Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij

Rabka-Zdrój na przestrzeni dziejów

Rabka-Zdrój na przestrzeni dziejów
fot.: Mach240390 / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Po raz pierwszy nazwę miasta, znaleźć możemy w kronikach Jana Długosza, w których to Długosz, powoływał się na dokumenty Bolesława Wstydliwego

Rabka-Zdrój, to jedno z najpiękniejszych miast województwa małopolskiego. Miasto położone jest w Kotlinie Rabczańskiej czyli w mezoregionie Beskidów Zachodnich. Położona jest także u ujścia do Raby, aż 3 potoków, a są nimi: Poniczanka, Słonka i Skomielnianka.

Pierwsze wzmianki u Długosza

Po raz pierwszy nazwę miasta, znaleźć możemy w kronikach Jana Długosza, w których to Długosz, powoływał się na dokumenty Bolesława Wstydliwego. Pierwszy dokument pochodzi z roku 1254. Bardzo prawdopodobne jest to, że już wtedy solanki z Rabki-Zdrój używane były do celów zdrowotnych w zakonie cystersów. Prawa miejskie Rabka-Zdrój otrzymała w roku 1953. Przełomem dla solanek, był bez wątpienia rok 1858, bo właśnie wtedy badania przeprowadzone przez dwóch uczonych: Adolfa Aleksandrowicza i Fryderyka Skobla, że solanki z terenów Rabki-Zdrój, są najsilniejszymi jodowo-bromowymi solankami w Europie, co bez wątpienia miało ogromny wpływ na rozwój uzdrowiskowych aspektów miasta. Pierwszy zakład w którym przeprowadzano kąpiele solankowe i inne lecznicze zabiegi, powstał w II połowie XIX wieku, a dokładniej w roku 1864. 

Szukasz noclegów w Rabce-Zdroju? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Rabce-Zdroju

Rabka-Zdrój, a policja

W 1872 roku powstał tu pierwszy zakład w którym leczono dzieci. Od tego czasu, za sprawą specyficznego i bardzo pozytywnie działającego klimatu, Rabka-Zdrój zaczęła się rozwijać jako uzdrowisko dla dzieci. Za czasów okupacji niemieckiej, na terenach Rabki działała tu szkoła policji bezpieczeństwa i Sicherheitsdienst des Reichsführers-SS czyli działający w III rzeszy organ wywiadu i kontrwywiadu. Warto wspomnieć, że szkolono tam również polskich policjantów. Do wybuchu II wojny światowej, Rabka jako uzdrowisko wciąż się rozwijała i pomagało jej w tym coraz więcej czynników. Na rozwój wpłynęła także budowa  galicyjskiej kolei transwersalnej, Rabka również się tam znalazła.

Epidemie nawiedzają Rabkę

Od czasów kiedy o Rabce po raz pierwszy usłyszano, do wybuchu II wojny światowej, wiele się tutaj działo. Rabka była pod zaborem austriackim po I rozbiorze Polski. Największe spustoszenia przynosiły jednak klęski nieurodzaju, epidemie różnych chorób, które zbierały ogromne żniwo. Największa epidemia cholery miała miejsce w 1847 roku. Rok ten okazał się tragiczny, z chorobą zmagało się ponad 50% zamieszkałych Rabkę-Zdrój. Ponad 30% zmarło. Jednak po wielu klęskach, po epidemiach cholery, po czasach, kiedy głód również zabijał, przyszedł lepszy czas dla Rabki.

Wybuch II wojny światowej znów przypomniał złe czasy. Lecznicze źródła zostały zanieczyszczone, sprzęt wywieziono do Niemiec, albo zniszczono doszczętnie, do 1945 roku uzdrowisko w Rabce-Zdrój było nieczynne. W pensjonatach przeznaczonych na przyjmowanie kuracjuszy i turystów, stacjonowali ranni, niemieccy żołnierze. Warto również wspomnieć, że w Rabce swoją siedzibę miał zagraniczny oddział Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników- NSDAP. Tuż po II wojnie światowej Rabka-Zdrój podjęła się na szeroką skalę leczenia dzieci z gruźlicy, która to rozprzestrzeniała się w zastraszającym tempie, szczególnie właśnie wśród dzieci. Rabka-Zdrój obok Zakopanego, stała się bardzo ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy.

Lepsze czasy dla miasta

Miasto zaczęło się prężnie rozwijać, zostało zaopatrzone w nowoczesną aparaturę. Z biegiem czasu zajmowano się tutaj leczeniem przede wszystkim leczeniem astmy oskrzelowej oraz wszelkich dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Jakże wiele ważnych odznaczeń, otrzymało miasto, którymi do dziś może się pochwalić. Jednym z najważniejszych jest z całą pewnością nadany przez Kapitułę Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewodę Nowosądeckiego, tytuł „Miasta Dzieci Świata”, nadanie tego tytułu miało miejsce w Dniu Dziecka- 1.06.1996 roku. Obecna nazwa miasta obowiązuje od 1999 roku, zmieniono ją z Rabka, na Rabka-Zdrój, by podkreślić i zaznaczyć uzdrowiskowy charakter na tym terenie.

Wiele jest w Polsce miast posiadających status miasta uzdrowiskowego, są wśród nich Ciechocinek, Busko-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Krynica-Zdrój i wiele, wiele innych. Każde słynie z czegoś innego, każde nastawione jest na konkretny profil leczniczy i na profilaktykę różnych schorzeń czy rekonwalescencję. Jednak bez wątpienia Rabka-Zdrój ma na mapie polskich uzdrowisk ogromne znaczenie, bowiem, jest to miejsce, gdzie o zdrowie walczą dzieci.  Do Rabki-Zdrój każdego roku przybywają ogromne ilości dzieci na wczasy uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne. Wśród zabiegów dominują tu kąpiele solankowe, dlatego też Rabka-Zdrój polecana jest, jako uzdrowisko dzieciom cierpiącym na częste, nawracające infekcję górnych dróg oddechowych, takich jak angina, zapalenie migdałków podniebiennych, nieżyty nosa, zapalenia krtani, tchawicy, zatok i uszu.

Ponad to, Rabka-Zdrój, to piękne miasto, bardzo dobrze przygotowane na przyjmowanie małych kuracjuszy i ich rodziców. W mieście znajdziemy wiele zabytków, godnych obejrzenia i poznania ich historii, mnóstwo atrakcji i rozrywek, które między zdrowotnymi zabiegami umilą czas dzieciom i ich opiekunom. Rabka-Zdrój, jest piękna i ciekawa przez cały rok, dlatego warto tu zajrzeć