Wernisaż Wystawy W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960

Wernisaż Wystawy W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960
Na pięćdziesięciu czarno-białych oraz kolorowych fotografiach zobaczą Państwo, jak wyglądał proces przywracania normalności w codziennych zajęciach miasta
Gdzie?
Muzeum Narodowe - Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Kiedy?
11 maja 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wernisaż wystawy, który odbędzie się już 11-go maja 2018 roku, w Muzeum Narodowym - Gdańskiej Galerii Fotografii (Zielona Brama), znajdującym się przy ulicy Długi Targ 24. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne. Na wystawie będą zaprezentowane fotografie, pochodzące z norymberskiego Miejskiego Archiwum. Pierwszy raz wystawa była udostępniona publice niemieckiej w roku 2017, Dwór Rzemieślników (Handwerkerhof), Norymberga. Fotografie eksponowane na niej dokumentują natomiast pierwsze dekady historii powojennej tego miasta, bardzo sławnego przed wybuchem II wojny światowej z zachowanej niemal idealnie zabudowy średniowiecznej, z tworzących oraz mieszkających tutaj różnych artystów, jak na przykład: Wita Stwosza, czy Albrechta Dürera. Właśnie tu w latach od 1945 do 1949 odbywały się najważniejsze procesy dotyczące zbrodniarzy wojennych. Norymberga, tak jak Gdańsk, w roku 1945 została zniszczona w niemalże 90 %. Wszystko zamieniło się w gruzy, tak stare miasto ze swymi mieszczańskimi domkami, kościółkami, alejkami oraz placami. Połowa ludzi mieszkających w mieście nie posiadała dachu nad głową.

W krótkim czasie po skończonej wojnie podejmowano się inicjatyw, które miały na celu zmierzać do dźwignięcia miasta z tych zgliszcz, między innymi w granicach architektonicznego konkursu, który dotyczył odbudowy starego miasta, w roku 1947, jak również Wystawy Niemieckiej Budowlanej, z roku 1949. Wtedy to powstał pierwszy szkic dotyczący odbudowy, który połączył w sobie wcześniejszy charakter historyczny miasta, rok 1947 z wymogami aglomeracji nowocześniejszej. W taki właśnie sposób udało się z jednej strony zrekonstruować zamek cesarski, który stanowił symbol Norymbergi i mury obronne stojące wokoło starego miasta, zaś z drugiej strony zostały zaprojektowane budynki w duchu architektury nowoczesnej, jak między innymi: Bawarski Bank Państwowy, znajdujący się na placu świętego Wawrzyńca oraz wieżowiec biurowy z placu Plärrer. Zdjęcia zgromadzone na naszej wystawie ukazują nie jedynie spotkanie tradycji i nowoczesności, ale także oddają nastrój, który ogarnął ludzi w ich drodze do gospodarczej odnowy, ku nowej świetności tego miasta, lata 1945-1960.

Na pięćdziesięciu czarno-białych oraz kolorowych fotografiach zobaczą Państwo, jak wyglądał proces przywracania normalności w codziennych zajęciach miasta, obejrzycie powstające place zabaw dla dzieci oraz ślizgawki, na których już się bawią, ulice zapełniające się pojazdami, modernistyczne, nowoczesne budynki stające w miejscu tych, jakich nie udało się już zrekonstruować i w końcu odbudowane z wielką starannością oraz trudem - zabytki. Zdjęcia te powstawały sukcesywnie ze zlecenia referatu budownictwa miasta, który od 1890 roku dokumentował konsekwentnie postęp budowlanych inwestycji oraz miejskie życie. Do Archiwum Miejskiego zdjęcia te trafiły w 1993 roku.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl