Dojazd do Olsztyna
Dojazd do Olsztyna samochodem
Podróż do Olsztyna z północno-zachodniej i południowej części kraju odbywa się drogą ekspresową S7. Jadący od strony Gdańska, po minięciu Ostródy, powinni skręcić w DK16, natomiast turyści z Warszawy w S51 na węźle Olsztynek Zachód, a następnie w DK51. Wyruszając z okolic Białegostoku, najlepiej wybrać trasę DK64 w kierunku Łomży i kontynuować jazdę na północ DW645 oraz DK53. Z Augustowa wiedzie natomiast droga DW16.
Dojazd do Olsztyna innymi środkami transportu
Alternatywnym środkiem transportu do Olsztyna jest kolej. Połączenie InterCity jest dostępne m.in. ze Szczecina i Bielska-Białej, a Przewozy Regionalne kursują choćby z Iławy, Torunia lub Elbląga. Do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego można się też udać autobusem. Z Warszawy odjeżdża PKS Olsztyn, z Gdańska i Elbląga PKS Nova, natomiast z Giżycka przewoźnik Tim Trawel.
Gdzie zaparkować w Olsztynie
W ścisłym centrum Olsztyna, w pobliżu rynku, znajduje się wiele płatnych parkingów. Pozostawić samochód można m.in. na placu Roosevelta, placu Solidarności, alei Warszawskiej i alei marszałka Józefa Piłsudskiego. Całodobowy parking z dozorem mieści się natomiast przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego, blisko pomnika Mikołaja Kopernika. Turyści, którzy chcą wypocząć na plaży miejskiej, mają do dyspozycji trzy parkingi przy ulicy Kapitańskiej.
Cykliczne imprezy i wydarzenia w Olsztynie
Warmiński Jarmark Świąteczny
Od kilkunastu lat w Olsztynie organizowany jest klimatyczny Warmiński Jarmark Świąteczny. Zabytkowa część miasta już od połowy Grudnia czaruje kolorowymi światłami i projekcjami na odnowionych kamienicach. Oprócz możliwości zakupu rękodzieła, ozdób choinkowych i przysmaków, każdego roku organizatorzy przewidują wiele atrakcji. Warto obejrzeć plenerowe występy artystyczne, razem z dziećmi odwiedzić Świętego Mikołaja lub wziąć udział w ciekawych konkursach.
Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem
Kolejny Mikołaj zaprasza do Olsztyna w lipcu i sierpniu. Wakacyjne Czwartki z Mikołajem Kopernikiem to interesująca impreza edukacyjna, która odbywa się na Zamku Kapituły Warmińskiej. Zatrudniony aktor wciela się w rolę słynnego astronoma, oprowadza po zakamarkach warowni i muzeum. Bogaty program obejmuje też pobyt na strzelnicy, przymierzanie strojów, pokazy walk rycerskich, garncarstwo, warsztaty i wiele innych atrakcji. W Muzeum warto na pamiątkę wybić monetę okolicznościową.
Olsztyńskie Lato Artystyczne
Gorący cykl olsztyńskich letnich imprez trwa od początku wakacji aż do połowy września. Wydarzenia odbywają się w amfiteatrze pod zamkiem oraz na rozmaitych placach i ulicach Starego Miasta. To prawdziwe święto muzyki, teatru, filmu i kabaretu. Nie brakuje też animacji dla dzieci oraz wesołych festynów. W lipcowe weekendy na scenie pojawiają się m.in. artyści uczestniczący w Międzynarodowym Festiwalu Olsztyńskie Noce Bluesowe. Każdego dnia turyści mogą liczyć na nowe doznania i atrakcje.
Cavata na Olsztyńskim Zamku
Już od kilkudziesięciu lat w Muzeum Warmii i Mazur odbywa się Cavata na Olsztyńskim Zamku. Każdego roku organizowanych jest kilkanaście spotkań, na których można posłuchać ciekawostek o wybranych eksponatach lub uczestniczyć w kameralnych koncertach słynnego zespołu Pro Musica Antiqua. Wybitni artyści pod kierunkiem profesora Leszka Szarzyńskiego co miesiąc grają m.in. utwory barokowe na fortepianie i instrumentach dętych.
