Wernisaż Wystawy "Faktory pamięci" Wojciech Mendzelewski

Wernisaż Wystawy "Faktory pamięci" Wojciech Mendzelewski
Aktywność, tempo funkcjonowania dzisiejszego świata i szum informacyjny powodują, iż ludzie stają się niewrażliwi na różne przejawy doświadczeń, na faktory pamięci.
Gdzie?
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
Kiedy?
25 kwietnia 2018 od 17:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Pamięć jednostki funkcjonuje na sposoby świadomy bądź nieświadomy w związku ze zbiorową pamięcią przez przywoływanie oraz interpretację minionych doświadczeń oraz wydarzeń, kształtuje ludzką tożsamość i teraźniejszość oraz ma wielki wpływ na naszą przyszłość. Natomiast niepamięć równo ze wspomnieniem staje się społeczną czynnością, która jest osadzona w granicach wiadomości, w społecznych strukturach, które starają się zjednoczyć myślenie ludzkie oraz dzięki którym nie robią się rekonstrukcje z przeszłości.

Prezentacja stawia sobie za cel postawienie pytań, które dotyczą pamięci i niepamięci, zaś w aspekcie zbiorowym, indywidualnym, kulturowym, a także społecznym. Lepiej jest pamiętać, a może zapomnieć? - pytanie to, obecnie, częściej towarzyszy ludzkości. Pamięć miejsc, pokoleń i zdarzeń. Dialog. Indywidualna pamięć. Zbiorowa pamięć. „Kultura pamięci”. Może wygodniej oraz łatwiej jest nie pamiętać? Jeżeli trudno jest nie pamiętać, czy nie zapomnieć...

Aktywność, tempo funkcjonowania dzisiejszego świata i szum informacyjny powodują, iż ludzie stają się niewrażliwi na różne przejawy doświadczeń, na faktory pamięci. Można przywołać tutaj słowa J. Assmanna: kulturowa pamięć jest skoncentrowana na punktach pochodzących z przeszłości, które krystalizują się z biegiem czasu jako „figury symboliczne”, a na nich oparta jest nasza pamięć. Przestaje ona być właśnie dlatego przestaje być ona nierzeczywista, natomiast staje się rzeczywistością, mającą siłę sprawczą oraz normatywną w społecznym życiu.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Wojciech Mendzelewski - przyszedł na świat w roku 1969, w mieście Lublin. Jest on absolwentem IWA UMCS, również Lublin. Otrzymał dyplom z pracowni rzeźby profesora Sławomira Mieleszko, rok 1994. Ponad to zdobył doktorat, Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki, Kraków, rok 2007. Natomiast od roku 1997 był pracownikiem dydaktycznym i pracował w Zakładzie Rzeźby Artystycznego Wydziału , Lublin, UMCS. W latach od 2009 do 2012 adiunkta - Zakład Rzeźby oraz Technik Szklarskich profesora Adama Myjaka, Lublin, WA UMCS. Teraz jest adiunktem - Zakład Rzeźby oraz Technik Szklarskich doktora habilitowanego Ireneusza Wydrzyńskiego. Lata 2006 do 2007 przyniosły mu pracę w charakterze asystenta na Wydziale Artystycznym (Uniwersytet Rzeszowski).

A od maja roku 2010 Prezes ZPAP Lubelskiego Okręgu. W jego artystycznym dorobku znajduje się dwadzieścia jeden indywidualnych wystaw, a także udział w pokazach zbiorowych, tak w kraju, jak i za granicą. Jest także autorem plenerowych rzeźb: w Inowrocławiu, Jaworznie, Józefowie, Mrągowie, Pucku, Lublinie. Wojciech Mendzelewski jest uczestnikiem oraz laureatem licznych konkursów rzeźbiarskich.

Zapraszamy Państwa zatem już 25-go kwietnia 2018 roku, do Ustki, do Centrum Aktywności Twórczej, znajdującego się przy ulicy Zaruskiego M. 1 a. Zaczynamy o godzinie 17:00, wydarzenie bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl