Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
Ciechocińskie tężnie
fot.: Lopcio / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 PL
Mianowicie tężnie służą do tego, aby zwiększać stężenia soli (do wymaganego do celów leczniczych) w solankach

W pięknym Ciechocinku zabytków i atrakcji do podziwiania, nie brakuje. Praktycznie na każdej ciechocińskiej ulicy, warto zatrzymać się choć na chwilę, by zobaczyć ciekawe rzeczy czy poznać choćby rąbek historii miasta. Na kuracjuszy czeka wiele ośrodków, sanatoriów, dla turystów również baza noclegowa jest bardzo dobrze rozbudowana. Wśród zabytków i atrakcji, jest wiele takich, które powinno znaleźć się na naszej liście i które koniecznie trzeba zobaczyć, bowiem zachwycają swoją historią, dodatkowo są chętnie zwiedzane przez turystów z całej Europy.

Tężnie w Ciechocinku

Do takich atrakcji z całą pewnością zaliczyć należy tężnie w Ciechocinku, które są największą drewnianą konstrukcją w całej Europie o takiej typologii. Zaczynając od początku, warto wyjaśnić czytelnikom czy tężnia jest i jakie ma zastosowanie w Ciechocinku. Mianowicie tężnie służą do tego, aby zwiększać stężenia soli (do wymaganego do celów leczniczych) w solankach. Są to duże, drewniane budowle. Kiedyś służyły one do pozyskiwania zwykłej soli kuchennej, dziś przypominają wielkie inhalatory, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Szukasz noclegów w Ciechocinku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Ciechocinku

Mikroklimat, jaki tworzy się wokół tych wspaniałych budowli, jest bardzo cenny w leczeniu szczególnie chorób górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, chorób płuc, różnego rodzaju alergii. Pomagają również w poprawie samopoczucia i ogólnej kondycji organizmu. Tężnie w Ciechocinku, to zespół trzech, drewnianych budowli, wzniesionych na podstawie projektu Jakuba Graffa, ówczesnego profesora Akademii Górniczej. Tężnie powstały już w I połowie XIX wieku, trzecia i ostatnia powstała w II połowie XIX wieku, a dokładniej w roku 1859.

Siedem tysięcy pali w Ciechocinku

Tężnie zbudowane są z drewnianych pali wbitych w ziemię, a doliczyć się możemy ich około 7 tysięcy. Pale wypełnione są tarniną i to dzięki niej, spływa po nich solanka. Tężnie ciechocińskie tworzą kształt podkowy, co wielu kuracjuszy i turystów uważa również, odnosząc się do pradawnych przesądów, jako symbol szczęścia. Solanka dostarczana jest do tężni poprzez pompowanie z jednego z ośmiu ciechocińskich źródełek, w tym przypadku ze źródełka numer 11, potocznie nazywanego „Fontanną Grzybek”.

Solanka pod wpływem naturalnych elementów pogody takich jak: wiatr czy słońce-paruje. Dlatego też wokół ciechocińskich tężni, tworzy się naturalny, drogocenny mikroklimat. Łączna długość tężni, to ponad 1740 metrów, nie bez powodu uznano je za najdłuższą tego typu konstrukcją w Europie, bowiem ani w Polsce, ani w Europie, większych nie znajdziemy. Drugą, co do wielkości tężnią w Polsce, jest ta wybudowana w Inowrocławiu. Kolejno w 2006 roku, powstała również w Grudziądzu, obie jednak zostają w tyle za ciechocińską tężnią. Mikroklimat wokół tężni, obfituje przede wszystkim w jod, dlatego też miejsca te nazywamy inhalatoriami. Oprócz tego, że mają niebywale pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zachwycają również jako budowle. Będąc w Ciechocinku, koniecznie trzeba wybrać się do kompleksu trzech, ciechocińskich tężni.

Atrakcje Ciechocinka 

Pozostając w temacie tężni, warto również zwiedzić cały Park Tężniowy, na terenie którego znajdują się tężnie. Ten piękny kompleks zieleni, jest idealnym miejscem do wypoczynku na łonie natury, zegar kwiatowy, który jest największą formą kwiatową w Parku, ucieszy oko nawet najbardziej wymagającego konesera piękna natury i przyrody. Zieleń, która znajduje się na tym terenie, jest bardzo zadbana, zachwyca zarówno ilością, jak i tym, jakież to piękne kompleksy, są z niej tworzone. Dywany kwiatów zaskakują ilością kolorów.

Fontanna Grzybek

Warto również wybrać się do centrum miasta i zobaczyć słynną fontannę „Grzybek”, która jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji Ciechocinka. Fontanna pełni dwie funkcje, dlatego jest tak cenna. Oprócz tego, że jest piękną ozdobą miasta uzdrowiskowego, pełni także funkcję obudowy, jednego ze źródeł ( źródło numer 11), z którego solanka między innymi pozyskiwana jest do tężni. Fontanna „Grzybek”, powstała w I połowie XX wieku, dokładniej w roku 1926. od tego czasu przeszła jednak wiele remontów, była przebudowywana kilka razy, wszystko po to, by poprawić jej funkcjonalność.

Fontanna ma również trzecie zastosowanie, bardzo ważne i pożyteczne, jest bowiem naturalnym inhalatorium, mikroklimat wokół niej, wpływa leczniczo na wiele schorzeń. Każdego dnia spotkamy tutaj grono turystów, którzy wypoczywają przy fontannie, wdychając drogocenne mikroelementy wytworzonego klimatu. Równie ciekawa i chętnie wykorzystywana, jako tło pamiątkowych zdjęć z Ciechocinka, jest fontanna „Jaś i Małgosia”. Fontanna znajduje się w Parku Zdrojowym, a w samym jej środku stoi figurka Jasia i Małgosi. Jest to niewątpliwe jedna z kilku budowli, jakie z wizerunkiem miasta, są mocno powiązane. Ciechocinek, to przede wszystkim uzdrowisko. Oprócz tego, że wdychamy tu czyste, zdrowe, bogate w mikroelementy powietrze, mamy okazję zwiedzić również wspaniałe zabytki, a także skorzystać z urodzaju atrakcji, jakie są przygotowane specjalnie z myślą o turystach. Nie brakuje miejsc na rodzinne rozrywki czy romantyczne spacery.