Wernisaż wystawy "Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz"

Wernisaż wystawy "Jestem ranny człowiek. Pisarz, aktor, malarz"
Podczas wystawy zaprezentujemy Państwu kilkadziesiąt prac Dymnego - obrazy, kolaże, rysunki, projekty okładek książek, scenograficzne plansze i fotografie wybrane z wielkiej spuścizny po nim.
Gdzie?
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4, 30-702 Kraków
Kiedy?
24 października 2019 od 18:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Kraków to miasto artystów. Od wieku XIX pracowali oraz mieszkali tutaj wielomedialni twórcy, którzy zajmowali się filozofią, literaturą, teatrem oraz sztuką. Były to wyraziste i barwne, a także osobowościowo nieposkromione postaci, posiadające fascynujące biografie. Należą do tejże grupy, z całą pewnością: Stanisław Wyspiański, Witkacy, Leon Chwistek, Tadeusz Kantor, Wiesław Dymny, czy też Krzysztof Niemczyk.

Wiesław Dymny, urodzony w roku 1936, zmarł w 1978 - zdawał się uważać, iż obowiązkiem człowieka jest bycie twórczym w każdej sferze życiowej i ciągle. Artystyczna działalność była dla artysty częścią codzienności, w związku z czym nie przywiązywał dużej wagi do precyzowania wykonywanej pracy. Twórca sam, dowcipkując, napisał na szyldzie pokazywanym podczas wystawy, że potrafi malować wszystko i na różnorakie sposoby, potrafi również pisać powieści na maszynie, szlagiery, czy też opowiadania. Potrafi rzeźbić, wykonywać wszelkie prace domowe i to z ogromną dbałością o szczegóły i dokładność, wykonuje poza tym wszelakie roboty, ponieważ jest "pojętny". Dymny przy takiej wszechstronności twórczej umie płynnie połączyć ze sobą różnorakie dziedziny, jak: teatr, kabaret, muzykę, film, literaturę, a także sztuki wizualne. Jednak nie były one w stanie wyciszyć napięć osobowościowych, które cechowały artystę.

Od roku 1953 studiował malarstwo (Akademia Sztuk Pięknych, Kraków). Nie ukończył jednak studiów. Tworzył głównie groteskowo-prześmiewcze rysunki, przypominające swą formą karykatury, które potrafiły ukazywać nastroje, a także pełniły funkcję komentarza o życiu społecznym, jak również krytycznie widzianej polskości. Dymny jest również autorem niezwykłych fotograficznych portretów swej drugiej żony - znanej Anny Dymnej. Przez swą twórczość potrafił okazywać jej miłość. Pisał niezwykle dużo. Za tom, pod tytułem: "Opowiadania zwykłe" (rok 1963) zdobył Nagrodę Kościelskich. Prócz tego tworzył piosenki, wiersze oraz scenariusze filmowe. Posiadał talent satyryczny - współzałożyciel legendarnej już Piwnicy pod Baranami, która działała od roku 1956 oraz jej aktorem aż po kres swego życia. Zagrał również w licznych filmach.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Podczas wystawy zaprezentujemy Państwu kilkadziesiąt prac Dymnego - obrazy, kolaże, rysunki, projekty okładek książek, scenograficzne plansze i fotografie wybrane z wielkiej spuścizny po nim. Są one w większości nie datowane, powstały w formie szkiców. Twórczość swą traktował niekiedy pobłażliwie, nie dbał szczególnie o nią, rozdawał znajomym, bo jego rola kończyła się, kiedy praca została zakończona, w mniemaniu artysty.

Na wernisaż wystawy zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 24-go października 2019 roku, do krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, przy ulicy Lipowej 4. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 i jest bezpłatne.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl