Then & Now (Wczoraj i dziś). Wernisaż Wystawy szlachetnych technik fotografii

Then & Now (Wczoraj i dziś). Wernisaż Wystawy szlachetnych technik fotografii
Pomimo upływu ponad wieku, technika z początku królowania fotografii nie została zapomniana, lecz zupełnie przeciwnie, przeżywa istny renesans.
Gdzie?
Muzeum Narodowe - Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama)
Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
Kiedy?
9 marca 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Wystawa Then & Now to podsumowanie konkursu miedzynarodowego, który nosi taka sama nazwę i stanowi przegląd prac stworzonych przez artystów, którzy wykorzystują w swych pracach technologię sięgającą początków fotografii. Twórcy ci wykonują zdjęcia z pomocą technik, o które zwykle mówi się "historyczne", "szlachetne" lub "alternatywne". To nade wszystko starania, by sięgnąć do samych korzeni owego medium oraz ponownie zdefiniować rolę, jaką odgrywają one we współczesnej fotografii.

Pomimo upływu ponad wieku, technika z początku królowania fotografii nie została zapomniana, lecz zupełnie przeciwnie, przeżywa istny renesans. Następni artyści na nowo poznają metody prac dawno zapomniane, takie jak otworkowa fotografia czy przeżywający aktualnie renesans znany mokry kolodion. Wśród technik odkrywanych na nowo warto wspomnieć o gumie chromianowej, odbitce albuminowej lub technice olejnej, a nawet o znacznie młodszym polaroidowym transferze. Odległe techniki, chociaż z pewnością nie wrócą na stałe na piedestał fotografii, to wyraźnie zyskały na atrakcyjności i nadal wykorzystywane są przez współczesnych artystów tak w artystycznych, jak również komercyjnych zamierzeniach.

W zagranicznej prasie zajmującej się modą bez trudu odnaleźć można sesje wykonane z pomocą techniki ambrotypii, która utrwalając najznakomitsze z supermodelek korzysta z jej zasobów. To okazja do ponownych publikacji podręczników poświęconych powracającym technikom. Na rynku wydawniczym pojawiają się także pozycje pisane współcześnie. Wśród twórców, którzy pracują przy użyciu starych-nowych technik pojawiają się takie osoby, jak: Chuck Close, Ian Ruhter oraz Sally Mann. Wszyscy zyskali światową popularność.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

Współczesne zainteresowanie technikami alternatywnymi zrodziło potrzebę wykonania przeglądów aktualnej aktywności twórczej. Efekt obserwować można podczas wystawy podsumowującej konkurs. Wystawa prezentuje fotografie, które wybrane zostały przez jury w osobach: doktor habilitowany Witold Jurkiewicz, Radosław Brzozowski, Krzysztof Jurecki.

Przy powstaniu wystawy prezentowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku przyczynili się: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Mariola Balińska, Radosław Brzozowski oraz artyści reprezentujący Trójmiejską Szkołę Fotografii.

W salach wystawowych Muzeum Narodowego, w Gdańskiej Galerii Fotografii Zielona Brama przy ulicy Długi Targ 24, 9 marca o godzinie 18 rozpocznie się wernisaż Wystawy szlachetnych technik fotografii Then & Now (Wczoraj i dziś). Wystawa prezentuje prace - fotografie wykonane przy pomocy technik szlachetnych. Autorami prac są artyści związani z Trójmiejską Szkołą Fotografii.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl