Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Wielkanoc Zakopane

znaleziono 15 ofert dodatkowychofert
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia

Wielkanoc w Zakopanem – przygotowania do świąt zawsze zgodnie z tradycją


Przygotowania do Wielkanocy na Podhalu zaczynają się już od Środy Popielcowej. Wszelkie zabawy, huczne imprezy kończono dzień wcześniej, a początek Wielkiego Postu stanowił i pewnie nadal stanowi cezurę w codziennym, góralskim życiu. Gospodynie dbały, by przygotowywane potrawy nie miały ani grama tłuszczu, a domownicy z utęsknieniem wyglądali nadchodzących świąt, które na nowo pozwalały cieszyć się smacznym, pożywnym jedzeniem. W czwartą niedzielę postu podtrzymywano podhalański zwyczaj „śmierztecki”, gdzie młode dziewczyny przygotowywały kukłę podobną do śmierci i z nią na czele robiły obchód po wsi, po to by na końcu utopić ją w rzece. Szczególnie odświętny charakter towarzyszył Niedzieli Palmowej zwanej w Zakopanem „Niedzielą Kwietną”, podczas której święcono „bazicki”, czyli wierzbowe gałązki przyozdobione bibułkami. Gospodynie przechowywały „bazicki” wierząc, że te zabezpieczą domostwa przed klęską, a gospodarze wkładali je pod pierwszą wiosenną orkę z nadzieją, że plony będą udane. Wielki Post pozwalał wszystkim mieszkańcom Podhala przygotować się do Wielkiego Tygodnia, któremu do dziś towarzyszą ciekawe obrzędy niespotykane w innych regionach Polski. Wielkanoc w Zakopanem to czas wypełniony prastarymi obrzędami, które od setek lat pozostają w niezmiennym kostiumie.

Wielkanoc Zakopane – ciekawe zwyczaje


W Wielki Piątek, wcześnie rano dziewczyny obcinały sobie kosmyk włosów, po czym myły włosy w strumieniu, bo to dawało nadzieję na piękną , bujną fryzurę przez cały rok. Podobnie jak i w całej Polsce, Wielki Piątek zakazywał polowych prac oraz nakazywał ścisły post. Wielka Sobota to czas święcenia pokarmów. W Zakopanem święconkę niesie się do kościoła w „kosołce”, a w niej zawsze musi znajdować się: baranek z masła, oscypek, jajka barwione cebulą, kiełbasa, słonina, moskol (placek wypiekany na blasze), chrzan, sól, cząstki ziemniaków. Z poświęconych artykułów przygotowywano smaczną, tradycyjną potrawę zwaną „świynceliną” (święconkę zalewano kwaśnym mlekiem i jedzono z jednej miski). Wielkanoc i Lany Poniedziałek stanowiły ukoronowanie świątecznych starań. Były to dni wypełnione spotkaniami, zabawą, odpoczynkiem a wszystko to przy stole, gdzie do dziś króluje tradycyjne menu.

Zakopane Wielkanoc z wyżywieniem – pomysł na rodzinne świętowanie


Warto odwiedzić stolicę Podhala podczas wiosennych świąt. Atmosfera wielkanocnej tradycji, zwyczaj i obrzędy spotkać tu można na każdym kroku. Na stronach portalu społecznościowego e-turysta pod hasłem Wielkanoc Zakopane kryje się mnóstwo ciekawych propozycji. Wiele hoteli, pensjonatów, apartamentów proponuje wielkanocny pobyt z doskonałym, tradycyjnym świątecznym wyżywieniem. Skorzystanie z takiego rozwiązania pozwala na sporą oszczędność czasu i gwarantuje, że święta na pewno będą smaczne, a co za tym idzie – udane. Zachęcamy do odwiedzenia stron portalu e-turysta. Hasło „Zakopane Wielkanoc z wyżywieniem” cieszy się ogromną popularnością.