Sylwester Szklarska Poręba

znaleziono 21 ofert dodatkowychofert (5 w Szklarskiej Porębie oraz 16 w okolicy)
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia
Uroczystości związane z żegnaniem Starego i witaniem Nowego Roku pojawiły się w Polsce dopiero w XIX wieku. Tradycja przywędrowała nad Wisłę z zachodu. Początkowo świętowała jedynie arystokracja. Tradycyjnie czynili to toastem wykwintnego Tokaja, strzelając przy tym z bicza, by przegonić Stary Rok. W dworkach szlacheckich urządzano polowania, kuligi, ucztowano w gronie rodzinnym, a podczas wieczerzy składano sobie życzenia. Na stołach pojawiały się bochniaczki, szczodraki i gościńce, pieczywa wypiekane specjalnie na tę okazję. Z Nowym Rokiem wiązano spore nadzieje, dlatego dzień toczył się według szczególnych scenariuszy, wystrzegano się prac nieprzyjemnych i ciężkich, wierząc, iż: „Jaki Nowy Rok, taki cały rok.” Zwracano także uwagę na to, kto pierwszy odwiedzi dom, a pomyślność miały te rodziny, które w progu ujrzały mężczyznę. Popularna do dzisiaj tradycja witania Nowego Roku lampką szampana pojawiła się w Polsce dopiero po wojnie. Reszta zwyczajów odeszła w zapomnienie, część pojawia się jeszcze lokalnie. Dziś polowania i wróżby noworoczne ustąpiły fajerwerkom, a lampka węgierskiego Tokaja zamieniona została na toast szampanem. Właściwie tylko jeden czynnik pozostał niezmienny: radość, nadzieja i zabawa. A wśród życzeń noworocznych stale pojawiają się intencje: „by Nowy Rok nie był gorszy od Starego”.

Sylwester w Szklarskiej Porębie, czyli Nowy Rok z przytupem


Szklarska Poręba to miasto, które zyskuje na atrakcyjności zimą i nieprzypadkowo mówi się o nim „polska Alaska”, a klimat który tu panuje określa się mianem alpejski. Miejscowość położona jest w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów: Szklarki i Kamieńczyka. Szklarska Poręba to miasto, gdzie uformowały się doskonałe warunki do uprawianiu zimowych sportów, w tym także psich zaprzęgów. Szczególnie dobrze nadają się do tej aktywności szlaki, trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie zimowa aura trwa nieprzerwanie do późnej wiosny. Sylwestrowy pobyt w Szklarskiej Porębie na przełomie roku, połączyć można z aktywnością sportową. Na chętnych czekają liczne szlaki narciarskie, dedykowane amatorom zjazdów oraz miłośnikom biegania. Dobrze poczują się tu również łyżwiarze. Sylwester w Szklarskiej Porębie spędzić można na balu, imprezie klubowej lub na stoku. Od lat popularnością cieszą się również miejskie zabawy w plenerze, podczas których goście i mieszkańcy witają Nowy Rok w ferii fajerwerków, w rytmie koncertowych pląsów.

Sylwester Szklarska Poręba, według wskazówek E-turysty


Osobom planującym pobyt w mieście polecamy zasoby społecznościowego portalu E-turysta, gdzie oprócz anonsów noclegowych pojawia się również sporo przydatnych informacji. Na stronach portalu odnaleźć można propozycje pobytu w hotelach, pensjonatach, apartamentach, pokojach gościnnych i schroniskach. Właściciele obiektów przygotowują noworoczne atrakcje, specjalne sylwestrowe menu, często zapraszają na bale lub imprezy o kameralnym charakterze. Sylwester Szklarska Poręba z pomocą E-turysty na pewno należeć będzie do udanych.