Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Zimowa Szczawnica
Bez wątpienia największą popularnością cieszy się Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy, po której możemy spacerować, a także oddać się różnym sportom zimowym.

Szczawnica, Pieniny, niezwykle korzystny dla zdrowia mikroklimat, wszystko to sprawia, że miłośnicy jazdy na nartach czy snowboardzie co raz częściej wybierają to miejsce na swoje zimowe rozrywki.

Stoki narciarskie wokół Szczawnicy

Do dyspozycji są wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, na amatorów czekają profesjonaliści, którzy pomogą postawić pierwsze kroki na stokach narciarskich. Specjalne wytyczone miejsca dla dzieci, wszystko to sprawia, że szczawnickie stoki są jednymi z najbezpieczniejszych stoków narciarskich w Polsce. Bez wątpienia największą popularnością cieszy się Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy, po której możemy spacerować, a także oddać się różnym sportom zimowym. Na górę dostaniemy się między innymi za pomocą linowej kolejki krzesełkowej. Kiedy znajdziemy się już na szczycie Palenicy, możemy oddać się relaksowi, wypocząć w niezwykle pięknym miejscu z widokiem na Pieniny.

Szukasz noclegów w Szczawnicy? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Szczawnicy

Do naszej dyspozycji są również lokale gastronomiczne z regionalnym jedzeniem czy ciepła herbatą z miodem. Znajduję się tutaj również schronisko turystyczne, a także sklepiki z pamiątkami. Nie brakuje oczywiście najważniejszego, czyli miejsca na aktywny wypoczynek, jakim jest szusowanie, ułatwi nam to Stacja Narciarska Palenica. Stację tworzą dwie trasy o różnym stopniu trudności zjazdów, połączone wyciągiem, których łączna długość wynosi ponad 4 kilometry. Dodatkową atrakcją jest osobny wyciąg dla miłośników jazdy na snowboardzie.

Stacja Narciarska Palenica

Stacja nie tylko zimą jest kuszącą propozycją na spędzenie wolnego czasu, bowiem latem funkcjonuje tutaj zjeżdżalnia grawitacyjna. Każdy kto marzy o wyjątkowych wrażeniach i dużej dawce adrenaliny, przejażdżka zjeżdżalnią ze szczytu Palenicy, na pewno takowych dostarczy. Chcąc skorzystać z uroków Stacji Narciarskiej Palenica, nie musimy czekać na obfite opady śniegu, bowiem stoki są sztucznie naśnieżane, co pozwala korzystać z nich nawet, kiedy na dworze brak śniegu. Na tych, którzy chcą odpocząć na szczycie Palenicy, również czeka moc atrakcji.

Ze Szczawnicy na Trzy Korony

W bardzo bliskiej okolicy Szczawnicy możemy odwiedzić jeden z najpiękniejszych szczytów gór, jakim są Trzy Korony w Pieninach. To stąd rozpościera się piękny, zapierający dech w piersiach widok na Dunajec czy Pieniński Park Narodowy. Kolejnym miejscem i atrakcją, którą zwiedzić powinien każdy przyjeżdżający do Szczawnicy, bądź jej okolic, jest Wąwóz Homole, uznawany za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc przyrodniczych w Pieninach.  Po obu stronach Kamionki, pięknego potoku rozpościerają się strome skały. Najlepsze dojście do Wąwozu jest nieopodal Szczawnicy, czyli od strony wsi Jaworki. Wąwóz jest rezerwatem, dlatego spacerować możemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Już od samego wejścia zachwyca nas niezwykła przyroda, wapienne skały, potok górski. Prawie każda ze skał, które w Wąwozie Homole miniemy, ma swoje imię, a jej historia nie jest dla Szczawnicy i Pienin bez znaczenia.. Wejście na teren rezerwatu i do samego wąwozu w sezonie letnim jest płatne, opłata jest jednak niemalże symboliczna, bo wynosi około 1,50 zł. Z Wąwozu Homole bez problemu dostaniemy na najwyższy szczyt przepięknych o każdej porze roku Pienin, jakim jest szczyt Wysoka.

Szczawnicki wodospad Zaskalnik

Kolejnym ciekawym miejscem, szczególnie lubianym przez kuracjuszy i rodziny z dziećmi, jest niezwykle urokliwy wodospad Zaskalnik, który zlokalizowany jest 3 kilometry od centrum Szczawnicy. Wodospad nie jest duży, natomiast swym urokiem zachęca do wędrówek i spędzania czasu właśnie tutaj. Wodospad osiąga wysokość około 5 metrów, zwykle jest spokojny, zmienia jednak swoje oblicze podczas intensywnych opadów deszczu, staje się wtedy rwącym wodospadem. Bardzo blisko Wodospadu Zaskalnik znajduje się restauracja z której rozpościerają się przepiękne widoki, tutaj można zasmakować regionalnych potraw, tradycyjnej kuchni polskiej czy zwyczajnie wypocząć w otoczeniu urokliwego krajobrazu. A na miłośników koni i jazdy konnej w pobliżu wodospadu znajduje się stadnina koni, otwarta dla każdego.

Warto odwiedzić zabytkowy park górny zdrojowy z muszlą koncertową. Niemniej atrakcyjny jest także park dolny. Każdy z nich posiada swój urok i jest warty zwiedzenia. Szczawnica to także mnóstwo tras spacerowych, alejek spacerowych, tras rowerowych a nawet wytyczone są specjalne trasy do jazdy konnej. Szczawnica posiada bardzo bogatą bazę noclegową, wszystko ze względu na to, iż odwiedzana jest corocznie przez bardzo dużą liczbę turystów. Na kuracjuszy czekają miejsca w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjno-wypoczynkowych, natomiast na pozostałych turystów czekają miejsca w hotelach, pensjonatach, apartamentach, domach wypoczynkowych, schroniskach turystycznych, kwaterach, w agroturystyce czy nawet pokoje do wynajęcia.

Wśród hoteli możemy wybrać na przykład hotel z 1874 roku o nazwie „Batory”, zlokalizowany w centrum Szczawnicy czy inne, takie jak Hotel Solar, Hotel Jan Szczawnica i wiele innych. Szczawnica to wciąż jedno z ulubionych i najchętniej odwiedzanych miast uzdrowiskowych w Polsce. Warto wybrać się tutaj, by móc podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.