gór” oraz gry wodne, czyli przeróżne zabawy na wodzie dla milusińskich.

Karpaczu rozrywka goni rozrywkę. W niniejszym tekście pokażę Państwu jak miło można spędzić tutaj czas na świeżym powietrzu, ale nie tylko. Jak można zaprosić do wspólnej zabawy i spaceru po Karpaczu bliskich lub samotnie odkrywać jego tajemnice krok po kroku. Zapraszam.

Park Bajek w Karpaczu

Na pierwszy plan pójdzie znany i lubiany park Bajek, który znajduje się przy ulicy Wilczej 2 w Karpaczu. Jest on otwarty w godzinach od 10:00 do 18:00. Maskotką Parku jest wilk, w nawiązaniu do miejsca, w którym obiekt jest położony. Jest to więc dzielnica miasta zwana Wilczą Porębą. Jednakże nie na tym kończy się historia wilka w Parku Bajek. Pamiętajmy także choćby o wilku z „Czerwonego Kapturka”. Zaczaił się on w lesie na małą dziewczynkę idącą z koszyczkiem do babci. Zjadł babcię i o mały włos a zjadłby również Czerwonego Kapturka, ale plany pokrzyżował mu dzielny leśniczy, który uratował obie panie rozpruwając brzuch zwierzęciu.

Szukasz noclegów w Karpaczu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karpaczu

Może nie brzmi to do końca jak bajka dla małych dzieci, ale wiele pokoleń wychowało się słuchając na dobranoc tej właśnie opowieści. Ma swoje, zasłużone miejsce także w Parku Bajek w Karpaczu. Tutaj rozwiązaniem jest leśna ścieżka a na niej znajdujące się domki. Każdy odpowiada innej bajeczce. I tak mamy osiem domków a w nich: „Calineczkę”, „Jasia i Małgosię”, „Królową Śniegu”, „Żabiego Króla”, „Talary z Gwiazd”, „Śpiącą Królewnę”, „Czerwonego Kapturka” oraz „Kopciuszka”. Przy każdej chatce można posłuchać owej bajeczki (nagranie), a także podziwiać lalki, które ruszają się i są wykonane przez zacnych artystów.

Poza można by rzec, polskim Disneylandem, w Parku Bajek znajdziemy inne atrakcje, między innymi: plac zabaw z wiernie odwzorowaną miniaturą Śnieżki, na którą dzieciaki mogą się wspinać, a także makietą obserwatorium meteorologicznego i schroniska, które to obiekty na Śnieżce są umiejscowione. W obiekcie jest też tunel ze skarbem „Ducha Gór” oraz gry wodne, czyli przeróżne zabawy na wodzie dla milusińskich. Coś nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców – mowa jest o grzybach, a dokładniej o gablocie, w której to znajdują się różnorodne gatunki grzybów opatrzone nazwami.

Bajkowa Chata

Troszkę podobna atrakcja do opisanej poprzednio, a jednak inna. Nieco bardziej mroczna strona znanych i lubianych bajek. Świat strachu i fantastyki może wami łatwo zawładnąć, bo to bardzo ciekawe acz nie pozbawione dreszczyku miejsce. Kiedyś puszczano taki serial ”Czy boisz się ciemności?” Pamiętam, że choć większość z nas obawiała się kolejnego odcinka (było to w czasach gdy moi rówieśnicy mieli po kilkanaście lat zaledwie) to i tak każdy zasiadał przed TV z zapartym tchem.

Tutaj sprawa ma się podobne – jest trochę staraszno, tajemniczo, ale jednocześnie bardzo ciekawie i to przyciąga Turystów. Można tutaj spotkać Jasia i Małgosię, zimną Królową Śniegu, Śpiącą Królewnę…ale to jedne z „milszych” postaci. Poza nimi natkniemy się na Drakulę – legendarnego wampira, obok którego nikt nie zdoła przejść obojętnie, twór Frankensteina, czy na groźne wiedźmy. Znajduje się tutaj także milsza atrakcja – mianowicie warsztat samego Świętego Mikołaja i jego pomocnych elfów. Bajkowa Chata jest położona w Karpaczu, przy ulicy Obrońców Pokoju 1.

Interaktywna Wystawa Klocków Lego w Karpaczu

A teraz coś dla chłopców tych mniejszych, ale dobrze wiem, że i tych większych ( a może zwłaszcza dla tych starszych). Znajdziemy tutaj ok 200 różnych budowli z legendarnych już klocków lego. Samych klocków znajduje się tu aż ok. 300 tysięcy! Niektóre z nich są interaktywne co naprawdę sprawia niesamowite wrażenie. Wystawa nie spoczywa na laurach, że tak się wyrażę. Chodzi o to, że modele są ciągle budowane nowe i wystawiane w tym miejscu. Wystawa leży w Karpaczy, przy ulicy Konstytucji 3 Maja 24. Jest otwarta każdego dnia w godzinach od 10:00 do 18:00. Na owej wystawie zobaczyć można różne statki, pociągi, kolejki górskie, budynki i wiele, wiele innych, a najlepiej samemu wszystko zobaczyć!

Karpacz, Muzeum Zabawek

Henryk Tomaszewki - to właśnie on założył Muzeum Zabawek w Karpaczu. Reżyser w Teatrze Pantomimy, którego był założycielem we Wrocławiu. To niezwykłe zjawisko, ponieważ Tomaszewski był prekursorem tego typu sztuki. Spektakle wyreżyserowane przez tego niezwykłego twórcę to miedzy innymi: „Hamlet, ironia i żałoba”, „Odejście Fausta”, czy „Sen nocy listopadowej”. Kolekcjonuje on właśnie zabawki, które przywoził z miejsc swoich występów.

"Półki", w których „mieszkają” lalki nie są takie znowu zwykłe. Każda to można by rzec dzieło sztuki stylizowane na prawdziwa kamienicę. Lalki żyją sobie własnym życiem, gotując, sprzątając, grając nawet na fortepianie. Znajdziemy tutaj lalki niemalże z całego świata. I tak zobaczymy rosyjskie matrioszki, japońskie laleczki, lale niemiecki i wiele innych. Są także misie, marionetki, pajacyki. Cały zbiór jest naprawdę okazały i warto odwiedzić to miejsce, by choć na chwilę powrócić do czasów dzieciństwa, kiedy to misie i lale były całym naszym światem, zmartwieniem i szczęściem. W te właśnie czasy przeniesie nas ta niezwykła wystawa. Zapraszamy serdecznie!