Wernisaż Wystawy Piotr Kalmar Dziewanowski - Rysunki

Wernisaż Wystawy Piotr Kalmar Dziewanowski - Rysunki
Artysta jest pasjonatem rysunku, który na co dzień jest zajęty konserwacją zabytków wydobywanych z dna Morza Bałtyckiego.
Gdzie?
Oliwski Ratusz Kultury
Opata Rybińskiego J. 25, 80-320 Gdańsk
Kiedy?
6 sierpnia 2019 od 19:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Fundacja Wspólnota Gdańska

Piotr Dziewanowski, pseudonim Kalmar przyszedł na świat w roku 1983, w mieście Gdańsk. Tutaj artysta pracuje oraz mieszka. Jest pasjonatem rysunku, który na co dzień jest zajęty konserwacją zabytków wydobywanych z dna Morza Bałtyckiego. W ciągu kilku ostatnich lat połączył swą pasję rysowniczą oraz konserwatorską, kiedy tworzył rysunki zabytków monografii, które poświęcone były przemianom w rzecznym szkutnictwie w naszym kraju, jak również Miedziowcowi, statkowi średniowiecznemu, który został odkryty w Zatoce Gdańskiej.

Jest autorem kilku wystaw w Gdańsku (rok 2018 Fajna sztuka, Degustatornia; rok 2017 Graciarnia; rok 2016 Vinifera, w Protokulturze, rok 2015 Arthouse; rok 2009 WiMBP) i murali znajdujących się w lokalach gdańskich (Graciarnia, Rednek, Degustatornia, czy Na Okrągło). Ponad to artysta jest twórcą projektu rysunkowego Kalmaryzacja, który obejmuje prace z różnych tematów: zaczynając od prześmiewczych kończąc na nieco poważniejszych. Wielkim poczuciem absurdu artysta zaraził się od samego Monty Pythona i od Juliana Antonisza. Natomiast mrok odkrył tylko dzięki twórczości samego Zdzisława Beksińskiego. Posiada twórcze podejście do ojczystej mowy, co często jest widoczne w dość nieoczywistych hasłach, używanych w pracach. Motywem powtarzającym się w kalmaryzacyjnej twórczości także są dziwaczne zwierzęta oraz mechanizmy. W trakcie wernisażu swe wiersze zaprezentuje Państwu Tadeusz Dziewanowski, który jest tłumaczem i poetą, a prywatnie ojcem Kalmara.

Tadeusz Dziewanowski przyszedł na świat w roku 1953, w mieście Gdańsk. Swe wiersze, recenzje, tłumaczenia, czy aforyzmy publikował, między innymi w: Protokole Kulturalnym oraz Toposie. Jego utwory, tłumaczone przez Daniela Bourne'a, były prezentowane w periodykach amerykańskich dotyczących właśnie literatury. To współzałożyciel Wrzeszczańskiej Konfraterni Twórców, pod nazwą: "Tawerna Psychonautów". Debiutancki tomik wierszy artysty, nosi tytuł: "Siedemnaście tysięcy małpich ogonów" i zdobył on nagrodę w Konkursie Ogólnopolskim Literackim, brzmiącym: "Zloty Środek Poezji". Ponad to artysta należy do Klubu Poetów (Gdańsk) oraz Dead Good Society (Liverpool).

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 6-go sierpnia 2019 roku, do gdańskiego Ratusza Kultury w Oliwie, znajdującego się przy ulicy Opata Rybińskiego J. 25. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00 i jest bezpłatne. Organizatorem natomiast jest Fundacja Wspólnota Gdańska.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl