Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż Wystawy "Autochrom – triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej"

Wernisaż Wystawy "Autochrom – triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej"
 
Autochromy, które dla Państwa eksponujemy pochodzą z prywatnych zbiorów Soizic Audouard oraz Elisabeth Nora, jak również kolekcji spadkobierców Lumière
gdzie?Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów
Cystersów 18, 80-330 Gdańsk
kiedy?30 czerwca 2017 od 18:00
organizatorMuzeum Narodowe w Gdańsku

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na wystawę, która zorganizowana będzie w Narodowym Muzeum (Gdańsk), już od 30 czerwca 2017 roku. Wystawa postara się przybliżyć widowni istotę autochromu, magiczną atmosferę oraz przydatność medium barwnego dla udokumentowania rzeczywistości sprzed więcej niż stu lat. Jest to technika bardzo oryginalna, więcej - praprzodek cyfrowej fotografii jako pierwsza barwna fotografia na płytkach szklanych opatentowana została w roku 1907, a opatentowali ją bracia Lumière.

Louis i Auguste Lumière byli głównie znani z innego, również rewolucyjnego wynalazku - kinematografu. W krótkim czasie rozpoczęli produkowanie szklanych płyt z barwioną specjalnie emulsją skrobiową, a służyły one, by móc utrwalić światło kolorowe. Z tego wynalazku epokowego, można rzec, korzystali zawodowi fotografowie, z wielkim entuzjazmem zresztą, ale również amatorzy. I działo się tak do trzydziestych lat XX wieku, dokładniej do popularyzacji trójwarstwowej technologii fotografii. Był to celuloid od firmy Kodak.

Premierowa wystawa w naszym kraju unikalnej, francuskiej kolekcji, która była prezentowana w roku 2013, w granicach programu: "Europejska Stolica Kultury - Marsylia". Autochromy, które dla Państwa eksponujemy pochodzą z prywatnych zbiorów Soizic Audouard oraz Elisabeth Nora, jak również kolekcji spadkobierców Lumière, a także innych publicznych i prywatnych europejskich zbiorów. Prócz licznych prac anonimowych na tej wystawie zostaną pokazane autochromy, które zrealizowali sławni fotografowie, jak na przykład:

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

* August oraz Louis Lumiere
* Alfred Stieglitz
* Paul Haviland
* Leon Gimpel
* Jules Gervais
* Jean Baptiste Tournassoud
* Heinrich Kühn
* André Hachette
* Courtellemont

Wystawie, kontekstu polskiego doda prezentacja multimedialna twórców autochromu - naszych, rodzimych:

* Stanisława Krygowskiego, który żył w latach od 1868 do 1944 roku - zbiory Ośrodka Centralnego Górskiej Turystyki (PTTK - Kraków)
* Tadeusza Rzący, który żył z klei w latach od 1868 do 1928 - zbiory Muzeum Historii Fotografii, miasto Kraków

Twórcy Ci, jak do tej pory byli niedoceniani, tak jak na to zasługują. Jako pionierzy krajowi autochromowej techniki zarejestrowali fotografie barwne Tatr oraz wsi polskiej.

Trzeba przyznać, że autochrom w pełni zdołał zrewolucjonizować fotografię, ale nawiązywał on stylistycznie do epoki oraz jej gustu, a także do piktorializmu. Uważano go za sposób łatwy w odtworzeniu rzeczywistości, jednak dla amatorów stawał się dobrą okazją do utworzenia archiwów ze swych podróży, dokumentowania swych rodzin, czy piękna natury, ale również politycznych wydarzeń. Tematyka około stu prac, które pojawią się na naszej wystawie w Narodowym Muzeum Gdańskim głównie obejmuje nadmorski pejzaż oraz górski, czy miejski, pojedynczy, a także zbiorowy portret, czy martwe natury. Na autochromach pojedynczych zaobserwować można przykłady fotografii medycznych lub też biologicznych. Prócz oryginalnych autochromów zostaną zaprezentowane powiększenia podświetlane fotografii oraz liczne sprzęty do oglądania jej, jak na przykład:

* latarnie magiczne
* stereoskopy
* diaskopy (kolekcja Elisabeth Nora i Soizic Audouard.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl