Otwarcie wystawy Król jedzie! Wizyty władców polskich

Otwarcie wystawy Król jedzie! Wizyty władców polskich
Daniel Chodowiecki artysta urodzony 16 października 1726 w Gdańsku. Matka, Marie Henriette, była hugenotką, córką złotnika Daniela Ayrera.
Gdzie?
Muzeum Gdańska - Ratusz Głównego Miasta
Długa 46/47, 80-831 Gdańsk
Kiedy?
6 lipca 2018 od 15:00
Organizator
Muzeum Gdańska

Miło nam będzie gościć Państwa podczas otwarcia wystawy prezentowanej w Muzeum Gdańska. Wernisaż zaplanowano na 6 lipca, rozpocznie się o godzinie 15:00. Serdecznie zapraszamy! Prace Daniela Chodowieckiego w Gdańsku, wystawa "Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII wieku." już niebawem!

Malarz i rysownik, słynny gdańszczanin - Daniel Chodowiecki
Daniel Chodowiecki artysta urodzony 16 października 1726 w Gdańsku. Matka, Marie Henriette, była hugenotką, córką złotnika Daniela Ayrera. Ojciec artysty, Godfryd Chodowiecki był kupcem zbożem, wywodził się od strony ojca z polskiego rodu szlacheckiego spod Gniezna. Chodowiecki w roku 1743 wyjechał na handlową praktykę do Berlina i tam osiadł niemal na stałe. W roku 1797 został dyrektorem uczelni (Pruska Akademia Sztuki), niestety krótko cieszył się stanowiskiem, zmarł 7 lutego 1801.

Berlin - Gdańsk, dzieje artysty w dziełach sztuki
Pierwsze dzieło Daniela Chodowieckiego to niewielki portret Stanisława Leszczyńskiego datowany na 1734 rok. Najsłynniejszy obraz nosi tytuł Pożegnanie Calasa z rodziną (1767 r.) i był to chyba najistotniejszy obraz dla dalszej kariery artysty. Dorota Powirska, kustosz Muzeum Gdańska zaznacza, iż z prac Daniela Chodowieckiego dotrwało do naszych czasów około cztery tysiące rysunków, dwa tysiące rycin, około trzydziestu obrazów. Artysta specjalizował się w pracach typu: studia z natury, sceny życia codziennego, portrety. Wiele tematów realizowało polskie motywy.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

„Król jedzie!” i Chodowiecki
Portret zobaczyć będzie można w epilogu otwierającym nową wystawę czasową, która zaprezentowana zostanie 6 lipca 2018 roku. Jest to data szczególna, łączy się bowiem z V Światowym Zjazdem Gdańszczan. „Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII wieku. Król jedzie!” jest opowieścią o związkach miasta Gdańsk i Rzeczypospolitej. Wyrażone jest to poprzez liczne przedmioty, wizerunki triumfalnych bram oraz dekoracje stawiane z okazji wjazdów królów. Wystawa obejmie ponad tysiąc m2 znajdujących się na górnej kondygnacji należącej do Ratusza Głównego Gdańska.

Wjazd króla do miasta wraz z całym scenariuszem pobytu władcy i jego dworu wpisany był w kalendarz najistotniejszych uroczystości publicznych. Mieszkańcy Gdańska dopracowali scenariusz przyjmowania władców w najdrobniejszych szczegółach. Bez trudu podejmowali i gościli polskich królów, a także obcych monarchów. Doktor Ewa Bojaruniec-Król wspomina, że w historii Gdańska szczególnie zapisała się wizyta królów Zygmunta Augusta i Zygmunta III Wazy, a także ich synów Władysława IV oraz Jana Kazimierza.

Prezentacja w Muzeum Gdańska, w Ratuszu Głównym Miasta portretu Chodowieckiego to pierwsza okazja do poznania elementu wystawy, którą poznać będzie można już w lipcu bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl