Wystawa „Światłem pisane”
Projekt warsztatowo-integracyjny „Światłem Pisane” został zrealizowany dzięki słupskiej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i odwołuje się ku historii fotografii i zabytków słupskiego regionu
Gdzie?
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Zaruskiego M. 1a, 76-270 Ustka
Kiedy?
18 grudnia 2019
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Magię oraz wyjątkowość miejsc tworzy historia, otoczenie, jak również sami ludzie, jacy stykają się bezpośrednio z nimi. Sposoby, w jaki opisywane są miejsca - to jest kluczowe. Opowiadać o magii miejsc wbrew pozorom nie jest łatwo. Bo czy słowa potrafią oddać to, co jest ulotne? Czy potrafią uchwycić genius loci?

3 wyjątkowe miejsca znajdujące się na mapach Ustki oraz Słupska: Baszta Czarownic, Latarnia Morska i Żydowski Dom Przedpogrzebowy projektu warsztatowo-fotograficznego, pod tytułem: „Światłem Pisane”. Został zrealizowany przez pół roku, tak więc nieśpiesznie, jednak z atencją, tak do samych miejsc, a także narzędzi, jakich używaliśmy do opisania wyjątkowych obiektów.

Projekt warsztatowo-integracyjny „Światłem Pisane” został zrealizowany dzięki słupskiej Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej i odwołuje się ku historii fotografii i zabytków słupskiego regionu - już wcześniej wspomnianych trzech wyjątkowych obiektów. Tym samym projekt nawiązuje ku tożsamości kulturowej mieszkańców i miejsca. Jego głównym celem było zagłębianie się w historię i równocześnie umożliwianie poznawania tradycyjnych technik tworzenia obrazu - rayogramów lub camery obscury. Budynki przez nas wybrane stały się równocześnie miejscami oraz narzędziami realizacji tegoż projektu.

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Ów projekt miał także na celu zintegrowanie lokalnej społeczności, jak również jej edukację, nadawanie nowych znaczeń miejscom historycznym, umożliwianie dostępu do kultury. Kilka miesięcy, dzięki naszym wyjątkowym artystom, których zaprosiliśmy do wspólnej pracy i uczestnikom warsztatów, w 3 obiektach miały miejsce cykliczne wykłady oraz warsztaty.

Z pomocą wykorzystania konstrukcji budynków powstawały instalacje instalacje camera obscura, podobnie jak te, które były niegdyś tworzone w basztach oraz wieżach, aby zarejestrować obrazy widziane ze szczytów. Artyści i uczestnicy weszli do miejsc niedostępnych na co dzień w większości dla zwiedzających. Mieli również możliwość zobaczenia oraz poznania ich, jednak głównie wykorzystywania przestrzeni wewnętrznych do działań artystycznych, w czasie których światło zapisywało obrazy niecodzienne. Uczestnicy ponad to poznawali unikatowe techniki nieoczywistej fotografii oraz tej niejednoznacznej.

Uczestnicy projektu mieli także możliwość integracji, eksperymentowania, edukacji, jednak głównie opisania niewerbalnie i światłem 3 niezwykłych miejsc. Zatem czy udało się uchwycić genius loci? Właśnie na te oraz inne pytania będzie można uzyskać odpowiedzi podczas wystawy podsumowującej projekt w samym Centrum Aktywności Twórczej i w Baszcie Czarownic. Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 18-go grudnia 2019 roku, do Ustki, do Centrum Aktywności Twórczej, przy ulicy Zaruskiego M. 1 a. Wydarzenie jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl