Sanatoria w Kudowie-Zdroju
fot.: Jacek Halicki / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Walory klimatyczne, przepiękny krajobraz, ogrom atrakcji i rozrywek turystycznych, a także mnóstwo atrakcji dla kuracjuszy, sprawiają, że w Kudowie odwiedzających nie brakuje.

Kudowa-Zdrój, to przepiękne miasto uzdrowiskowe i turystyczne. Corocznie tłumnie i chętnie odwiedzane przez kuracjuszy i turystów z całej Polski, a także z Europy.

Tłumy turystów ściągają do Kudowy-Zdroju

Walory klimatyczne, przepiękny krajobraz, ogrom atrakcji i rozrywek turystycznych, a także mnóstwo atrakcji dla kuracjuszy, sprawiają, że w Kudowie odwiedzających nie brakuje. Biorąc pod uwagę uzdrowiskowe walory miasta, znajdziemy tutaj kilka szpitali uzdrowiskowych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a także sanatoria. Wśród nich znajdziemy na przykład prekursora rehabilitacji onkologicznej, jaka przeprowadzana jest na Oddziale Rehabilitacji Onkologicznej w Szpitalu Uzdrowiskowym „Zameczek”.

Szukasz noclegów w Kudowie-Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Kudowie-Zdroju

Pozytywne leczenie w Kudowie

Nie od dziś wiadomo, jak bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i psychika w leczeniu chorób onkologicznych. Pod tym względem „Zameczek” jest na pewno jedyną w swoim rodzaju placówką. Na ten moment niestety koszty leczenia niefarmakologicznego u pacjentów z chorobami onkologicznymi, które są w trakcie leczenia nie są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jedyne co umożliwia ZUS na podstawie prewencji rentowej, to opcja skierowana do kobiet, które ze względu na nowotwór piersi, przeszły mastektomię.

W „Zameczku” kobiety po mastektomii poddawane są rehabilitacji, co jest niezwykle ważne, szczególnie w pierwszy etapie, zaraz po zażegnaniu choroby. Rehabilitacja nie polega tylko na ćwiczeniach fizycznych, poprawiających sprawność, jest to przede wszystkim psychoterapia, a także edukacja. Wszystko to razem, ma pomóc pacjentkom w poprawieniu komfortu życia. Ma również pomóc zrozumieć, że życie po nowotworze również może być piękne, nie musi być naznaczone strachem i bólem. Dlatego też rehabilitacja onkologiczna pomaga przywrócić dawny komfort życia, a przede wszystkim pełną sprawność psychiczną i fizyczną.

Pakiet Uzdrowiskowej Rehabilitacji Onkologicznej kosztuje 2 tysiące złoty, turnus taki trwa 14 dni. W cenę wliczone jest wyżywienie, noclegi w pokojach dwuosobowych, a także profesjonalna opieka pielęgniarek i lekarzy, indywidualnie dobrany pakiet zabiegów w ilości 22 przez 14 dni pobytu. Już pierwszego dnia pobytu, dietetyk pomoże nas ustalić dietę i plan żywieniowy. Dodatkowo oczywiście w cenie pakietu są konsultacje psychologiczne i najważniejsza w rehabilitacji onkologicznej- psychoterapia. Psycholog jest do dyspozycji pacjentów 24 godziny na dobę. Nie ma brakuje również relaksu i rozrywki podczas wizyt w kompleksie basenowym czy świecie saun.

Rehabilitacja dla dzieci

Szpital rehabilitacyjny hematologiczny przeznaczony dla dzieci o nazwie „Orlik”, to miejsce w którym specjalną opieką oraz rehabilitacją ogólnoustrojową, a także specjalistyczną z nastawieniem na konkretne schorzenia, poddawane są dzieci z chorobami hematologicznymi (na przykład małopłytkowość), ortopedycznymi czy onkologicznymi. Ponieważ jest to szpital, dzieci poddawane są wszelkim zabiegom leczniczym, poprawiającym stan ich zdrowia, zapewniona jest im całodobowa, profesjonalna opieka lekarzy i pielęgniarek.

Pracownicy tego miejsca, mają świadomość, że pracują z dziećmi, najbardziej wrażliwymi istotami na świecie. Oprócz zabiegów leczniczych, prowadzone są również zajęcia terapeutyczne, które pozwalają dzieciom zaakceptować, niekiedy ciężkie choroby. Dzieciaki biorą również udział w zajęciach edukacyjnych, poddawane są również dokładnej diagnostyce. Jednak ulubionym punktem pobytu, są wycieczki po okolicy oraz różne gry zespołowe, które organizowane są przez pielęgniarki, wolontariuszy i animatorów.

Sanatoria w Kudowie Zdroju

W Kudowie-Zdroju znajdziemy również sanatorium przeznaczone dla pacjentów z chorobami układu krążenia, a także układu ruchu. Mowa tutaj o takich schorzeniach jak nadciśnienie tętnicze czy na przykład stany pourazowe w obrębie narządów ruchu. Taki profil leczniczy posiada właśnie Sanatorium Uzdrowiskowe Bristol podlegające Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Podczas pobytu w sanatorium jesteśmy poddawani wielu konsultacjom lekarskim, konsultacjom z dietetykiem. Każdy pacjent indywidualnie ma dostosowaną serię zabiegów oraz dietę. Ponad to do dyspozycji kuracjuszy całą dobę jest profesjonalna kadra pielęgniarka. Na terenie obiektu znajduje się także kawiarnia, ulubiona część „Bristolu” oraz sala bilardowa, równie chętnie odwiedzana przez kuracjuszy.

Ponad to w Kudowie- Zdroju znajdziemy szpitale uzdrowiskowe zajmujące się leczeniem schorzeń kardiologicznych, niedokrwistości, leczeniem otyłości czy problemów endokrynologicznych- tutaj dominuje Szpital Uzdrowiskowy-„Polonia” oraz szpitale „Koga” i „Zacisze”. Chorzy na celiakie, mowa tutaj o dzieciach, zdecydowanie winni skorzystać z oferty Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci- „Jagusia”.

Baza zabiegowa w Kudowie-Zdroju jest bardzo bogata, każdy z całą pewnością znajdzie odpowiednie dla swoich schorzeń zabiegi, które poprawią standard życia. Do dyspozycji mamy: krioterapię, laseroterapię, ultradźwięki, różnego rodzaju masaże, prądy interferencyjne, elektrostymulacje i całą masę innych zabiegów leczniczych.
Kudowa-Zdrój jako miasto uzdrowiskowe spełnia wytyczne nawet najbardziej wymagających kuracjuszy, dlatego też o każdej porze roku, tłumnie przybywają oni do tego uroczego miasta na Dolnym Śląsku.