Wernisaż Wystawy “Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt” Andrzej Dudziński

Wernisaż Wystawy “Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt” Andrzej Dudziński
Andrzej Dudziński jest rysownikiem, malarzem, plakacistą, ilustratorem, instalatorem, performerem, fotografem, twórcą kolaży, czy asamblaży
Gdzie?
Państwowa Galeria Sztuki
Pl. Zdrojowy 2, 81-720 Sopot
Kiedy?
19 grudnia 2019 od 19:30
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Państwowa Galeria Sztuki

Kuratorem wystawy jest Bogusław Deptuła.

Artysta - Andrzej Dudziński jest rysownikiem, malarzem, plakacistą, ilustratorem, instalatorem, performerem, fotografem, twórcą kolaży, czy asamblaży, do tego rzecz jasna człowiekiem piszącym oraz rymującym. Przyszedł na świat w Sopocie, od roku 2001 honorowy obywatel miasta, kiedy był jeszcze na studiach, dokładnie 50 lat temu, opublikował lekko satyryczne rysunki w prasie. Wówczas wymyślił swe alter ego - rozczochranego ptaka Dudiego, jaki zdobył wielką sympatię oraz popularność pośród czytelników, a także widzów. Skończył ASP w Warszawie w pracowni plakatu Tomaszewskiego Henryka.

W roku 1970 wyjechał on do Londynu, gdzie przez 2 lata prowadził współpracę z pismami undergroundowymi związanymi z hippisowskim ruchem. Takie doświadczenie okazało się bardzo ważne dla tego młodego człowieka, będącego na początku swej kariery zawodowej. Kiedy wrócił prowadził współpracę z wieloma pismami krajowymi, umacniał przy tym swą pozycję wszechstronnego rysownika i ilustratora. W roku 1977 został zaproszony na Konferencję Międzynarodową Grafików w Aspen (Kolorado) i postanowił pozostać w Stanach Zjednoczonych. Prowadził współpracę z najlepszymi pismami, między innymi: "New York Times”, „Times” i zdobył świetną pozycję pośród artystów związanych z plakatem i prasą. Wykładowca akademicki.

Szukasz noclegów w Sopocie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Sopocie

Z wielką pasją w ostatnim czasie artysta oddaje się malarstwu, chociaż było zawsze mu najbliższe, jednak przegrywało z zamówieniami i potrzebami ilustratorskimi czy wydawniczymi. Próba retrospektywnego spojrzenia - „Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt” na półwiecze twórczości Dudzińskiego, jednego z większych artystów polskiej sztuki XX wieku.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 19-go grudnia 2019 roku, do sopockiej Państwowej Galerii Sztuki, znajdującej się przy Placu Zdrojowym 2. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl