Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)
PTTK-Pod Kopą Biskupią, Jarnołtówek
od 30 zł za osobę Zapytaj o wolne miejsca
Schowek
Dodaj do schowka
Ośrodek wypoczynkowy:PTTK-Pod Kopą Biskupią
Adres:Jarnołtówek
Aktywny wypoczynek:Narciarstwo, Narciarstwo biegowe, Snowboard, Trekking, Nordic walking, Wędrówki piesze, Trasy rowerowe
  • Obiekt posiada ograniczony wpis teleadresowy. Kontakt z obiektem możliwy wyłącznie przez formularz kontaktowy poniżej. Jeżeli jesteś właścicielem obiektu i chcesz posiadać pełną prezentację, skontaktuj się z obsługą serwisu.
  • Zapytaj o wolne miejsca
PTTK-Pod Kopą Biskupią
  • PL
  • EN
  • DE
  • RU
Jarnołtówek – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy, w Górach Opawskich, w dolinie Złotego Potoku.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1268 r., w 1372 r. wspomniana została jako Arnoldi villa, a później jako Arnoldsdorff (wieś Arnolda).
Jarnołtówek, założony przez osadnika i późniejszego pierwszego sołtysa - Arnolda, należał długo do biskupów wrocławskich. Wydobywano tu złoto, odbywały się słynne procesy czarownic. Po wojnie trzydziestoletniej wybuchła epidemia dżumy. Tę podgórską wioskę często nawiedzały powodzie. Największa miała miejsce w 1903 r. Wówczas to przybyła tu aż cesarzowa Niemiec Augusta Wiktoria. W okresie międzywojennym na stokach wzniesień zbudowano wiele willi, a w dolinie Złotego Potoku domy wczasowe, sanatoria i pensjonaty. Najstarszy, wzmiankowany w XV w., obiekt to kościół pw. św. Bartłomieja, w latach 1753-1754 przebudowany został w stylu barokowym. Zniszczony podczas powodzi 1903 r., został rozebrany, a obecny neogotycki kościół wzniesiono w pobliżu starego miejsca. Zespół dworski, wzmiankowany w 1339 r., w obecnej bryle powstał w II połowie XIX wieku na miejscu dawnego dworu obronnego z XVI wieku. Z tego okresu zachowała się fosa i fragment murów.
Z 1909 roku pochodzi zapora przeciwpowodziowa, licząca 15,4 m wysokości i 50 m długości, zabezpieczająca okolicę przed wezbraniami wód Złotego Potoku. W 1939 roku wieś liczyła 1415 mieszkańców. W 1997 r. Jarnołtówek nawiedziła kolejna wielka powódź. Wody Złotego Potoku zabrały całkowicie lub znacznie uszkodziły 5 budynków mieszkalnych, zalanych zostało 8 gospodarstw i zerwane 2 mostki. W 2004 roku wioska liczyła 980 mieszkańców.

Schronisko PTTK "Pod Biskupią Kopą" im. Bohdana Małachowskiego to jedyny taki obiekt w Górach Opawskich. Położone jest na wysokości 850 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Biskupiej Kopy na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.

Inicjatorem wybudowania było Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (Schlesischer Sudetengebirgsverein, SSGV). Od końca XIX wieku niedaleko szczytu działało już schronisko "Rudolfsheim", ale znajdowało się ono w rękach prywatnych.

Projektantem i wykonawcą nowego obiektu został Georg Döring, budowniczy miejski z Prudnika i członek Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego.W lipcu 1923 r. uroczyście zatknięto wiechę i postanowiono, że schronisko otrzyma nazwę Schroniska Górnoślązaków (Oberschlesierhütte). Oficjalne otwarcie nastąpiło w lipcu 1924 r.

W związku z dużą popularnością wśród turystów już w latach 1926 - 1927 dokonano rozbudowy, powstała też nowa droga do schroniska.

Podczas II wojny światowej ruch turystyczny był mniejszy, ale nadal schronisko odwiedzali turyści. Przez cały okres niemiecki gospodarzył w nim Hans Mattner, junior z Jarnołtówka, zwany Koppa Hansem.

Górski Dom Turysty “Pod Biskupią Kopą” poleca szeroki zakres usług dla każdego turysty. Schronisko jest otwarte dla odwiedzających przez cały rok.

Doba noclegowa – 30 zł od osoby

Dla grup zorganizowanych możliwość negocjacji cen.

Dysponujemy:
- Bazą noclegową na 50 miejsc
- Komfortowe dwu- i kilkuosobowe pokoje, wspólny węzeł sanitarny na korytarzu
- Salą restauracyjną
- na 65 miejsc z barem i kominkiem, czynną w godz. 9.00 – 20.00
- Salą konferencyjną – świetlicą
- Miejscem do organizowania pikników
- z ogniskiem i grillem.

Zapewniamy również smaczną, domową kuchnię przez cały dzień oraz możliwość urządzania dyskotek.

Organizujemy:
- wczasy
- pobyty szkoleniowe
- konferencje
- zielone szkoły
- zabawy sylwestrowe i karnawałowe.

PTTK-Pod Kopą Biskupią — Udogodnienia i wyposażenie

Grill / miejsce na ognisko
Ogród

Aktywny wypoczynek w okolicy — Jarnołtówek

Narciarstwo w najbliższej okolicy
Narciarstwo biegowe w najbliższej okolicy
Snowboard w najbliższej okolicy
Trekking w najbliższej okolicy
Nordic walking w najbliższej okolicy
Wędrówki piesze w najbliższej okolicy
Trasy rowerowe w najbliższej okolicy
captchazmień obrazek
pola wymagane zostały oznaczone symbolem
Jeszcze nikt nie polecił tego obiektu.+ Dodaj swoją opinię
Zapytaj o wolne miejsca
od 30 zł za osobę
Dostępne miejsca noclegowe:
Pokój 2-osobowy30 zł za osobę
Pokój 3-osobowy30 zł za osobę
Pokój 4-osobowy30 zł za osobę
6 x
Pokój 6-osobowy30 zł za osobę
Zapytaj o wolne miejsca
Dodaj do schowka
Informacje dodatkowe:

Akceptujemy karty płatnicze: