Dojazd do Juraty
Dojazd do Juraty samochodem
Z oczywistych względów trasa do Juraty przebiega przez Władysławowo, Chałupy i Jastarnię. Osoby wyruszające z północno-zachodniej części Polski podróżują drogą S6 do Koszalina, a następnie DK6 przez Słupsk. W Wejherowie należy skręcić w DW218, a w Połczynie w krótki odcinek DW213. Ostatni etap stanowi DW216 od Pucka aż do celu. Wyjeżdżając z pozostałej części kraju najłatwiej skorzystać z autostrady A1 w kierunki Trójmiasta i drogi S6. Po pokonaniu odcinka DK6 należy skręcić w Redzie w DW216.
Dojazd do Juraty innymi środkami transportu
Alternatywnym środkiem transportu jest pociąg, który w sezonie wakacyjnym kursuje bezpośrednio do Juraty z wielu miejscowości w Polsce. Po 28 sierpnia trzeba przesiąść się w Gdyni do składu regionalnego. Również z Gdyni co godzinę do Juraty kursują wygodne autobusy, które odchodzą z dworca PKS. W letnim sezonie uruchamiana jest też słynna linia 666 na Hel. Trasa tego autobusu zaczyna się w Dębkach.
Gdzie zaparkować w Juracie
Wyjeżdżając do Juraty pomiędzy 1 lipca a 31 sierpnia należy się liczyć z kosztami pozostawienia samochodu w Strefie Płatnego Parkowania. Można też spróbować zatrzymać pojazd przy ulicy Świętopełka 3: znajdują się tam trzy miejsca parkingowe przy wieży widokowej i zejściu w kierunku plaży. Duży, oświetlony plac w Juracie mieści się przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego i Ratibora.
Cykliczne wydarzenia i imprezy w Juracie
Festiwal Muzyczne Lato w Juracie
Weekend w połowie sierpnia w Juracie to czas dla melomanów. Wielbiciele wysublimowanych brzmień od wielu lat spotykają się na wspaniałych koncertach w namiocie Sceny Kulturalnej, która znajduje się przy ulicy Międzymorze 2. W trakcie Festiwalu Muzycznego Lato w Juracie można wysłuchać m.in. kwartetów smyczkowych i solistów jazzowych wykonujących znane utwory w nietuzinkowych aranżacjach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Turniej Streetball
Wielu sportowych emocji dostarcza Turniej Streetball, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Jastarni. Widowisko z udziałem gorąco dopingującej publiczności ma za zadanie popularyzować uliczny rodzaj koszykówki i zachęcać do gry każdego, bez względu na jego wiek i formę fizyczną. Nie trzeba też znać wielu zasad, bo w tej odmianie popularnej gry zespołowej stosowane są tylko podstawowe reguły. Turniej odbywa się późną wiosną.
Kaszubski Festyn Ewangelizacyjny
Wieloletnim powodzeniem cieszy się Kaszubski Festyn Ewangelizacyjny, który odbywa się w Juracie pod koniec lipca. Patronami wydarzenia są Burmistrz Jastarni oraz Proboszczowie Jastarni, Kuźnicy i Juraty. Impreza obfituje w wiele ciekawych koncertów, m.in. orkiestry dętej; można wysłuchać śpiewu scholi, podziwiać Tańce Uwielbienia i inne występy. Dodatkowe atrakcje i konkursy dla dzieci zachęcają turystów do spędzenia czasu na festynie całymi rodzinami.
Najciekawsze atrakcje w Juracie i okolicy
Plaże
Największą atrakcją Juraty są oczywiście piaszczyste plaże. Na 100-metrowym odcinku, z widokiem na otwarte morze, każdego roku wypoczywają turyści z całego kraju. Można tu znaleźć niezbędne udogodnienia, m.in. osłony i bary. Do plaży, od strony ulic Międzymorze, przynależy strzeżone kąpielisko, dlatego warto się tu wybrać całą rodziną. Plażę nad Zatoką Pucką wybierają wielbiciele sportów wodnych. Zejście nr 55 służy natomiast turystom chcącym pospacerować nad Bałtykiem z psem.
Molo
Od strony Zatoki Puckiej w Juracie znajduje się długie na 320 metrów molo. Wykonana z drewna konstrukcja jest popularnym i chętnie fotografowanym miejscem codziennych spacerów wczasowiczów. Pomost powstał w latach 70. XX wieku i stanowi przedłużenie miejscowego deptaka, czyli ulicy Międzymorze. Dobrze oświetlona klimatycznymi latarniami trasa umożliwia bezstresowe przechadzki nad morzem również po zmierzchu.
Fontanna Juraty
Miejscem, którego nie sposób przeoczyć w trakcie wycieczki do kurortu, jest Fontanna Juraty przy ulicy Mickiewicza, ustawiona z okazji 75 rocznicy powstania uzdrowiska. Pomnik przedstawia litewską boginię Bałtyku, Juratę, która według legend zamieszkiwała na dnie morza w bursztynowym zamku, a po utracie ukochanego Kastytisa opłakiwała go bursztynowymi łzami. To właśnie z jej łez i roztrzaskanego przez zazdrosnego Perkuna pałacu pochodzą złociste jantary, które do dziś znajdowane są na plaży.
Wieża widokowa
W trakcie spacerów i zwiedzania okolicy warto się też wybrać na wieżę widokową, która znajduje się przy ulicy Świętopełka 3 w Juracie. Można do niej z łatwością dotrzeć pieszo, na rowerze lub samochodem. Po pokonaniu kilkudziesięciu schodów i wejściu na szczyt budowli oczom turystów ukazuje się zachwycająca panorama nadmorskiej miejscowości. Obiekt jest całkowicie bezpłatny i czynny przez całą dobę, co zachęca obserwowania malowniczych zachodów słońca.
Ścieżka Przyrodnicza Żyzne Lasy z Orlicą
Świetną propozycją na niedługi spacer dla całej rodziny jest przechadzka Ścieżką Przyrodniczą Żyzne Lasy z Orlicą, która znajduje się po zachodniej stronie Juraty, w pobliżu kościoła i parku linowego. Na 300-metrowym odcinku wyznaczono dwa stanowiska: pieszy oraz dla rowerów. Droga prowadzi przez najlepiej zachowany pomorski las brzozowo-dębowy. W warstwie runa można zauważyć orlicę pospolitą, borówkę czernicę oraz inne rośliny lubiące kwaśną glebę.
Park Linowy Ju-huu!
Pełne emocji chwile gwarantuje Park Linowy Ju-huu!, który utworzono przy ulicy Wojska Polskiego 5 w Juracie. Dostępne są trzy tory o różnym stopniu trudności, dlatego z atrakcji obiektu mogą korzystać zarówno wytrawni wspinacze, jak i początkujący, a także dzieci. Nad bezpieczeństwem gości czuwają wykwalifikowani instruktorzy, którzy przeprowadzają również podstawowe szkolenie. Park Liniowy Ju-huu! w sezonie letnim jest czynny codziennie między godziną 11:00 a 20:00.