Domki letniskowe region Mazury

znaleziono 432 oferty noclegoweoferty
Filtrowanie
Cena
Woda
Powietrze
Ziemia

Domki letniskowe na Mazurach

Kameralne domki letniskowe na Mazurach od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów. Trudno się temu dziwić, ponieważ niesamowita przyroda regionu zachwyca każdego, kto choć raz wybrał się tu na urlop. Odpoczynek na łonie natury niezwykle skutecznie pozwala zapomnieć o codziennych troskach i dodaje sił na kolejny rok pracy.
Mazury dawniej zwane Mazowszem Północnym lub Mazowszem Pruskim obecnie pod względem geograficznym są częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Iławskiego. Nazwa Mazury pochodzi od zamieszkujących tamtejsze lasy smolarzy, ale bezpośrednie pochodzenie nazwy wiązane jest z Mazowszem (Mazur – mieszkaniec Mazowsza). Region został ukształtowany przez ostatnie zlodowacenie, które pozostawiło po sobie krainę tysiące jezior i wzgórza morenowe. Choć tak naprawdę na Mazurach jezior jest ponad trzykrotnie więcej. Nikogo nie trzeba przekonywać jak atrakcyjne turystycznie są Mazury. Poczynając od jezior i zalesionych dziewiczych terenów przez bardzo rozwiniętą agroturystykę po takie perełki dla miłośników historii jak Pola Grunwaldzkie, czy jedną z kwater głównych Hitlera – Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Na terenie tym znajdziemy również kilka zamków, ale przede wszystkim wiele pomników przyrody położonych między innymi w Mazurskim Parku Narodowym oraz Wigierskim Parku Narodowym. Na Mazurach nie będą narzekali miłośnicy aktywnego wypoczynku. To centrum sportów wodnych i motorowodnych, ale coś dla siebie znajdą również miłośnicy pieszych wędrówek, rowerów, czy spływów kajakowych.

Najlepsze domki letniskowe Mazur


Planując wypoczynek w północno-wschodniej Polsce, najlepiej zajrzeć na stronę serwisu e-turysta.pl, która prezentuje liczne domki letniskowe na Mazurach. Wśród ofert znajdują się obiekty idealne zarówno dla małych rodzin, jak i dużej grupy przyjaciół. Można przebierać wśród budynków wykonanych z drewnianych bali, murowanych, typowo wakacyjnych lub całorocznych. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, np. „domki letniskowe Mazury nad samym jeziorem”, aby wyświetliły się dostępne obiekty turystyczne. Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej atrakcyjne cenowo noclegi są szybko rezerwowane, dlatego o wykupieniu miejsc warto pomyśleć ze sporym wyprzedzeniem.

Komfortowe domki letniskowe Mazur nad samym jeziorem


Najlepsza lokalizacja noclegowa to oczywiście ta w pobliżu jednego z pięknych jezior. Największym z nich jest akwen Śniardwy, który należy do grupy jezior morenowych. Ma aż osiem wysp, a połączenie systemem kanałów z sąsiednimi zbiornikami wodnymi tworzy Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Łatwo sobie wyobrazić, jak w tak pięknym rejonie pożądane są domki letniskowe. Mazury niewątpliwie są niezwykle interesujące dla wielbicieli kąpieli, żeglarzy i zapalonych wędkarzy, jednak malownicze jeziora przyciągają również przyrodników, fotografów i amatorów pieszych wycieczek. Jedną z największych atrakcji jest pole średniowiecznej bitwy z Krzyżakami, Grunwald. Znajduje się ono na południowy wschód od wsi o tej samej nazwie. Zobaczenie słynnego miejsca to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii, ale też dzieci w wieku szkolnym, dlatego warto wybrać się na łąki Grunwaldu w trakcie wakacji w domkach letniskowych Mazur. Nad samym jeziorem, czy nieco dalej – emocji nie zabraknie.

Gdzie wyruszyć z domków letniskowych na Mazurach?


Charakterystycznym elementem Mazur są stare cmentarze ewangelicko-augsburskie, często położone w malowniczych zakątkach. Do najbardziej znanych mogił należy piramida w Rapie, czyli rodzinny grobowiec pruskiej rodziny von Fahrenheid. Niezwykła budowla, otoczona drzewami, każdego roku jest celem wielu wycieczek. To jednak nie koniec niecodziennych obiektów, które można napotkać po opuszczeniu komfortowych domków letniskowych. Mazury słyną też z wczesnośredniowiecznych posągów z kamienia, tzw. bab pruskich, które prawdopodobnie pełniły funkcję nagrobną lub przedstawiały bóstwa pogańskich plemion. Wśród okazałych budynków prym wiedzie neogotycki pałac w Sorkwitach, będący niegdyś siedzibą szlacheckiego rodu von Mirbach, a następnie von Paleske. Bogata w wieże, krenelaże i zdobienia architektura doskonale komponuje się z przepięknym parkiem krajobrazowym, który zachęca do wyciszającego spaceru.
Jeżeli interesują Cie również noclegi w regionie Mazury, sprawdź naszą ofertę noclegową w okolicznych miejscowościach: