Promenada Rzemiosł
W tym dniu na promenadzie podziwiać będzie można nie tylko piękne nadmorskie pejzaże ale również niezwykłe przedmioty, "przedmioty z duszą i historią".
Gdzie?
Promenada Nadmorska
76–270 Ustka
Kiedy?
18 sierpnia 2018 od 16:00 do 21:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

W imieniu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Miasta Ustka mamy zaszczyt zaprosić Państwa na "Promenadę rzemiosł", która odbędzie się 18 sierpnia w Ustce, w przestrzeni Promenady Nadmorskiej.

W tym dniu na promenadzie podziwiać będzie można nie tylko piękne nadmorskie pejzaże ale również niezwykłe przedmioty, "przedmioty z duszą i historią". Pojawi się okazja do odwiedzenia galerii wypełnionej pracami nieprzeciętnych osobowości. Są to ludzie, którzy te niezwykłe przedmioty powołują do istnienia – rzemieślnicy, pasjonaci, miłośnicy sztuki. To osoby - artyści, którzy często tworzą od dziecka. Podczas spotkania zaprezentują swój dorobek związany z regionem Pomorza. Słyną oni z zamiłowania do rękodzieła oraz przeróżnych technik rzemieślniczych i zdobniczych. Tkaczka, kowal, cieśla, garncarz, hafciarka, plecionkarz, bursztynnik, rzeźbiarz… zaprezentują swe umiejętności oraz wiedzę na temat fachu oraz sprzedawać będą ręcznie wykonywane dzieła.

Kolejne atrakcje przygotowane przez organizatorów dla Państwa, to warsztaty, targ produktów wiejskich oraz występy folklorystyczne. Serdecznie zapraszamy!

Szukasz noclegów w Ustce? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ustce

Podczas warsztatów zgłębiać będzie można tajniki budownictwa szkieletowego w tradycyjnej odsłonie. O fachu opowiadać będzie cieśla oraz strycharz. Wspólne zbudujemy ścianę szkieletową. Na najmłodszych czekają gry planszowe, wielkoformatowe. 18 sierpnia na Promenadzie podziwiać będzie można zespoły ludowe, które w finale zaprezentują widowisko plenerowe, widowisko teatralno-muzyczne zatytułowane „Darcie pierza - Prządki”. Podczas występów zobaczymy stare zwyczaje przędzenia na kołowrotkach oraz wrzecionach, a także „Darcie Pierza”, czyli zwyczaj darcia pierza, będący echem wiejskich dawnych tradycji śpiewaczych, które powracają, krążą i są podejmowane przez następne pokolenia. Pieśni od zawsze wplatane są w rytm codziennych obowiązków oraz w rytm rzemiosła i obrzędowości, które nierozerwalnie wiążą się z porami roku oraz cyklem ludzkiego życia.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia targu produktów wiejskich, gdzie kupić będzie można swojskie wyroby: wędliny, masło, świeże jajka, przeróżne sery. Na straganach królować będą mięsne specjały oraz ekologiczne przetwory wprost ze spiżarń lokalnych gospodyń. To jedyna okazja do spróbowania uzdrawiających syropów, nalewek, miodu, oleju tłoczonego na zimno. Na gości czekać będą smaczne wypieki wprost z domowych pieców, przygotowane z receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl