Darłówko – nadmorski kurort z bogatą historią
fot.: Stimoroll / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Przepiękne plaże, ciekawe zabytki i świetna baza noclegowa każdego roku przyciągają rzesze turystów spragnionych słońca i świetnej zabawy.

Darłówko to słynna dzielnica Darłowa położonego w malowniczym regionie Wybrzeża Słowińskiego. Przepiękne plaże, ciekawe zabytki i świetna baza noclegowa każdego roku przyciągają rzesze turystów spragnionych słońca i świetnej zabawy. Popularny kurort ma bardzo ciekawą historię, którą warto poznać przed wyruszeniem na wakacje.

Wyjątkowe położenie Darłówka

Nadbałtyckie Darłówko nie bez powodu jest jednym z ulubionych miejsc Polaków na spędzanie wakacji. Cała powierzchnia dzielnicy należy do Obszaru Chronionego Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego. Na terenie utworzonego obszaru znajdują się malownicze klify, piaszczyste wydmy, różnorodne lasy i podmokłe łąki. Wprawne oko być może dostrzeże żyjące tu ptaki, zarówno wróblowate, jak i drapieżne. Bogactwo przyrody, która otacza Darłówek, to jeden z największych atutów nadmorskiej miejscowości. Czystość rejonu przekłada się na świeże powietrze z dużą zawartością leczniczego jodu i przyjazny mikroklimat.

Szukasz noclegów w Darłówku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Darłówku

Swój bieg kończy tutaj Wieprza, która za sprawą kanału portowego dzieli miasto na dwie części. Z tego powodu w miejscowości funkcjonuje Darłówek zachodni, do którego prowadzi ul. Lotników Morskich i ul. Stefana Żeromskiego, a także Darłówek wschodni, do którego wiedzie al. Jana Pawła II. Choć obydwa obszary łączy rozsuwany most, nie jest on dostępny dla samochodów. Oryginalna konstrukcja zastąpiła XVII-wieczny most typu holenderskiego wykonany z drewna. Charakterystycznym punktem nowego elementu krajobrazu jest wieża mieszcząca sterownię i maszynownię. Ze względu na futurystyczny kształt, mieszkańcy nazywają ją UFO. Most każdego dnia jest kilkukrotnie rozsuwany, aby statki cumujące w basenie portowym mogły przedostać się na pełne morze.

Turystyczna marina

Choć obecnie Darłówko nastawione jest głównie na wczasowiczów, przepiękne plaże i ciekawe zabytki to nie jedyne, czym dysponuje. Jego port należy do Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, czyli sieci portów turystycznych Pomorza Zachodniego. Nowoczesna i bezpieczna marina to nie tylko ważny punkt miasta dla posiadaczy jachtów, ale również pełne uroku miejsce, zwłaszcza o zachodzie słońca. Niezbędne naprawy wykonywane są w profesjonalnej stoczni. Darłówko służy jednak nie tylko żeglarzom, ale również lotnikom. W południowo-zachodniej części dzielnicy stacjonuje jednostka lotnictwa Marynarki Wojennej, 44 „Kaszubsko-Darłowska" Baza Lotnictwa Morskiego.

Intrygująca historia bałtyckiego kurortu

Darłówko może się poszczycić długą i burzliwą historią. Wraz z dzielnicą Racisław tworzy miasto Darłowo, którego korzenie sięgają wczesnego średniowiecza. Źródła podają, że w pobliżu ujścia rzeki Wieprzy już w XI wieku istniał gród nazywany Dirlov lub Dirlovo. W tamtym okresie mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, żeglarstwem i tkactwem. Prawa miejskie zostały nadane w 1271 roku, a w kolejnym wieku zięć króla Kazimierza Wielkiego, książę wołogoski Bogusław V, rozpoczął budowę gotyckiego zamku. Na miejsce książęcej siedziby wybrano sztuczną wyspę pomiędzy Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Wyjątkowa jest również bryła budowli. Zamek Książąt Pomorskich to jedyna nadmorska warownia w Polsce postawiona na planie zbliżonym do kwadratu. W jej murach przyszedł na świat Eryk Pomorski, późniejszy król Norwegii, Danii i Szwecji. Pod koniec życia władca powrócił do rodzinnego miasta i rozpoczął jego rozbudowę. 

Niestety w okresie nowożytnym Darłowo było trawione przez liczne pożary i aż do połowy XVIII pod władaniem Hohenzollernów przeżywało zastój gospodarczy. W czasach, gdy miasto znajdowało się pod zwierzchnictwem niemieckim, jego nazwa brzmiała Rügenwalde. W XIX wieku w nadwieprzańskiej miejscowości wielokrotnie bywał znamienity gość, cesarz Wilhelm I, jednak oficjalnym założycielem kurortu został dr Jerzy Büttnera. To z jego inicjatywy w 1814 roku wschodnia strona Darłówka uzyskała pierwsze morskie kąpielisko. Powojenna historia znów połączyła Darłowo z Polską, a na pamiątkę wyzwolenia miejscowości z rąk hitlerowców, postawiono pomnik.

Czym Darłówko przyciąga turystów?

Niezaprzeczalnie ogromnym atutem Darłówka są dwie piaszczyste plaże o łącznej długości 20 km, przecięte pasmem rzeki Wieprzy. Wschodnia część różni się od zachodniej tym, że w niektórych miejscach od Bałtyku odgradzają ją kamienie. To tutaj turyści wylewają siódme poty, grając w siatkówkę, a dzieci radośnie piszczą, zjeżdżając po dmuchanych zjeżdżalniach. Zachodnia część plaży dysponuje wypożyczalnią sprzętu wodnego, dlatego każdy amator morskich szaleństw powinien choć raz udać się w ten rejon. Osoby lubiące aktywność fizyczną mogą również skorzystać z wypożyczalni rowerów i udać się na przejażdżkę w stronę bunkrów pozostawionych przez hitlerowców.

Wielbiciele zwiedzania także znajdą tu coś dla siebie. Warto odwiedzić choćby wspomniany Zamke Książąt Pomorskich, w którym straszy Biała Dama, ceglaną latarnię morską lub przepiękny kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie. W razie pogody niepozwalającej na kąpiel w Bałtyku, na przyjezdnych czeka Aquapark i nowoczesne kino. Warto również skorzystać z tramwaju wodnego, który kursuje pomiędzy rozsuwanym mostem a centrum Darłowa. Niezawodnym sposobem na podniesienie atrakcyjności pobytu nad Bałtykiem jest rejs katamaranem z portu w Darłówku do Nexo na Bornholmie. Jako że Darłówko uznawane jest za wędkarską morską stolicę Polski, grzechem byłoby nie skorzystać z uczestniczenia w jednym z codziennych połowów dorszy. Jedno jest pewne: atrakcje, które czekają na turystów w Darłowie, nie pozwalają nudzić się na urlopie ani przez moment.