Dojazd do Beskidu Niskiego
Dojazd do Beskidu Niskiego samochodem
Najszybszy dojazd samochodem do Beskidu Niskiego prowadzi fragmentem autostrady A4, który ciągnie się od zachodu aż do okolic Brzeska lub Tarnowa. Na wybranym węźle należy skręcić w stronę południową i kierować się do drogi wojewódzkiej nr 980. Kolejnym etapem podróży jest odcinek drogi krajowej nr 28, który krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 993. Po przecięciu rzeki Wisłok pozostaje już tylko krótka trasa drogą wojewódzką nr 992.
Dojazd do Beskidu Niskiego innymi środkami transportu
Do Beskidu niskiego można też dotrzeć koleją. Pociągi TLK odjeżdżają m.in. z Krakowa do Jasła i Krosna. Z Rzeszowa do Jasła kursują składy regionalne, a z Jasła do Gorlic Zagórzan pociągi TLK. Alternatywą jest dojazd jednym z dalekobieżnych autobusów. Ze stolicy Małopolski do Krosna docierają przewoźnicy Neobus, Sanbus, Barbara oraz TravelPL.
Gdzie zaparkować w Beskidzie Niskim
W stolicy Beskidu Niskiego, czyli w Gorlicach, funkcjonuje wiele parkingów. W pobliżu rzeki Sękówka duży plac dla samochodów osobowych i autobusów znajduje się przy ulicy Henryka Sienkiewicza. Mniejszy, płatny parking działa również przy ulicy Armii Krajowej, Ogrodowej i Krzywej. W Jaśle bez opłat można pozostawić pojazd na Parkingu przy Farze. W pobliżu Muzeum Regionalnego mieści się płatny parking przy ulicy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Cykliczne imprezy i wydarzenia w Beskidzie Niskim
Dni Gorlic
Gorlice są nieformalną stolicą Beskidu Niskiego, dlatego nie można przegapić corocznego święta malowniczo położonego miasta. Wydarzenie ma miejsce w samym środku wakacji i obfituje w ciekawe wydarzenia. Na stadionie OSiR odbywają się energetyzujące koncerty, które trwają aż do późnego wieczora. Turyści wraz z dziećmi mają okazję skorzystać z wesołego miasteczka, wypróbować regionalne przysmaki i zakupić oryginalne pamiątki na jednym z wielu stoisk handlowych.
Dzikie Stoły
Towarzystwo Beskidu Niskiego każdego roku organizuje szereg ciekawych imprez. Jedną z nich są Dzikie Stoły. Plenerowa impreza odbywa się latem na pięknych polanach i zboczach, m.in. na terenie miejscowości Izby. To wspaniała okazja do poznania najciekawszych potraw regionu przygotowanych ze świeżych produktów. Ogromnym uznaniem cieszą się kiszone rydze, aromatyczny chleb na zakwasie oraz owsiany żur. Na rozłożonych kocach i leżakach można się też delektować oryginalną lemoniadą lub ciastem.
Muzyka Zaklęta w Drewnie
Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce od wielu lat odbywa się cykl bezpłatnych koncertów. Przez 12 tygodni w czterech zabytkowych kościołach Beskidu Niskiego rozbrzmiewają dźwięki rozmaitych utworów muzycznych. Utalentowani wykonawcy grają zarówno kompozycje klasyczne, jak i jazzowe lub nowoczesne. Muzyka Zaklęta w Drewnie to również poezja śpiewana oraz folk. Wydarzenie ma miejsce Brunarach, Kwiatoniu, Wysowej i Hańczowej.
Łemkowska Watra w Zdyni
Nad rzeką Zdynia każdego lipca odbywa się trzydniowa Łemkowska Watra. To największe i najsłynniejsze święto społeczności Łemków. Bogaty program imprezy obejmuje koncerty plenerowe, interesujące wystawy, warsztaty i pouczające spotkania z twórcami ludowymi. Za każdym razem wydarzenie uświetniają znane osobistości ze świata kultury i polityki. Do tej pory na Łemkowskiej Watrze pojawił się m.in. austriacki pisarz Martin Pollack. Tradycyjne ognisko ma za zadanie przetrwać aż do kolejnego roku.
Święto Maziarzy Łosiańskich w Łosie
Wspaniałą imprezą rodzinną jest Święto Maziarzy Łosiańskich w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Każdego sierpnia do ziemi gorlickiej przybywają osoby zainteresowane dawnym przetwórstwem ropy naftowej. Impreza jest pełna atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warto wysłuchać plenerowych koncertów folkowych, wziąć udział w konkursie toczenia beczki, ciekawych warsztatach i zabawach. Uczestnictwo w Święcie Maziarzy jest okazją do poznania bardzo ważnego aspektu życia lokalnych mieszkańców.
Dni Huculskie w Dębowym Jarze
W osadzie turystycznej Dębowy Jar u schyłku lata odbywa się cykliczna rodzinna impreza. Jej główny celem jest promocja wspaniałych koni huculskich, dlatego w programie znajdują się takie pozycje, jak konne zawody sportowe, pokazy zaprzęgów i ogólnopolskie czempionaty. W trakcie wydarzenia można też wysłuchać koncertów zespołów folkowych, obejrzeć twórczość pań z Kół Gospodyń Wiejskich lub kupić wyjątkową pamiątkę na jarmarku z rękodziełem artystycznym.
Najciekawsze atrakcje turystyczne w Beskidzie Niskim
Główny Szlak Beskidzki
Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego liczy aż 496 kilometrów i jest najdłuższym szlakiem na terenie polskich gór. Oznaczona czerwonym kolorem trasa biegnie od wsi Wołosate w Bieszczadach aż do Ustronia w powiecie cieszyńskim. Odcinek, który ciągnie się przez malownicze tereny Beskidu Niskiego. rozpoczyna się na szczycie Huzary, wiedzie przez Hańczową, Popowe Wierchy, Przełęcz Hałbowską, Rymanów Zdrój i Tokarnię aż do Komańczy.
Magurski Park Krajobrazowy
W samym centrum Beskidu Niskiego w 1994 roku utworzono Magurski Park Krajobrazowy. Prawie całą powierzchnię chronionego terenu zajmują lasy, ale w trakcie spacerów można też trafić na pastwiska, łąki i torfowiska. W pobliżu szlaków żyją liczne zwierzęta, w tym niedźwiedzie, wilki, jelenie, salamandry i bociany czarne. Ciekawym pomnikiem przyrody jest grupa skał Diabli Kamień w miejscowości Folusz. Z oryginalnymi głazami wiąże się intrygująca legenda.
Jezioro Klimkowskie
Kolejnym malowniczym miejscem w Beskidzie Niskim jest sztuczny zbiornik zaporowy na Ropie. Akwen posłużył w filmie „Ogniem i mieczem” jako rzeka Dniepr. Jezioro Klimkowskie jest bardzo atrakcyjne dla turystów, dlatego na cyplu oddalonym o około 1 kilometr od zapory działa przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego, czyste kąpielisko oraz lokale gastronomiczne. Nad bezpieczeństwem letników czuwa WOPR i policja wodna.
Cerkiew św. Paraskewy w Nowicy
Na obszarze Beskidu Niskiego znajduje się wiele zabytkowych cerkwi. Jedną z nich jest greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy w Nowicy. Budowla leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego i reprezentuje schyłkowy typ łemkowski. Szczególną uwagę zwraca potężna wieża usytuowana nad przedsionkiem. We wnętrzu XIX-wiecznej świątyni ustawiono piękny ikonostas, ołtarz główny i ołtarz boczny, poświęcony Janowi Chrzcicielowi.
Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej
Drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na niezwykły wygląd i burzliwą historię bywa nazywany Perłą Beskidu Niskiego. Urodę świątyni docenili wybitni polscy malarze, tacy jak np. Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, którzy uwiecznili go na swoich obrazach. We wnętrzu XVI-wiecznej budowli mieści się m.in. późnogotycka chrzcielnica, późnorenesansowy ołtarz oraz ludowo-barokowe stacje Drogi Krzyżowej.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy
We wsi Libusza w powiecie gorlickim działa prywatne Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. W placówce znajdują się dwa działy. Pierwszy obejmuje przedmioty związane z tradycją górniczą i przetwarzaniem ropy naftowej. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. destylarnię nafty, modele szybów, mundury i przyrządy wiertnicze. Ekspozycje poświęcone etnografii prezentują zabytkowe meble, narzędzia wykorzystywane w pracy na roli, a także oryginalne patefony, stare radioodbiorniki i obrazy.