Festiwal Podróżniczy Strefa Przygody
Prawdziwą gratką dla turystów, którzy chcą czerpać wiedzę o uroczych zakątkach ze świata z pierwszej ręki, jest Festiwal Podróżniczy Strefa Przygody. Wydarzenie ma miejsce w połowie sierpnia w amfiteatrze oraz na Starym Mieście. Program imprezy obejmuje m.in. spotkania ze słynnymi podróżnikami i autorami popularnych książek lub filmów o tej tematyce. Warto też wziąć udział w konkursach, wysłuchać ciekawych koncertów i obejrzeć jedną z prezentowanych wystaw.
Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”
Od 1974 roku w olsztyńskiej warowni odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. Wydarzenie to jest zarazem finałem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w poezji śpiewanej. Młodych wykonawców można wysłuchać od czwartku do niedzieli na przełomie czerwca i lipca. Bezpłatną częścią festiwalu są specjalne koncerty na Rynku Starego Miasta. Każdego roku w szranki staje kilkudziesięciu utalentowanych artystów, których podziwia wielotysięczna publiczność.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej
Najsłynniejszym zabytkiem Olsztyna jest bez wątpienia gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej. Najznamienitszym mieszkańcem obronnej warowni był jej administrator, Mikołaj Kopernik. Zwiedzający mogą zobaczyć tablicę astronomiczną, która zachowała się na ścianie. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe sklepienie kryształowe w komnacie Kopernika z 1520 roku. W średniowiecznych murach mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur, które prezentuje różnorodne zabytki z terenu dawnych Prus Wschodnich.
Obserwatorium Astronomiczne
Oryginalne Obserwatorium Astronomiczne mieści się w XIX-wiecznej wieży ciśnień na wzgórzu Świętego Andrzeja. Ze szczytu ceglanej budowli można podziwiać panoramę miasta, a przy bezchmurnym niebie pokazy, które organizuje placówka. Obserwatorium dysponuje licznymi teleskopami oraz astrokamerami służącymi do fotografowania ciał niebieskich. W Pracowni służby czasu znajduje się m.in. zegar wahadłowy Shortta, który wskazuje czas gwiazdowy.
Wysoka Brama
Jedyną z trzech bram w murach obronnych, która ocalała w Olsztynie, jest Wysoka Brama, nazywana też Bramą Górna. XIV-wieczna budowla znajduje się na wylocie głównego traktu komunikacyjnego Starego Miasta. Odrestaurowana konstrukcja składa się z czterech pięter oraz pięterka w strefie szczytu. W blendzie umieszczono rzymską mozaikę, którą miastu podarował Jan Paweł II. Warto wiedzieć, że w bramie przetrzymywano Wojciecha Kętrzyńskiego, oskarżonego o przemyt broni dla powstańców styczniowych.
Konkatedra św. Jakuba
Kolejną średniowieczną budowlą, którą trzeba zobaczyć w Olsztynie, jest bazylika konkatedralna św. Jakuba. Uwagę zwraca charakterystyczna, zdobiona wieża z XVI wieku. We wnętrzu można podziwiać m.in. gotyckie tabernakulum, renesansowy tryptyk św. Krzyża i barokowy obraz Matki Boskiej Różańcowej. Wyposażenie słusznie sprawia wrażenie uboższego, niż zewnętrzny wystrój, ponieważ w trakcie wojen napoleońskich Francuzi zamknęli w świątyni rosyjskich jeńców, którzy spalili dużą część zabytków.
Rynek Starego Miasta i Stary Ratusz
Rynek Starego Miasta w Olsztynie otoczony jest przez kamienice, które niestety mocno ucierpiały w trakcie walk z Armią Radziecką. W odnowionych budowlach mieszczą się dziś liczne sklepy i restauracje – warto zatrzymać się w jednej z nich na kawę lub obiad. Pośrodku placu mieści się Stary Ratusz w stylu barokowym. Niegdyś był on siedzibą władz miejskich i sądowniczych, a dziś znajduje się w nim biblioteka. Główną atrakcją ratusza są zegary słoneczne, które zainstalowano na zewnętrznych ścianach.
Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach
Relaksującą wycieczką jest wyprawa do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach, które znajdują się kilka kilometrów od Olsztyna. Na powierzchni 16 hektarów mieści się oryginalny ogród botaniczny. Spacerowicze mogą przystanąć przy naturalnych oczkach wodnych, podziwiać niezwykłe drzewa i krzewy sprowadzone zza granicy, a także setki polskich gatunków roślin. W lapidarium geologicznym prezentowana jest kolekcja kamieni i głazów narzutowych, które pozyskano z Warmii i Mazur.