Wernisaż Wystawy Wilgi Badowskiej „Październik”

Wernisaż Wystawy Wilgi Badowskiej „Październik”
Malarka prace prezentowała podczas kilkudziesięciu zbiorowych wystaw w Polsce oraz poza granicami, między innymi: w Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie.
Gdzie?
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu Dworek Sierakowskich
Czyżewskiego 12, 81-706 Sopot
Kiedy?
3 października 2018 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Wilga Badowska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1986 roku obroniła dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego. Wierna jest malarstwu i grafice. Od lat wykonuje eksperymenty z batikiem. Z materiałów ceni najmocniej jedwab i to na nim próbuje batik łącząc go jednocześnie z innymi malarskimi technikami. Tematyka obrazów ma figuratywny charakter, bywa także dekoracyjna, a nawet symboliczna. Wilga Badowska wykorzystuje często motywy symboli i mitów. Pomysły zazwyczaj sprowadza do synkretycznego, prawie graficznego znaku.

Malarka prace prezentowała podczas kilkudziesięciu zbiorowych wystaw w Polsce oraz poza granicami, między innymi: w Japonii, Niemczech, Danii, Norwegii, na Litwie. W Polsce prace Wilgi Badowskiej zobaczyć można było na ponad czterdziestu pięciu indywidualnych wystawach. Między innymi w 1991 roku w BWA w Olsztynie; w 1997 roku w Muzeum w Lęborku; w 2000 w Galerii „Na Piętrze” w Koszalinie; w 2002 roku w Galerii „Triada” w Gdańsku; w 2002 oraz 2012 w Galerii „Dworek Sierakowskich” w Sopocie; w 2004 roku w Galleri2ern na Bornholmie w Danii; w 2007 w PGS w Sopocie; w 2007 roku w MOK-u w Olsztynie; w 2010 w Galerii „Tygiel” Gdyni; w 2012 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu; w 2014 w Galerii Refektarz w Kartuzach; w 2016 roku w CEIiK-u w Olsztynie oraz w Galerii Scena X również w Olsztynie; w Galerii "Na Miejscu" w Garnizonie Kultury w Gdańsku; w 2017 roku w Galerii Debiut w Gdyni Orłowo.

Prace malarki, Wilgi Badowskiej należą do zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji w Polsce. Odnaleźć je można wśród zagranicznych, nie tylko europejskich zbiorów. Obrazy Wilgi Badowskiej zawitały do Ameryki Północnej, Japonii oraz Australii. 3 października oglądać je będzie można w galerii Dworku Sierakowskich w Sopocie, przy ulicy Czyżewskiego 12. Serdecznie zapraszamy! W końcu pierwsze dni października to dobry moment, by otworzyć wernisaż prac Wilgi Badowskiej „Październik”. Nazwa wystawy symbolizować ma upływający czas oraz stanowi zaproszenie do świętowania "tu i teraz".

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Październik to miesiąc urodzin malarki. Jubileusz ten jest dla niej szczególnym czasem zamykania jednych rozdziałów oraz otwierania innych. Podczas wystawy zaprezentowane zostanie wszystko to, co w życiu artystki aktualne. Będą najnowsze prace, prace nasycone nowymi technikami, gdzie dominują odejścia od tematów na rzecz zagadnień, techniki malowania obrazów. Wilga Badowska prezentuje abstrakcyjne obrazy, gdzie temat ma zawsze drugorzędne znaczenie i to bez znaczenia, czy malowany na płótnie, czy na papierze. Artystkę najmocniej fascynuje kolor oraz faktura. Podczas wystawy Badowska pokazuję to, co udało jej się osiągnąć w tym temacie przez ostatni sezon. Malarka pozostawiła też sporo jedwabnych prac, które zostaną jednak zaprezentowane inaczej, niż zazwyczaj.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl