Obiekt posiada ograniczony wpis teleadresowy, kontakt możliwy wyłącznie przez formularz kontaktowy.
Jeżeli jesteś właścicielem obiektu i chcesz posiadać pełną prezentację, zaloguj się na swoje konto.
Obiekt posiada ograniczony wpis teleadresowy, kontakt możliwy wyłącznie przez formularz kontaktowy.
Jeżeli jesteś właścicielem obiektu i chcesz posiadać pełną prezentację, zaloguj się na swoje konto.
Górki Wielkie – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna, położona u wylotu doliny Brennicy.
Górki zostały wymienione w spisie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego już w 1305 r. Od 1417 r. władał nią szlachecki ród Pięćlatów. Podział na Górki Wielkie i Małe datuje się od XVI wieku. W roku 1521… Pokaż więcej
Górki Wielkie – wieś sołecka w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna, położona u wylotu doliny Brennicy.
Górki zostały wymienione w spisie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego już w 1305 r. Od 1417 r. władał nią szlachecki ród Pięćlatów. Podział na Górki Wielkie i Małe datuje się od XVI wieku. W roku 1521 wymienia się szlacheckie Górki Wielkie. Wieś od wieków była własnością kolejnych rodzin szlacheckich: Góreckich (1521-1697), Marklowskich (1734-1802), książąt cieszyńskich.
Według austriackiego spisu ludności z 1900 w 124 budynkach w Górkach Wielkich na obszarze 1469 hektarów mieszkało 957 osób, co dawało gęstość zaludnienia równą 65,1 os./km². z tego 838 (87,6%) mieszkańców było katolikami, 114 (11,9%) ewangelikami a 5 (0,5%) wyznawcami judaizmu, 951 (99,4%) było polsko-, 5 niemiecko- a 1 czeskojęzycznymi. Do 1910 roku liczba mieszkańców wzrosła do 1034.
W 1931 na wzgórzu Bucze powstała Stanica ZHP, a następnie Centralna Szkoła Instruktorek ZHP. W samej wsi, niespełna 2 km dalej (Górki Sojka) działała Szkoła Pracy Społecznej ZHP. Do 1939 r. kierował nią twórca polskiego ruchu zuchowego, późniejszy żołnierz AK i wybitny pedagog Aleksander Kamiński (tablica pamiątkowa na budynku). W tym samym czasie organizował tu swoje młodzieżowe Uniwersytety Ludowe Józef Kret. W 1937 r., również na Buczu, rozpoczęła działalność druga w powiecie cieszyńskim Szkoła Gospodyń Wiejskich. Po II wojnie światowej oba obiekty harcerskie zajęto na cele lecznicze. Umieszczono w nich dziecięce sanatoria leczące choroby płuc i gruźlicę, które weszły później w skład Beskidzkiego Zespołu Leczniczo-Rehabilitacyjnego z siedzibą w Jaworzu. Sanatorium w Sojce zlikwidowano w 1999 r., natomiast Bucze od 2000 r. funkcjonuje jako samodzielny Dziecięcy Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny.
W 1922 dawny dwór Marklowskich zakupił i zamieszkał w nim wraz z rodziną Tadeusz Kossak ze słynnej rodziny artystów-malarzy. W dworze tym mieszkała i tworzyła jego córka, pisarka Zofia Kossak-Szczucka, 2. voto Szatkowska. Ostatnie mieszkanie pisarki w domku ogrodnika (od 1957 r.) zamieniono na poświęcone jej muzeum biograficzne, będące oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Grób pisarki znajduje się na miejscowym cmentarzu, a na kościele i domu katechetycznym umieszczono pamiątkowe tablice.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie bielskim.
W Górkach Wielkich urodzili się Walenty Krząszcz (1886-1959) – nauczyciel wiejskich szkół, jeden z czołowych przedstawicieli cieszyńskiego pisarstwa regionalnego, oraz Franciszek Żertka - gawędziarz i pamiętnikarz.
Oferujemy zakwaterowanie w pokojach 2-5 osobowych w dwóch budynkach (łazienka w korytarzu), posiadamy również apartament 4 - osobowy z kuchnią i łazienką.
Sport.
Posiadamy boisko do siatkówki, pomieszczenie do tenisa stołowego oraz tarczę do lotek.
Parking i plac zabaw dla dzieci.
Dla przyjeżdżających samochodami parking na terenie posesji.
Dla Dzieci przygotowaliśmy plac zabaw z huśtawkami oraz piaskownicą.
Zwierzęta.
Posiadamy kury, króliki i wolno chodzącego psa. Istnieje możliwość przyjazdu z własnymi drobnymi zwierzętami.
Wypoczynek na świeżym powietrzu.
Nasi wczasowicze mogą oderwać się od codziennego przebywania w miejskim powietrzu i wypoczywać w zaciszu brzózek na przygotowanych specjalnie do tego celu ławach.
Zadaszony grill.
Dla Gości lubiących posiedzieć przy ognisku i deszcze nie straszne, gdyż zbudowane jest zadaszone palenisko, które łatwo można przekształcić w grill.
Rzeka.
W odległości 50m od domu płynie rzeka Brennica, w lecie możliwa jest w niej kąpiel (dla niektórych nawet w marcu jest już wystarczająco ciepła by popływać). Woda jest na tyle czysta, że zapaleni wędkarze mogą próbować złowić Pstrąga (nie wszystkim się udaje).
Góry.
Okoliczne góry należą do przedgórza cieszyńskiego będącego cześcią Beskidu Śląskiego. Są to niewysokie góry (700-1000 mnpm) w sam raz na piesze wędrówki. Na miejscu właściciele dopomogą w wyborze trasy odpowiedniej do uczestników wycieczki. Nasze położenie u wylotu doliny Brennicy pozwala na oglądanie takich szczytów jak Bucze, Zebrzydka, Łazek, Czupel, Cisowy Wielki i Mały oraz Lipowski Groń.
Pobliskie miejscowości.
Warto będąc u nas zwiedzić okoliczne miejscowości jak Cieszyn, Wisła, Brenna, Ustroń, Skoczów oraz wiele innych.
Inne atrakcje pobytowe:
- Jazda konna w odległości 2 km od naszego domu.
- Najbliższy wyciąg narciarski w Brennej w odległości 6 km.
- Kompleks sportowy z krytym basenem w odległości 7 km.
- Zbieranie jagód i grzybów w pobliskich lasach.
- Zimowe kuligi.
Atrakcje turystyczne w regionie:
- Dogodne połączenia komunikacyjne.
- 5 przejść granicznych, drogowych do Republiki Czech i 3 na szlakach turystycznych.
- Przejście graniczne na szlaku turystycznym do Republiki Słowacji.
- 44 wyciągi narciarskie (Cieszyn, Brenna, Skoczów, Istebna, Ustroń, Wisła).
- 2 kolejki krzesełkowe na Czantorię i Polanicę, letni tor saneczkowy na Czantorii.
- 5 przystani wodnych (Cieszyn, Brenna, Skoczów, Ustroń, Wisła).
- 6 konnych klubów jeździeckich (Cieszyn, Górki Wielkie, Goleszów, Jawornik, Ochaby).
- 10 rezerwatów przyrody, możliwość obserwacji życia ptaków i zwierząt.
- 300 km turystycznych szlaków pieszych i 800 km szlaków rowerowych po polskiej i czeskiej stronie.
- Nowoczesna, kryta pływalnia "Delfin" w Skoczowie.
- Plaże nadrzeczne (Wisła, Brenica), tereny wędkarskie i myśliwskie.
- Park leśnych niespodzianek (mini ZOO) w Ustroniu.
- Kąpiele solankowe, zabiegi rehabilitacyjne (Ustroniu, Zawodzie).
- Loty na lotniach i paralotniach (Tuł, Czantoria, Równica, Ochodzita).
- Żywy folklor beskidzki, przez cały rok imprezy kulturalne, sportowo-rekreacyjne.
- Zabytkowe zamki, pałace, muzea, kościoły, galerie, izby regionalne.
- Oryginalna, reguionalna kuchnia.
- Gęsta sieć gastronomiczna.
Cieszyńskie Stowarzyszenie Natura-Pod Psem — Udogodnienia i wyposażenie
Parking
Grill / miejsce na ognisko
Ogród
Plac zabaw dla dzieci
Piaskownica
Cieszyńskie Stowarzyszenie Natura-Pod Psem — Rozrywka
Najczęściej zadawane pytania dotyczące oferty noclegowej
Czy na terenie tego obiektu można zaparkować samochód?
Jeżeli wybierasz się tutaj samochodem, to z pewnością interesuje Cię, czy będzie możliwość bezpiecznego zaparkowania pojazdu. Ten obiekt deklaruje, że posiada parking lub w jego najbliższej okolicy jest możliwość zaparkowania.
Jakich cen noclegów należy się spodziewać w tym obiekcie?
Ceny w obiektach noclegowych mogą zależeć na przykład od standardu pokoju, sezonu czy długości pobytu. Jeżeli interesuje Cię bardziej szczegółowy cennik noclegów tego obiektu, to zobacz tutaj.
Czy ten obiekt posiada pokoje z własnymi łazienkami?
Obiekt deklaruje, że w swojej ofercie posiada pokoje z własnymi łazienki. Szczegółowe informacje uzyskasz od właściciela obiektu.