Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Najciekawsze atrakcje w okolicy Darłówka
Darłówek to wspaniała baza wypadowa nie tylko dla wielbicieli zabytków. Urozmaicony teren pozwala wypocząć zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem, w zależności od humoru.

Choć nadmorskie Darłówko to niewątpliwie miejscowość, w której nie sposób się nudzić, warto wybrać się również na wycieczkę poza granice miasta. W najbliższej okolicy nie brakuje zabytków, muzeów, parków rozrywki i malowniczych terenów, które tworzą piękne wspomnienia na całe życie. Jakie atrakcje zwracają uwagę w szczególny sposób?

Zabytkowe latarnie morskie

Latarnia morska w Darłówku, mimo że oryginalna, nie należy do najwyższych, dlatego wszyscy wielbiciele tego typu budowli powinni zainteresować się również nieco większymi konstrukcjami w Jarosławcu i Gąskach. Pierwsza z miejscowości, położona na wschód od Darłówka, jest odległa o zaledwie pół godziny drogi samochodem. Latarnia morska w Jarosławcu powstała już w 1838 roku, a materiałem wykorzystanym do budowy była czerwona i glazurowana cegła. Niewątpliwą ozdobą konstrukcji na planie koła są gzymsy podkreślające każde z pięter. Co ciekawe, obiekt postawiono dość daleko od Bałtyku, bo niemal 400 metrów od brzegu, w centrum miejscowości. Mimo to z tarasu widokowego zamontowanego  na wysokości 33 metrów rozciąga się malowniczy widok na morze oraz dwa jeziora: Wicko i Kopań. Latarnia w Jarosławcu jest jedną z największych atrakcji okolicy.

Szukasz noclegów w Darłówku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Darłówku

Położone na zachód od Darłówka i Koszalina Gąski to już godzinna wyprawa samochodem, jednak atrakcyjna przybrzeżna trasa wynagradza dłuższy dojazd. Latarnia morska z Gąsek może się poszczycić wysokością aż 50,2 metra. Na jej szczyt prowadzi 190 krętych schodów, dlatego wejście na balkon kosztuje nieco wysiłku. Jednak przepiękna panorama wynagradza fatygę. Po pokonaniu wszystkich pięter budowli można podziwiać nie tylko Morze Bałtyckie i najbliższe okolice, ale również takie miejscowości, jak Chłopy, Sarbinowo, Unieście i Mielno. Latarnię morską w Gąskach postawiono w XIX wieku w centrum wsi, dlatego jej znalezienie nie powinno sprawić żadnych kłopotów. U podstawy ceglanej konstrukcji znajduje się dom latarnika i liczne stoiska z pamiątkami.

Wypoczynek nad przybrzeżnymi jeziorami

Darłówek to wspaniała baza wypadowa nie tylko dla wielbicieli zabytków. Urozmaicony teren pozwala wypocząć zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem, w zależności od humoru. Pierwszym z przybrzeżnych zbiorników, który powstał poprzez odcięcie Bałtyku przez piaszczystą Mierzeję Bukowską, jest jezioro Bukowo. Znajduje się około 20 minut drogi samochodem na zachód od Darłówka. Podłużne jezioro zostało połączone z morzem Kanałem Szczuczym, przez który w czasie sztormów do zbiornika przedostaje się słona woda. Zbiornik Bukowo to kusząca propozycja dla wędkarzy, ponieważ mieszka w nim aż 20 gatunków ryb, w tym populacja płoci, która migruje kanałem pomiędzy morzem a jeziorem. Działa tu również przystań żeglarska, dlatego relaks jest możliwy zarówno na piaszczystym brzegu, w wodzie, jak i na łódce.

Drugim z malowniczych jezior jest zbiornik Kopań, położony w podobnej odległości od Darłówka co Bukowo, tyle że na wschód. Ze względu na to, że od morza oddzielone jest wąskim pasmem lądu, pogoda panuje tu niemal taka sama, jak na Bałtyku. Wody jeziora często wzburzane są przez wiatr, dlatego wycieczka w to miejsce z pewnością zainteresuje wielbicieli żeglarstwa i windsurfingu. Zbiornik Kopań obfituje również w wiele gatunków ryb. Po wykupieniu odpowiedniego pozwolenia można próbować schwytać sandacza, szczupaka, okonia, a nawet węgorza. Urokliwe jezioro, podobnie jak Bukowo, połączone jest z Bałtykiem za sprawą kanału, przez który podczas sztormów przedostaje się słona woda.

Konne wyprawy morskim brzegiem

Wakacje w Darłówku są również doskonałą okazją do nauki jeździectwa. Rancho Mustafa w Bobolinie, które znajduje się zaledwie 10 minut jazdy samochodem na zachód, umożliwia zaprzyjaźnienie się z końmi, co może się okazać początkiem przygody na całe życie. Oporządzanie zwierząt w stajni, dosiadanie, pierwsze kroki na rumaku, nauka galopu – to wszystko jest możliwe w urzekających okolicznościach przyrody, z dala od cywilizacji. Poranne i wieczorne konne wycieczki morskim brzegiem są wspaniałą atrakcją dla wszystkich miłośników czarujących stworzeń. Pierwsze doświadczenia jeździeckie mogą tu zdobyć również dzieci, dla których przygotowano niewielkie kuce. Doświadczony instruktor czuwa nad bezpieczeństwem każdego ucznia i podpowiada, jak prawidłowo zachować się przy koniu. Emocjonujący trening warto zakończyć aromatyczną kawą na tarasie widokowym.

Z wizytą u Wikingów, czyli rejs na Bornholm

Ostatnią, choć wcale nie najmniej ekscytującą z propozycji, jest wyprawa na duńską wyspę Bornholm. Z portu w Darłówku Wschodnim kursuje luksusowa łódź wyposażona w kawiarnię, restaurację, a nawet dyskotekę. W wybrane dni wakacji odbywają się kilkugodzinne rejsy do portu Nexø na Bornholmie, w którym znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest wytwórnia alkoholi, w której produkowane są trzy rodzaje oryginalnej wódki: Bornholmer Akvavit 40%, oparta na tradycyjnej recepturze Bornholmer 1855 Traditionsakvavit 42% oraz ziołowy Bornholmer Bitter 38%. Miejskie muzeum oferuje wystawę dotyczącą rozwoju miasta i żeglugi, natomiast w muzeum kolei De Bornholmske Jernbaner można podziwiać stare wagony, drezyny i inne niezwykłe eksponaty. Jednodniowy rejs do Danii to z pewnością jedna z najbardziej emocjonujących przygód, które można przeżyć w trakcie wakacji w Darłówku.