Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Polska – Izrael"

Wernisaż wystawy "Polska – Izrael"
 
Film stał się przede wszystkim dokumentacją z montażu wyimaginowanej wystawy, która niestety nie mogła powstać.
gdzie?Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
kiedy?29 czerwca 2017 od 18:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wernisaż otwierający wystawę "Polska – Izrael". Wernisaż zaplanowano na 29 czerwca, rozpocznie się o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy do siedziby MOCAK-u, przy ulicy Lipowej 4.

Wystawa zrealizowana została przy współpracy z doktor Miri Segal – dyrektorem magisterskich studiów na Wydziale Sztuki izraelskiego Hamidrasha Beit Berl College w miejscowości Kefar Sawa. Wystawa stała się częścią programu przygotowanego dla tych studiów. Przez ponad sześć miesięcy studenci brali udział w zajęciach o warsztatowym charakterze.

Podczas zajęć uczestnicy opracowywali projekt dedykowany MOCAK-owi. Miri Segal rolę kuratora wystawy powierzyła Maayan Sheleff. Niestety, ograniczenia finansowe oraz odległość miedzy Izraelem i Polskę sprawiły, że nie udało się przywieźć do Krakowa wszystkich prac, szczególnie tych większych obiektów. Nie udało się również zagwarantować przyjazdu do Polski studentom, którzy zaangażowali się w organizację wystawy. Ostatecznie postanowili oswoić swoje dzieła za pomocą filmu, który zatytułowali "Zdalny podgląd".

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Film stał się przede wszystkim dokumentacją z montażu wyimaginowanej wystawy, która niestety nie mogła powstać. Wideo, zrealizowane i reżyserowane przez Miri Segal, ukazuje obrazy i fotografie, tkaninę artystyczną oraz teatrzyk kukiełkowy, a także performanse i animacje. Projekcja została uzupełniona o lekkie i łatwe do transportu obiekty. W ten właśnie sposób każdy z artystów, lub artystyczny duet, reprezentowany w filmie prezentuje w Krakowie, w muzealnych przestrzeniach przy ulicy Lipowej jeden przedmiot.

Prace da się sklasyfikować w dwie, bardzo odrębne grupy tematyczne. Pierwsza grupa zyskała punkt odniesienia, który spójny jest z kontekstem społecznym, w którym dominuje artysta. Grupa druga to dzieła nawiązujące do historii Izraela oraz kontekstu geopolitycznego tego kraju. Ważnymi źródłami inspiracyjnymi były w tym kontekście losy budynku znajdującego się obecnie tam gdzie Galeria Re. Podczas II wojny światowej pełnił on rolę portierni Fabryki Schindlera – miejsca, które więźniowie odwiedzali dwa razy dziennie. Rankiem, w drodze do miejsca pracy oraz wieczorem, gdy pora było już wracać do płaszowskiego obozu.

Wszystkie prezentowane prace należy interpretować przez pryzmat Galerii Re. Galerii, która ma dwie funkcje. Jednocześnie jest przestrzenią promocji pewnych dzieł studentów z kierunków artystycznych oraz wiernym i niezachwianym świadkiem historii.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl