Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Uroczyste Otwarcie Wystawy Obrazów Ryszarda Zielenia. „Co się komu w duszy gra...”

Uroczyste Otwarcie Wystawy Obrazów Ryszarda Zielenia. „Co się komu w duszy gra...”
 
Pejzaże, które prezentuje na tej wystawie Ryszard Zieleń to świadomy wybór spośród prac z wielu kolejnych lat.
gdzie?Biblioteka na Strzyży
Frederyka Chopina 40, 80-272 Gdańsk
kiedy?13 października 2017 od 18:10
za ile?bezpłatnie
organizatorWojewódzka Biblioteka Publiczna

Ryszard Zieleń: "Patrzę i nie widzę. Często przechodzę obok, pozornie nieciekawych zabudowań, zwyczajnych drzew, kiczowatych oczek wodnych. Właściwie nie zdaję sobie sprawy z faktu, że to nuda rutyny pozbawiła wszystkie te elementy pierwiastka piękna niepowtarzalności i indywidualności. Patrzę i nie widzę. Jeśli jednak uda mi się wytonować w sobie codzienny, uciążliwy hałas, to wówczas pojawi się to, co najłatwiej określić banalnym "co nam w duszy gra...". Pojawi się ten pierwiastek melancholii, o który zupełnie się nie podejrzewaliśmy. Nie sądziliśmy, że jeszcze w nas istnieje ta iskra...".

Pejzaże, które prezentuje na tej wystawie Ryszard Zieleń to świadomy wybór spośród prac z wielu kolejnych lat. Obrazy zostały wykonane wielowarstwową woskową techniką. Artyście towarzyszy nadzieja, że to co wykreował, efekt muzyki duszy doprowadzi do interakcji z odbiorcami sztuki.

Wystawę obrazów Ryszarda Zielenia zatytułowaną „Co się komu w duszy gra...” będzie można obejrzeć do 8 listopada w Bibliotece na Strzyży w Gdańsku, przy ulicy Fryderyka Chopina 40. Organizatorem wystawy jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Ryszard Zieleń to artysta malarz, który urodził się i wychował w Gdańsku. Nauki pobierał w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Ryszard Zieleń to grafik komputerowy, malarz, a także elektronik i specjalista od spektrograficznych badań. W dorobku naukowym ma współpracę z Katedrą Archeologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Publikował artykuły, których tematyka dotykała metalograficznych badań z zakresu wielbarskiej kultury. Artysta pozostaje w kręgu zainteresowań antropologią kulturową, mediewistyką, ikonami oraz sztuką i kulturą Japonii. Malarz nie ukrywa, że ceni dobrą kuchnię oraz doskonałe wina. Nie przechwalając się, stwierdza, że sam również dobrze gotuje. To entuzjasta kwalifikowanej turystki pieszej oraz rowerowej. Otrzymał tytuł Honorowego Dawcy Krwi. Przyjaciele twierdzą, że obdarzony jest sporym poczuciem humoru.

W sztuce lubi łączyć dawne techniki malarskie (jajowa tempera, woskowe techniki) ze współczesnym punktem widzenia. Odnajduje przyjemność we własnoręcznym przygotowaniu farb z pigmentów. Często sięga po techniki olejne, maluje gwaszem, woskowymi i olejnymi pastelami. Malarstwo Ryszarda Zielenia ma wielowarstwowy kontekst. Klimat wzbogacają laserunki, które pod wpływem różnego oświetlenia wydobywają z prac niebanalny klimat i wskazują na różne aspekty prac.

Prace artysty odnaleźć można w prywatnych zbiorach w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii, Japonii, USA, Grecji. Artysta współpracował z Zeidler Art Galery - Gdańskim Kantorem Sztuki, gdańską Galerią ARCHE, Anzelm Gallery lubelską Galerią Sztuki Współczesnej oraz Galerią Zamek z Lublina.

Ostatnie indywidualne wystawy zorganizowane zostały w Bibliotece Manhattan Wrzeszcz Gdańsk. Tytuł wystawy - „Znaki” pastele woskowe. Wystawa z roku 2014. Kolejna wystawa miała miejsce w tej samej przestrzeni - Gdańsk Wrzeszcz. Tytuł wystawy: „Czy to oni tworzą muzykę, czy to muzyka ich tworzy…” woskowe pastele z 2015 roku. W 2016 roku przyszła kolej na Galerię „Sztuka Wyboru” Wrzeszcz Gdańsk. Wystawa nosiła tytuł „Rytmy Kaszub” - woskowe pastele z 2016 roku. W końcu Biblioteka Mysz i Kot w Gdańsku Wrzeszcze z wystawą zatytułowaną „Rytmy Kaszub II” - woskowe pastele z 2017 roku.

Ważniejsze wystawy zbiorowe: w BWA Sandomierz i BWA Tarnów; Wystawa zatytułowana “Temat muzyczny w malarstwie” w roku 1986 i “Temat muzyczny w malarstwie” w roku 1987 w BWA Tarnów oraz BWA Sandomierz. W 1991 roku artysta bierze udział w II Biennale Konkursu Ogólnopolskiego “Barwy Dźwięku”.

Aktualnie, Ryszard Zieleń, przygotowuje kolejne serie obrazów. Cykl nosi tytuły: - „Limenes między tam i tu” oraz „Psalmy”. Oprócz działalności malarskiej, Ryszard Zieleń pisze prace na temat szeroko definiowanego rytmu w sztuce.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl