Wernisaż Wystawy Javier Rodríguez "Cobra"
Bohater główny, niemalże jak w szpiegowskim kinie, nie bacząc na zagrażające mu niebezpieczeństwo, próbuje odnaleźć byłego agenta wywiadowczej instytucji, pod nazwą: La Oficina
Gdzie?
Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia"
Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk
Kiedy?
13 marca 2020 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
CSW Łaźnia

Javier Rodriguez jest artystą chilijskim, który zajmuje się fotografią i rysunkiem. Doktorat ze sztuk pięknych zyskał na hiszpańskim Universidad Politécnica de Valencia. Wykłada w charakterze profesora malarstwa i rysunku w Chile. Problematyka twórczości artysty oscyluje niezmiennie wokoło zagadnienia zła.

W cyklu rysunkowym, pod tytułem: „Cobra” prezentowanym w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" Javier Rodríguez postara się zrekonstruować nową historię Chile, zaś obszarem śledztwa artysty są przypadki tortur dokonywanych przez przedstawicieli aparatu państwowego w Chile w przeciągu ostatnich 10 lat. Dochodziło do nich w szerokim kontekście przemocy strukturalnej zwanej post-dyktaturą, w czasach obalenia rządów generała Pinocheta i po nich. W swej pracy Rodríguez sięgnie po język historycznego eseju, grafiki politycznej, powieści szpiegowskich i kina mieszając stylistyki, które charakterystyczne są dla fotorealizmu oraz ekspresjonizmu.

Bohater główny, niemalże jak w szpiegowskim kinie, nie bacząc na zagrażające mu niebezpieczeństwo, próbuje odnaleźć byłego agenta wywiadowczej instytucji, pod nazwą: La Oficina, czyli organizacji działającej w pierwszych latach demokratycznych przemian. Więzień opowiada bohaterowi o stosowanych procederach oraz o jego związkach z CNI (tajna policja Pinocheta), jak również o kilku przypadkach torturowań z lat od 2011 do 2013. Miejsce akcji: stara łódź/statek nękany przez silną burzę.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Ta opowieść nie jest jedynie prostą rekonstrukcją historyczną faktów. Artysta w swych pracach zawiera również filozoficzną refleksję dotyczącą pojęcia zła, jakie łączy przypadki współczesnych torturowań z torturami jakie występowały w czasach dyktatury. Głównym celem takich działań jest zrozumienie jak opłakane bywają skutki przemocy strukturalnej pozostawionej przez Pinocheta.

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 13-go marca 2020 roku, do gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", znajdującego się przy ulicy Jaskółczej 1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl