O plaży
Plaża Ostromęcko usytuowana jest nad jeziorem Bierzwnik.
2013
W 2013 rozpoczęła się nasza przygoda z Ostromęckiem. Pierwszą rzeczą na liście „do zrobienia” było wykoszenie i oczyszczenie terenu dzisiejszych boisk oraz biwakowiska. Kolejno zostały wykonane wycinki krzaków oraz nawieziony został piach w celu stworzenia plażowego boiska. Kiedy… Pokaż więcej
O plaży
Plaża Ostromęcko usytuowana jest nad jeziorem Bierzwnik.
2013
W 2013 rozpoczęła się nasza przygoda z Ostromęckiem. Pierwszą rzeczą na liście „do zrobienia” było wykoszenie i oczyszczenie terenu dzisiejszych boisk oraz biwakowiska. Kolejno zostały wykonane wycinki krzaków oraz nawieziony został piach w celu stworzenia plażowego boiska. Kiedy wstępne prace porządkowe chyliły się ku końcowi zadbaliśmy o tablice informacyjne oraz regulaminy biwakowiska umieszczone przy każdym z czterech wjazdów. Dzięki zaangażowaniu członków klubu został wybudowany pomost tzw. „patelnia”, dwa boiska do piłki siatkowej oraz plac zabaw. Doprowadzony został prąd z rozprowadzeniem oraz rozprowadzona woda, na terenie biwakowiska znajduję się 8 punktów poboru wody. Klub ufundował toi toi do ogólnego użytku plażowiczów.
W pierwszym roku naszego urzędowania plaża prowadzona była całkowicie samodzielnie (wywożenie śmieci, koszenie, prace porządkowe oraz konserwacyjne)
2014
Dzięki dotacji Stowarzyszenia Lidera Pojezierza wyznaczone zostały miejsca biwakowe, rozprowadzony monitoring oraz przeprowadzony remont pomostu Starej Przystani.
Cały rok plaża była całkowicie prowadzona samodzielnie, urząd gminy zafundował jedynie kosze na śmieci, niestety nadal dużą część odpadów wywoziliśmy sami, wszelkie prace porządkowe oraz konserwacyjne prowadziliśmy sami.
2015
W związki z dużą ilością osób odwiedzających, złożyliśmy wniosek o postawienie znaków drogowych zapewniających bezpieczeństwo plażowiczów. Dzięki przychylności Starostwa Powiatowego, wniosku lokalnej policji oraz naszego, w czerwcu tuż przed sezonem znaki zostały postawione.
2016
Dzięki inicjatywie prezesa oraz przychylności sponsorów klubu, wyremontowany został główny pomost, niestety ze względu na brak funduszy już nie tak okazały jak kiedyś.
Dosadzonych zostało około 1000 świerków, postawiona przebieralnia oraz szachy plenerowe.
W końcówce sezonu postawiona została brama główna z 3 orłami.
We wrześniu 2016 roku na wniosek części społeczeństwa doprowadziliśmy do zakazu pływania sprzętu motorowego powyżej 5kw
Wystąpiliśmy również z wnioskiem o postawienie sanitariatów wraz z infrastrukturą oraz małego zaplecza socjalnego. Niestety nasz wniosek nie spotkał się z przychylnością Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Jednocześnie staraliśmy się o większe fundusze które były związane z pozwoleniem na zabudowę, niestety w związku z odmową Dyrekcji Lasów Państwowych zostaliśmy również pozbawieni funduszy
Dzięki współpracy z urzędem gminy doprowadziliśmy do podziału obowiązków, gmina od sezonu 2016 prowadzi prace porządkowe (tj. koszenie oraz wynoszenie śmieci)na terenie głównej plaży).
Jezioro Bierzwnik, którego nazwa wzięła się od położonej niedaleko miejscowości, to naturalny zbiornik wodny wielkości 202,93 ha i maksymalnej głębokości 12,4 m. Jest to śródleśne jezioro rynnowe, którego brzegi są urozmaicone skarpami, klifami jeziornymi, zatokami i cyplami. Jezioro wydłużone jest w kierunku południowo-północnym. Na jego południowym brzegu znajduje się wieś Ostromęcko, a na północnym krańcu osada leśna Smędowa, w której znajduje się szkółka leśna "Wielkie Buki". Brzegi porastają lasy bukowe oraz sosnowe, liczne starodrzewia z widocznymi gdzieniegdzie (szczególnie na wschodnim brzegu) spałami żywiczarskimi.
Na naszej plaży znajdują się:
plaża
przebieralnia
pola kampingowe
pola namiotowe
dwa boiska do siatkówki
miejsce na ognisko
bar
plac zabaw dla dzieci
szachy plenerowe
monitoringPola namiotowe
Dwie lokalizacje, z różnym widokiem na jezioro. Pola namiotowe są najdalszą częścią biwakowiska. „POLE NAMIOTOWE II ” sąsiaduje z boksami MINI, natomiast „POLE NAMIOTOWE I” znajduję się po prawej stronie - od strony baru oraz Ścieżki Edukacji Ekologicznej. Teren pól namiotowych jest monitorowany. W każdym miejscu istnieje możliwość podłączenia prądu.