Wernisaż Wystawy "Kulturalne kwadraty" Marka Rogali

Wernisaż Wystawy "Kulturalne kwadraty" Marka Rogali
Wystawa w gdańskiej Sztuce Wyboru jest swego rodzaju eksperymentem, ponieważ autor pragnie wyciągać kwadraty z sieci, później je wydrukować i pokazać Państwu.
Gdzie?
Sztuka Wyboru
Juliusza Słowackiego 19, 80-257 Gdańsk
Kiedy?
21 lutego 2020 od 19:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Sztuka Wyboru

Marek Rogala mieszka w Trójmieście od trzynastu lat. Swoją przygodę rozpoczął w mieście Sopot, a następne było miasto Gdynia. Teraz mieszka w Gdańsku i póki co tak zostanie. Po roku życia w potrójnym mieście zorientował się, iż to właśnie jest jego miejsce na Ziemi oraz poczuł potrzebę płynącą od wewnątrz, by zrobić coś fajnego, czy dobrego i równocześnie przydatnego dla tegoż miejsca. Właśnie w taki sposób powstała eskaem.pl - szybka kultura miejska. Formuła zmieniała się na przestrzeni czasu.

Były zatem kwadraty dla wydarzeń, które układały się w ogromną planszę na stronie internetowej, przez jakiś czas pojawiały się reportaże, fotorelacje, recenzje, również pojawiały się kwadraty tygodniowe, a aktualnie pojawia się codziennie kwadrat na każdy dzień. Artysta rano wstaje przed pracą, przeszukuje Internet i wybiera, pisze, rysuje, wycina, robi zdjęcia, chwile bawi się kwadratem na komputerze, tak powstaje. Co dzień inny, czasami mniej, czy bardziej podobny do innych, jednak niepowtarzalny. Eskaemka jest uzależnieniem artysty, bez niej jest mu źle. Parę razy próbował to porzucić. Już jednak wie, że nie uda mu się ta sztuka.

Wystawa w gdańskiej Sztuce Wyboru jest swego rodzaju eksperymentem, ponieważ autor pragnie wyciągać kwadraty z sieci, później je wydrukować i pokazać Państwu. Pragnie również pokazać, jak powstają jego prace, dlatego na czas ekspozycji swoje biurko wstawia do Galerii. Właśnie tam będzie przygotowywał kwadraty na bieżąco. Pokaże on Państwu kilka zamrożonych, czy sklejanych układanek z papieru i plakaty z Gdyńskiego Centrum Kultury. Zatem bądźcie Państwo w dniu wernisażu razem z nami, odwiedźcie w czasie trwania całej wystawy.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Magda Renk robi codziennie kwadraty o życiu kulturalnym Trójmiasta.

Marek Rogala wymyślił właśnie Szybką Kulturę Miejską - popularne i znane kwadraty Eskaem, jakie umieszcza codziennie na swoim Instagramie, a także na Facebooku. Rozpoczął w roku 2007 na portalu, pod nazwą: eskaem.pl. Jego kwadraty powstają za pomocą różnych technik, z nich każdy jest inny, a większość z nich jest robiona ręcznie. My dzięki nim możemy dowiedzieć się, co ma miejsce w mieście Gdańsk, Sopot, czy Gdynia. Kwadraty są pomysłowe, piękne, minimalistyczne, zrobione na szybko lub bardziej skomplikowane. Papierowe wycinanki, finezyjne origami, jak również układanki zrobione z tego co akurat leżało zapomniane na stole. Papier, nożyczki oraz pisaki są podstawowymi narzędziami pracy. Czasem pojawi się także napis: „Zaspałem”.

Marek Rogala to Laureat Nagrody Miasta Gdańska w zamian za Promowanie Kultury Miasta Gdańsk imienia Marcina Opitza. Nagroda będzie wręczona 29-go listopada w Klubie Żak.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na Wernisaż Wystawy "Kulturalne kwadraty" już 21-go lutego 2020 roku, do gdańskiej Sztuki Wyboru, znajdującej się przy ulicy Juliusza Słowackiego 19. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl