Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Wernisaż wystawy "Ostoja tradycji"

Wernisaż wystawy "Ostoja tradycji"
 
To wszystko sprawia, że Stara Synagoga to nie tylko najcenniejszy zabytek architektury sakralnej Izraelitów, ale to również matecznik i ostoja tradycyjnej kultury Żydów w Krakowie.
gdzie?Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Stara Synagoga
Szeroka 24, 31-053 Kraków
kiedy?21 grudnia 2016 od 17:00
za ile?bezpłatnie
organizatorMuzeum Historyczne Miasta Krakowa - Oddział Stara Synagoga

Bohaterką ekspozycji w Synagodze przy ulicy Szerokiej na krakowskim Kazimierzu jest… Stara Synagoga. Wernisaż tej niezwykłej wystawy zaplanowano na 21 grudnia, na godzinę 17:00. Odbędzie się on w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - w Oddziale Muzeum Stara Synagoga.

Od XV wieku aż do wybuchu drugiej wojny światowej Stara Synagoga pełniła bezustannie rolę najistotniejszej synagogi gminy żydowskiej w Krakowie. Stanowiła dla wspólnoty wiernych ośrodek życia społecznego i religijnego. Była również sercem duchowej wiedzy rabinów oraz władzy świeckiej seniorów kahalnych. Po zagładzie zgotowanej przez Holocaust przestała pełnić kluczową rolę domu modlitewnego. Od tej pory stała się przestrzenią muzealną, gdzie starano się zachować pamięć o minionych wiekach ciekawej historii i barwnej kulturze Żydów w Krakowie.

To wszystko sprawia, że Stara Synagoga to nie tylko najcenniejszy zabytek architektury sakralnej Izraelitów, ale to również matecznik i ostoja tradycyjnej kultury Żydów w Krakowie. To miejsce idealne dla zorganizowania muzealnej wystawy, która krąży w obrębie własnego tematu. Zyskuje również nazwę adekwatną do poruszanej tematyki. Wystawę zatytułowano: "Ostoja tradycji". Ekspozycja prezentuje architekturę i historię Starej Synagogi - najistotniejszej i równocześnie najstarszej synagogi w Krakowie, która stanowiła centrum religijnego życia miasta żydowskiego na Kazimierzu. Była ośrodkiem administracyjnej władzy kahału. Podczas prezentacji multimedialnej organizatorzy pokażą wizualizację cyfrową 3D przemian architektonicznych zabytku zaczynając od gotyku, aż po wiek XX.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

Historyczne wyposażenie synagogi wspomniane zostanie podczas prezentowanej wizualizacji drzwi ołtarzowej szafy z siedemnastego wieku i jej obramienia w obrazie iluzjonistycznej monumentalnej kotary, zobrazowanej w dziewiętnastym wieku na wschodniej ścianie. Organizatorzy zadbali o to, by wyeksponować fragmenty płytek ceramicznych odkrytych podczas archeologicznych badań posadzkowych oraz ceramiczne dachówki pochodzące najprawdopodobniej ze średniowiecznej synagogi oraz świeczniki i kaganki oświetlające kiedyś wnętrza synagogi. Wystawa prezentuje również fragmenty naczyń ceramicznych z napisami hebrajskimi, niezwykle charakterystycznymi dla terenu Kazimierza. Organizatorzy zapewniają, że będzie można obejrzeć także sporo innych istotnych znalezisk, takich jak naczyniowa ceramika oraz elementy figuralne kafli, w tym częściowy kafel przedstawiający Ewę i Adama przy rajskim drzewie wiedzy, drzewie dobra i zła.

Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na katalog wystawowy, w którym znajdą się opracowania dotyczące myśli i aktywności najwybitniejszych rabinów gminnych z Krakowa oraz artykuł obejmujący usystematyzowaną prezentację urzędujących rabinów z gminy żydowskiej w Krakowie od czasów średniowiecza po wiek dwudziesty. Wystawa obudowana została ciekawymi inicjatywami. Organizowane będą spotkania z twórcami "Ostoi tradycji", rabinami oraz specjalistami zgłębiającymi tematykę Żydów z Krakowa.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl