Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Wielkanoc nad morzem

znaleziono 30 ofert dodatkowychofert
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia
Czas Wielkiej Nocy wiąże się z mistyczną i prastarą tradycją, która obecnie zyskała komercyjny wymiar. Pośpiech i nadmiar obowiązków sprawiają, że ten krótki wiosenny odpoczynek zwykle kończy się zanim zdążymy zastanowić się nad sensem świętowania. A może warto w tym roku przerwę świąteczną zorganizować nieco inaczej. Święta Wielkanocne nad morzem? Tak, to pozwoli odzyskać spokój i równowagę oraz przyniesie wyciszenie.

Święta Wielkanocne nad morzem spacerowym krokiem


Pobyt nad Bałtykiem to przede wszystkim długie spacery malowniczymi plażami, które ciągną się tu nieprzerwanie dziesiątkami kilometrów. Wszędzie pokryte są drobnym, złotym piaskiem, przetykanym gdzieniegdzie drobinkami bursztynu. Podobno najpiękniejsze lokalizacje znaleźć można między Jarosławcem, a Karwią. Z kolei najlepiej zorganizowane tereny znajdziemy w zachodniej części Wybrzeża i oczywiście w okolicach Trójmiasta. Jeśli ktoś ceni spokój i nie przepada za tłokiem to powinien zdecydować się na pobyt między Łazami a Dąbkami lub Ustką i Łebą. Warto zwrócić uwagę na tereny między Sasinem i Lubiatowem i rewiry między Juratą a Helem. Na wybrzeżu nie brakuje ciekawych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych. Świąteczne oferty przygotowują lokalne muzea, galerie, domy kultury, ośrodki wypoczynkowe, teatry i kina. Bałtyk przyciąga turystów niczym magnes. Gdzie najchętniej nocują turyści? Na stronach popularnego portalu e-turysta znajduje się mnóstwo interesujących propozycji zgromadzonych pod hasłem: „Wielkanoc nad morzem 2020”. Lokalizacje rozsiane są po całym polskim wybrzeżu. Dotyczą uzdrowisk, kurortów oraz mniej znanych, ale jakże urokliwych wiosek i nadmorskich osad.

Wielkanoc nad morzem, w cieniu kaszubskich tradycji


W dialekcie kaszubskim Wielkanoc to Jastra lub Jastrë. Obrządek rozpoczyna Wielki Czwartek i związana z nim tradycja Bożé ranë (przyniesionymi z lasu gałązkami jałowca smaga się domowników oraz napotkanych przechodniów). W ten dzień oprócz przygotowań do świąt (to dzień kraszenia jaj) chętnie sadzono też krzewy i kwiaty wierząc, że to pozwoli im pięknie kwitnąć i owocować. Wielki Piątek, Wielgi Piątk, zwany również Płaczëbóg to czas zadumy. Towarzyszy mu bardzo ścisły post, w tym dniu spożywano wyłącznie chleb i ziemniaki. Dawniej zarówno mężczyźni jak i kobiety obmywali się wieczorem w pobliskim jeziorze, co miało uwalniać od wszelkich chorób skórnych. Przed wchodem słońca zamiatano obrzędowo izby, a śmieci wyrzucano ukradkiem na podwórze i w ten sposób uwalniano magicznie domostwo od wszelkich zanieczyszczeń. W Wielką Sobotę (Wielgô Sobota) rozpalano i święcono nowy ogień, a żarzące się węgliki zabierano do domów i rozniecano nimi nowe ognisko domowe, wcześniej wygaszone. Wielka Niedziela to czas spotkań rodzinnych podczas których serwuje się prażone ryby lub śliwki z kluskami. Kaszubskie śniadanie świąteczne są skromniejsze niż w innych częściach kraju, a popularną potrawą jest prażnica, czyli po prostu jajecznica z boczkiem. Wielki Poniedziałek (Jastrowi Poniedzôłk) to czas podporządkowany smaganemu dingusowi, zwanemu też dëgusem, podczas którego kawalerowie smagają wszystkie panny brzozowymi gałązkami. Co ciekawe, drugi rodzaj dyngusa, polegający na oblewaniu kobiet wodą, nie jest w zasadzie na Kaszubach praktykowany. Wielkanoc nad morzem to dobra okazja do tego, by zachwycić się wyjątkowymi kaszubskimi zwyczajami i spędzić święta nieco inaczej niż zwykle.

Wielkanoc nad morzem 2020 z e-turystą


Popularny portal społecznościowy E-TURYSTA proponuje sprawdzone oferty noclegowe, które wykorzystać można planując świąteczny pobyt nad morzem. Hotele, pensjonaty, apartamenty przygotowują specjalne wielkanocne propozycje. Staropolska gościnność to hasło, które kultywują również gospodarze udostępniający kwatery prywatne i pokoje gościnne. Portal e-turysta pomaga w znalezieniu odpowiedniego miejsca. Wystarczy tylko zdecydować się na właściwą lokalizację, a tu możliwości są prawie nieograniczone. Do dyspozycji mamy przecież polskie, malownicze wybrzeże.